Alobal je užitečnější, než si myslíte: Znáte tyto finty?

0
84
Reklama

Hliníková fólie se jistě najde v každé domácnosti.Budete překvapeni, jaké možnosti tato tenký kousek „kovu“ nabízí.

Vyčistí stříbro

Stříbro je krásné, ale po čase získá šedou patinu. Zbavit se jí můžete zcela jednoduše. Vyložte nádobu alobalem, přidejte horkou vodu, dvě lžíce soli a sody. Do roztoku vložte stříbrné předměty, ať už jde o příbor nebo šperky a nechte působit. Chemická reakce způsobí, že stříbro se vyčistí i v těch nejmenších záhybech. Následně stačí předměty opláchnout studenou vodou a osušit jemnou hadrem.

Odstraní připáleniny

Každému se sem tam se stane, že se jídlo připálí. Stačí chvilka nepozornosti a máte před sebou dlouhé a namáhavé čištění. Tomuto je s alobalem konec. Z kousku folie si udělejte improvizovanou „drátěnku“, kterou s pomocí soli nebo sody odstraníte mnohem snadněji a rychleji.

Ochrání před ušpiněním

Profesionální kuchaři používají jednoduchý trik. Obloží si hořáky na plynovém sporáku alobalem a nemusí se po vaření trápit jejich zdlouhavým čištěním. Stejný trik můžete použít na gril. Obložte mřížku alobalem a máte jistotu, že zůstane krásně čistý. Chcete rychle vyčistit krb? Položte na dno fólii a po vychladnutí popela ji jednoduše srolujte a vyhoďte.

Nabrousí nůžky

Když se nůžky otupí, namísto stříhání papír jen trhají. Pomocí hliníkové fólie je rychle a kvalitně nabrousíte. Přeložte kousek fólie na hrubší plát a párkrát do něj zastřihněte.

Zefektivní žehlení

Kromě toho, že alobalem můžete vyčistit žehličku, která se už dobře neklouže, můžete si zefektivnit žehlení. Rozprostřete alobal pod žehlící tkaninu. Kovová vrstva znásobí intenzitu tepla a vy můžete žehlit stejně účinně i na nižším stupni. Tepelnou vodivost alobalu můžete využít i tak, že ho nalepíte na karton, který zasunete během topné sezóny za radiátory a i při nižším výkonu budete mít teplejší.

Odstraní rez

Alobal dokáže vrátit chybějící lesk pochromovaným povrchem a také z nich odstranit povrchovou rez.

Ochrání nábytek

Pokud si váš pes rád lehá na gauč nebo vám kočka či králík devastují dřevěný nábytek, opět pomůže alobal. Většina zvířat nesnese na tlapkách dotyk této fólie a překáží její i zvuk, který vydává. Prostřete na potah kus alobalu a po pár dnech si váš pejsek uvědomíte, že to není místo pro něj. Na ochranu před ostrými zoubky pomůže, pokud alobalem omotáte nohy stolu nebo židlí.

Reklama