Alternativní způsoby vytápění v domech a bytech

0
67
Reklama

Topná sezóna vstupuje do své hlavní fáze a zdroje tepla v našich domácnostech pracují na plné obrátky. Někde sázejí na osvědčené topné systémy, jinde zkoušejí alternativní zařízení přinášející pokrok, efektivitu a úsporu.

Náklady za spotřebu tepla tvoří jednu z nejvyšších položek v rozpočtech domácností. Snaha ušetřit a mít v rozpočtu pár stokorun navíc nás nutí přehodnotit, zda využíváme správný topný systém. Obzvlášť to platí, pokud je naším cílem nejen snižovat náklady, ale záleží nám na zdravějším a čistším vytápění. Pak si pozornost získávají moderní alternativní systémy pracující na úsporných ekologických principech. Vyberte si ideální způsob vytápění pro váš rodinný dům či byt.

Alternativní topné systémy a jejich výhody:

+ Spotřeba tepla může být ve srovnání s plynem a tuhými palivy nižší o 50 až 70%
+ vytápění probíhá bez negativního dopadu na životní prostředí
+ instalace alternativních systémů se téměř vždy obejde bez zásahů do stavby

Vysoké investiční náklady brzdí majitelů

Navzdory využít předností existuje jeden minus, který brzdí majitelů domácností přejít na alternativu, a tím jsou vysoké investiční náklady. Nízkoenergetické bydlení či pasivní domy jsou finančně náročné a jinak to není ani s alternativami na vytápění. Cena těchto zařízení se pohybuje v různých částkách av některých případech přesahuje 3 000 €. Bez ohledu na to, že návratnost je o několik let, bez finanční podpory by byly pro mnohé finančně nedostupné.

Nejvyhledávanější alternativní způsoby vytápění

Solární systémy – Ať si už zvolíme fotovoltaické panely, nebo sluneční kolektory, využití slunečního světla přeměňována na energii je zárukou zdravého a levného tepla.

– Sluneční světlo je zdarma, takže nová energie se může produkovat neustále
– výkonnost zařízení se zvyšuje, brzy budou schopny vytápět celé domy
– montáž solárních systémů nevyžaduje žádné hrubé zásahy do nemovitosti

Tepelná čerpadla – Jejich úkol je jasný: odebírat teplo ze země, vody nebo vzduchu a pak jej odvádět do domácnosti co nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem.

– Vyznačují se vysokým výkonem a dobrou schopností akumulovat teplo
– přes vyšší investici je návratnost počítána na maximálně 10 až 12 let

Ekologické kotle a kamna – Jedná se o zařízení, které spalují organické odpady, aniž by se při jejich využívání vylučovaly toxické látky.

– Ekologické kotle vytápějí spalováním biomasy, hoblin či dokonce zvířecího trusu
– nejprodávanější kamna jsou krbové, které spalují sušené pelety nebo biokachle na líh

Infratopení – Speciální způsob vytápění na principu prostorového sálání tepla funguje díky infrazářičem zabudovaným v podobě infrapanelů do stěn nebo stropů.

– Infrazářiče zajišťují okamžitý pocit tepla po spuštění vytápění
– patří k nejšetrnějším topným systémem, hodí se do velkých prostorů

Instalace alternativního topného systému je dnes běžná a mnozí majitelé sázejí na tento šetrný způsob vytápění. Snahu o expanzi těchto zařízení podpořil prostřednictvím projektu na poskytování dotací i stát. Domácností myslících ekologicky tak rychle přibývá a udržitelný rozvoj se stává ústředním tématem současného stavebnictví.

PR_122016

Reklama