Atriový dům vhodný do městské zástavby

0
40
Reklama

Student architektury Patrik Janoušek se rozhodl zareagovat na hlavní nevýhodu současné rodinné výstavby – nedostatek soukromí vyplývající z malých pozemků a domů osazených příliš blízko sebe. V naší rubrice, kterou připravujeme ve spolupráci se společností Ekonomické stavby, představuje své řešení tohoto velmi běžného problému.

Velká část pozemků trpí v současnosti nedostatkem soukromí. Domy mají velmi často okna nasměrované přímo k sousedům. Při tomto domě se s podobným problémem majitelé trápit nemusí. Polovina obývacího pokoje s jídelnou a celá chodba domu jsou zasklené, avšak pouze ve směru do soukromého atria, kam nikdo jiný nevidí. Jindy nepříjemná a často i temná chodba se zde stává světlým momentem pro obývání domu. Na místě atria, které je ze tří stran ohraničené domem, vzniká soukromá terasa oddělena od okolní zástavby. Je ideální pro klidné a nikým nerušené posezení, ať už během letních podvečerů, nebo ráno při snídani. Doprostřed terasy je možné zasadit strom a atrium tak ještě více zútulnit.

Dům vhodný do městské zástavby

Vizuálně jde o reprezentativní sídlo s plochou střechou a velmi moderním výrazem, které je navrženo do městské zástavby. Ve vyšší části domu se nachází obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Ložnice a dětské pokoje s koupelnami jsou ukryty v druhé, kamenem obložené části domu, kterou symbolicky ochraňuje bílý "rám". Přesahy bílého "rámu" mají také praktické využití – částečně zastiňují zasklené plochy a brání tak přehřívání v létě, bez nutnosti zatahovat všude žaluzie. Při vstupu do domu vytváří přesah bílého rámu šikovné závětří.

Materiály pro náročné

Použité moderní materiály dávají domu elegantní vzhled. Ať už fasádní do hněda probarvené desky, kamenný obklad, zda bezrámové zasklení, určitě nezůstanou bez povšimnutí, ale rozhodně v tom kladném slova smyslu. Bezrámové zasklení je výborným detailům, které podporuje ideu atriového domu. Pevné části zasklení mají neznatelný rám a jen posuvné části jsou orámovány jako při běžném zasklení. Výsledkem je dokonalá průhlednost skleněných ploch bez rušivých elementů a propojení s exteriérem tím dostává nový rozměr.

Procházka domem

Dispozice domu je jasně rozdělena na společenskou a soukromou část, což zajišťuje dobrou funkčnost a akustické poměry v domě. Do domu se vstupuje klasicky přes zádveří, kde je umístěna lavička se skříňkou na boty a šatní skříň. Po pravé straně najdeme vstup do průchozí spíže, kam můžeme okamžitě odložit nákup, a to bez nutnosti obcházet půl domu. Po levé straně se nachází technická místnost či úložné prostory. Ihned ze zádveří je vizuální kontakt přes zasklené dveře s nejdůležitějším prvkem domu – atriem. V západní části domu se pak nachází velká místnost s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Velikost místnosti odpovídá její funkci (bude zde probíhat většina rodinného života) a bez problémů přijme i návštěvu. Ve východní části domu se nacházejí dva dětské pokoje s vlastní nadstandardně vybavenou koupelnou, která zároveň tvoří akustickou bariéru oddělující pokoj rodičů. Hlavní ložnice má pak svou vlastní koupelnu. Dále je na okraji chodby umístěna oddělená toaleta vhodná například i pro návštěvy, které tak nebudou muset chodit do soukromých koupelen domu.

Reklama