Balkonové zahrádkaření přináší své ovoce

0
66
Reklama

Bydlíte ve městě a chybí vám vůně rozkvetlých třešní a rádi byste si pochutnali i na vlastní úrodě? Chcete-li uspokojit svou touhu po zahrádce, nezoufejte. Pěstovat lze také přímo na balkoně či terase. Odborníci z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach připravili několik užitečných rad a tipů pro tzv. městské zahrádkaření.

Dostupný výběr ovocných dřevin vhodných pro městské pěstování dnes umožňuje rozloučit se s kupovaným ovocem, které bývá často vystaveny silným dávkám chemikálií. Díky zakrslým ovocným stromečkem a keřům si můžete dopřát přirozenou dávku vitamínů a zároveň budete vědět všechno o původu ovoce a zeleniny na vašem stole.

Vytvořte si zahradu na balkoně

Když se rozhodnete pro vlastní zahrádku, je důležité vybrat správné nádoby na pěstování, substráty a přísady. Pro balkónové zahrádkaření jsou nejvhodnější snadněji nádoby. Pro bylinky a zeleninu jsou vhodné plastové květináče nebo proutěné s igelitovou vrstvou uvnitř. Ovocným dřevinám se dobře daří v terakotových a keramických truhlách. „Substráty je nejlepší pořídit na míru vysazování rostlinám. Například značka Floraself nabízí přímo substrát pro rajčata a papriku či substrát pro zeleninu a rajčata. Pro pěstování trpasličího ovoce doporučuji výrobky Floraself Nature a bylinky je možne sázet do substrátu Floraself Nature pro bylinky, „ radí odborník z oddělení zahrad projektových marketů Hornbach. Nezapomeňte na drenážní vrstvu vespod nádoby.

Nejvhodnější odrůdy zakrslého ovoce

Z ovoce je pro pěstování na balkónech a terasách ideální například odrůda meruňky Aprigold s plody běžné velikosti, beztrnné ostružina Triple Crown, malina Glen Ample, beztrnné keř angreštu Captivator nebo zakrslá švestka. „Pro větší pěstební úspěch je nejlepší umístit květináče s ovocnými dřevinami na slunné místo, pravidelně ho zalévat, hnojit a prořezávat. Hlavní řezy by měli dělat na podzim, při bobulovinách ihned po sklizni, při peckovin na začátku léta a při jadierkovom ovoci je nejvhodnější seříznout výhonky pro podporu růstu ještě v září, „ upozorňuje odborník z Hornbachu.

Jakou zeleninu a bylinky

Rajčatům nebo paprikám se na slunných balkonech a lodžiích daří velmi dobře. Stejně si tam můžete pořídit vyvýšené záhony a vysadit do nich ředkvičky, salát, mrkev nebo kedluben. Bylinkám postačí i menší truhlíky. Vypěstujete v nich pažitku, bazalku, tymián, šalvěj, oregáno, mátu, meduňku i majoránku či rozmarýn. Pro setí bylinek je ideální jaro a začátek léta. Bylinky pěstované doma vyžadují sice častější zálivku, ale nesmí se přelévat. „Zalévání bylinek je nejvhodnější ke kořenům a obírat by měly těsně před použitím. Odstříhávejte vždy celé výhonky, nejen samotné listy. Rostliny tak zůstanou hezké delší dobu, „ doporučuje specialista z Hornbachu.

Jak si pořídit kvalitní sazenice

Pro ty, kteří si nejsou jisti, zda jim semínka dobře vyklíčí a ujmou se, nebo s výsadbou začínají s menším zpožděním, je mnohem jednodušší vysazovat přímo sazenice. Upřednostněte koupi sazenic na místě, kde se prodávají v dobré kondici a optimálně zalité. Nejlepší v odděleních zahrad ve specializovaných projektových marketech, kde je záruka kvality. Zároveň si zde můžete pořídit i chybějící drobné zahradní nářadí nebo správně truhlíky.

Reklama