Bezpečnostní dveře Sherlock

0
144
Reklama

Synonymem bezpečnostních dveří na Slovensku je již 30 let značka Sherlock. Z malé rodinné firmy se stala součástí koncernu Assa Abloy, globálního lídra na trhu bezpečnostních dveří.

Vývojem prošly i samotné dveře. Z výrobku, jehož primárním úkolem zůstává ochrana nemovitosti, je dnes služba, od které mohou zákazníci očekávat více než jen mechanickou překážku proti zlodějům, ohni či hluku. Co všechno je třeba při koupi bezpečnostních dveří o nich vědět?

Originální certifikát

Dveře Sherlock jsou první bezpečnostní protipožární dveře s certifikací ISO kompletně vyráběné na Slovensku. Právě certifikát by měl být při koupi prvním a základním kritériem výběru. Pokud dveře certifikát nemají, znamená to, že nejsou bezpečnostní.

„Bezpečnostní dveře Sherlock se testují v akreditovaných zkušebnách. Tam se jejich pokoušejí překonat rozmanitými metodami a nástroji, přičemž se měří čas, během kterého dveře odolají. Ověřuje se jejich odolnost vůči vrtání, nárazům, tlakům, ale také z hlediska odolnosti vůči ohni či neprůzvučnost . Na základě výsledků jsou zařazeny do příslušné bezpečnostní třídy. Čím je číslo kategorie vyšší, tím vyšší je i bezpečnost dveří, „vysvětluje bezpečnostní analytik Sherlock Assa Abloy.

Co musí obsahovat certifikát

Certifikát shody vydává autorizovaná zkušebna. Musí obsahovat minimálně označení certifikátora, evidenční číslo certifikátu, označení výrobce, název výrobku a jeho stručnou charakteristiku, zařazení do bezpečnostní třídy podle evropské normy EN 1627, razítko a podpis certifikátora, datum vystavení a čas platnosti. Dokument musí být v češtině.

Dveře jako kompletní sestava

Tak jako v minulosti i dnes laiky při výběru dveří obvykle zajímá počet jistících bodů, které po zamknutí zapadnou do otvorů po obvodu zárubně. Faktem je, že tento prvek sám o sobě není tím hlavním pro bezpečnost. Aby jistící body splnily svůj účel – tedy ochránili dveře před vypáčením, musí být dveře osazené v dostatečně odolné zárubni.

Neméně důležité je, aby byly dveře vybaveny zámkem a kováním, které patří do stejné bezpečnostní třídy. „V zájmu kompletního zabezpečení je kromě dveřního křídla s certifikátem třeba myslet i na výměnu zárubně, prahu, kování a bezpečnostní vložky. Proto se bezpečnostní dveře Sherlock dodávají výhradně v sestavách s bezpečnostní zárubní a prahem,“ vysvětluje J. Hroš. Při staré zárubni podle něj není možné garantovat, že udrží nové bezpečnostní dveře, které jsou oproti běžným těžší.

Zaměření a montáž

Bezpečnostní dveře jsou dnes komplexní služba, ne samostatný produkt. Služba začíná již při prvním kontaktu s autorizovaným prodejcem. Po úvodní konzultaci by měl vyslat ke klientovi do nemovitosti servisního technika, který přesně zaměří výšku, šířku a tloušťku otvoru pro bezpečnostní dveře a zárubeň.

„Zaměření provádíme bezplatně a až na jeho základě vypracujeme cenovou nabídku na celou sestavu včetně zárubní, prahu, kování, zámky a dalších bezpečnostních prvků s ohledem na konkrétní podmínky. Například v cihlových domech často nejsou zdi vždy stejně tlusté a někdy je třeba složit zárubeň ze dvou částí, „pokračuje odborník.

Po objednání vyrobí v závodě v Malackách celou sestavu prakticky na míru a zhruba po šesti týdnech od přijetí zakázky autorizovaní odborníci nainstalují všechny objednané prvky. „Zárubně se osazují do zdi kvalitním kotvením, vyléváním betonové směsi, v případě potřeby svařováním. Tak dosáhneme spolehlivé zabezpečení proti případnému napadení,“ říká odborník.

Servis a záruka

Z hlediska zabezpečení domácnosti je stejně jako odborná instalace dveří a zárubní důležitý i pozáruční servis. Každý seriózní prodejce klientovi automaticky nabídne kompletní, časově neomezený a bezplatný servis. V případech, jakými jsou ztráta klíčů či vymknutí, zákazník určitě ocení autorizovanou servisní službu.

„Havarijní servis by měl být dostupný nonstop a bez ohledu na to, v které části bydlíte. Zároveň je velmi důležitá kvalifikovanost servisního technika, který musí být schopen posoudit a vyřešit váš problém co nejefektivněji,“ připomíná bezpečnostní analytik.

Bezpečnostní dveře se ve zkušebně testují i ​​na počet otevření a zavření – tzv. počet cyklů. Kvalitní bezpečnostní dveře zvládnou až 200 tisíc cyklů, což při běžné troj – až čtyřčlenné rodině definuje životnost dveří na 20-30 let.

Design ladí s interiérem

Při rozhodování o koupi bezpečnostních dveří je podstatným kritériem i design. Zatímco v minulosti byly možnosti výběru povrchové úpravy limitováno, dnes mají zákazníci k dispozici doslova desítky možností. Dveře Sherlock si lze dát vyhotovit v různých barevných variantách – od imitace dřeva přes bílé až po rozmanité barevné variace. Dveře mohou mít oboustranně stejnou povrchovou úpravu, lze je také sladit s exteriérem as interiérem bytu.

Majitelé rodinných domů nejsou limitováni ani velikostí otvoru, jaký si pro vchodové dveře zvolí. „Společnost Sherlock garantuje zachování bezpečnostní třídy iv případě, pokud se své dveře rozhodnete doplnit o některé ze světlíků certifikovaných ve třetí bezpečnostní třídě,“ zdůrazňuje J. Hroš.

Odolnost vůči povětrnostním vlivům

Zejména v případě exteriérových vchodových dveří je důležitá jejich povrchová úprava a materiály, ze kterých jsou zhotoveny. Během celého roku jsou totiž vystavovány extrémům počasí, a proto by měly odolat výkyvům teplot či dešti. Všechny bezpečnostní dveře by měly kromě ochrany před vloupáním garantovat i protipožární ochranu a nepropustnost hluku a pachů. Těsnění dveří má zároveň zabránit i úniku tepla z vnitřních prostor.

High-tech řešení

Před 30 lety se bezpečnost omezovala především na mechanické prvky. Dnes si může zákazník zvýšit bezpečnost i použitím rozmanitých smart technologií. Právě v tomto směru nabízí značka Sherlock svým klientům benefity vyplývající z jejího spojení s mezinárodním koncernem Assa Abloy.

„Unikátní know-how bezpečnostních dveří Sherlock dnes dokážeme doplnit technologickými řešeními a doplňky umožňujícími kontrolu na dálku – od sledování a ovládání vstupu, přes odrazení nežádoucího návštěvníka zvukovým signálem až po otevírání dveří přes smartphone nebo na základě otisku prstu,“ uzavírá J. Hroš.

Smart zámek i kukátko

Mezi nejoblíbenější smart technologie patří inteligentní motorická zámek, kterou vyhledávají zákazníci upřednostňující ovládání dveří jinak než běžným klíčem. Dveře tak mohou ovládat dálkovým ovladačem – přiložením čipu, dotykovou pin klávesnicí, otiskem prstu, aplikací přes smartphone. Inteligentní motorická zámek lze nastavit tak, aby při každém zavření dveře automaticky uzamkla, čímž je prostor vždy plnohodnotně chráněn.

Stále větší oblibě se těší i digitální kukátko, který aktivně monitoruje prostor před dveřmi, ví zhotovit fotografický nebo videozáznam a uložit jej na paměťovou kartu. Nové modely jsou již vybaveny infračerveným viděním a pohybovým senzorem, což umožňuje vyhotovení záznamu i během tmy a bez přítomnosti majitele v bytě při pohybu osob před dveřmi. Majitel tak řekněme i během dovolené ví, co se děje před jeho dveřmi.

 

Reklama