Problematická koupelna v panelákovém bytě?

0
580
Reklama

Malý prostor, nevhodná dispozice, chybějící místo na pračku, staré vodovodní i elektrické rozvody, vytopení sousedi i ztížený přístup do vany. Toto vše je rutina panelákových koupelen.

Mnozí vlastníci panelových bytů by ocenili větší koupelnu. To se dá nejlépe zařídit na úkor sousední místnosti. Ideální obětní místností na zvětšení koupelny je chodba, která v některých typech panelových bytů tuto možnost přímo předestírá. Jinou volbou je spojení koupelny s toaletou. V tomto případě však myslete na počet obyvatel bytu.

To, co je přijatelné pro jedince nebo pár, nemusí být šťastným řešením pro vícečlennou rodinu. Stačí si představit, jak by probíhala ranní hygiena. Pokud hledáte jen maličký kousek místa navíc, dobrým tipem jsou také niky nebo výklenky. Menší poslouží pro odkládání drogerie, která se pak nemusí povalovat kádě-tudy, do větších umístíte například pračku.

Optické možnosti

Nepřichází v úvahu bourání příček a stavění nových? Zaměřte se na možnosti, které koupelnu zvětší jiným způsobem. Důležité jsou rozměry vany či sprchového koutu a umyvadla. V malém prostoru jen těžko vynikne velké umyvadlo. Dejte si pozor na jeho šířku, ale i hloubku. Čím bude menší hloubka, tím lepší pohyb po koupelně získáte.

Zvětšit prostor se dá i opticky. Klasikou je použití bílé barvy. Pokud si vyberete na obklad světlejší odstíny, koupelna se bude zdát o něco prostornější. Dobrým nápadem je i umístění zrcadla táhnoucího se z jednoho kouta do druhého. Navíc ho můžete oživit částečným sádrokartonovým podhledem se zabudovaným osvětlením. Dejte si pozor na dekorativní prvky. Malé koupelně nesvědčí.

Vana či sprchový kout

Chcete vanu nebo sprchový kout? Asi nejdůležitější otázka, kterou si musíte položit a kterou vám určitě položí iv koupelnovém studiu. Výhody vany jsou pro milovníky relaxu určitě zjevné. Nic se nevyrovná teplému koupeli při svíčkách. Pamatujte však na to, že pohodlná vana potřebuje místo alespoň 170 x 60 centimetrů.

V současnosti si můžete dát vanu, která do vaší koupelny sedne na centimetr, vyrobit na míru. Otázkou je, zda bude pro vás pohodlné i ležení v kratší nebo užší vaně. Sprchový kout je méně náročný na prostor. Jeho minimální rozměry, které potřebuje, jsou 70 x 70 centimetrů, ale takový kout vám neposkytne příliš možností pohybu.

Pro pohodlnější sprchování jsou ideální míry 90 x 90 centimetrů. I možností jeho realizace je několik, ať už s vaničkou nebo bez ní. Trendem je sprchový kout bez vaničky, s odtokem řešeným bočním žlábkem. Určitě se však ujistěte, že dlažba, kterou jste si do koupelny, ale zejména sprchového koutu vybrali, je protiskluzová.

Reklama