Bleskové kroky k bezchybně obložené koupelně

0
7
Reklama

Chcete mít koupelnu obloženou raz dva, a přitom tak, aby vydržela krásná dlouhá léta? Obkládání zde má svá pravidla, které je třeba dodržet, i tak však můžete vše zvládnout za pár dní – musíte si jen zvolit správné materiály.

Jak předejít odlupování obkladu

Nejčastějším důvodem bobtnání obkladu a také vlhkých map či plísní na vnějších stěnách koupelny bývá podcenění hydroizolační vrstvy. Ve vlhkém prostředí je totiž důležitá izolace proti vodě a vlhkosti – a to nejen u podkladu z materiálů citlivých na vodu, které se často používají v dnešních novostavbách (např. Sádrokarton a dřevo při montáži stěn nebo anhydritové potěry při realizaci podlah), ale také v případě tradičních podkladů, jako jsou cementové potěry a omítky. Hydroizolační vrstva se aplikuje před lepením obkladu a dlažby a jejím úkolem je chránit podkladové konstrukce před vlhkostí a vodou pronikající spárami mezi obkladačkami. Jinak hrozí jejich postupné narušování. I v tomto případě přitom platí, že prevence je levnější a jednodušší než pozdější řešení poruch.

Koupelna za pár dní

Společnost Mapei vyvinula systém výrobků určených do vlhkých prostor, s nimiž zrealizujete dokonalé povrchové úpravy v koupelně již za pár dní – všechny se totiž jednoduše připravují i ​​aplikují. Součástí systému jsou produkty na izolaci proti vodě a vlhkosti i na následné lepení obkladů a dlažby.

1 Vyrovnávací vrstva

Ať už se vám líbí keramika, přírodní kámen nebo skleněná mozaika, prvním krokem k správně nalepenému obkladu je vždy důsledně připraven, rovný, vyzrálý a očištěný podklad. Pokud je například při rekonstrukci potřebné dodatečné vyrovnání podkladu, vhodnou volbou je cementová malta. Na trhu jsou již dostupné univerzální cementové malty, které lze aplikovat v různých tloušťkách. Výhodou malty s Tixotropní vlastností přitom je, že původní povrch můžete nejen vyrovnat, ale také zhotovit mírný spád směrem k odtokovému vpusti (například ve sprchovém koutu, kde neplánujete vaničku, ale dlažbu). Hydroizolační vrstva se nanáší na vyzrálou maltu, a to nejdříve po 24 hodinách.

2 Izolace proti vodě a vlhkosti

V prostorách zatížených vodou a vlhkem je důležitá izolace proti vlhkosti. Předejdete tak vzniku vlhkých map s olupující se barvou či plísně na vnějších stěnách koupelny. Chcete-li zajistit dokonalý vzhled koupelny, použijte pružnou hydroizolační stěrku, která se aplikuje vždy ve dvou vrstvách. Kvalitní hydroizolační stěrky přitom zajistí nejen dlouhodobou ochranu stěn a podlah před stékající vodou a vlhkostí, ale jsou schopny také přemostit trhliny v podkladu. Souvislá vrstva pružné tekuté rychleschnoucí hydroizolační stěrky MAPEGUM WPS je vhodná pro nanášení na vodorovné, šikmé i svislé plochy. Pomocí polyesterového pogumovaného pásu Mapeband dokonale utěsníte spáry v přechodech (stěna – podlaha, stěna – dilatační spáry, podlahové vpusti). Stěrka se aplikuje v tloušťce 1 mm na podklad ošetřený penetračním nátěrem. Nanáší se jednoduše válečkem, štětcem nebo stěrkou na všechny běžné podklady. Vyschne za krátký čas, takže práce postupuje opravdu rychle. Obklad můžete lepit již po 12 až 24 hodinách od začátku nanášení první vrstvy hydroizolace.

3 Lepení obkladu

Pokud se s dokončením koupelny spěcháte nebo chcete lepit obklad z přírodního kamene, vyberte si rychleschnoucí lepidlo. Cementová lepidla se speciálními přísadami dosahují vysokou přilnavost již po 2 až 3 hodinách od nalepení obkladu či dlažby a mohou být vystaveny plné zátěži již po 24 hodinách.Připravené pro spárování bývají již po 2 hodinách.

4 Spárování

Při výběru vhodné spárovací malty je důležitý nejen barevný odstín, ale zejména vlastnosti – například zvýšená odolnost proti vodě a usazování nečistot, snížená nasákavost či stálobarevnost. Pokud vám jde o čas, výhodnou volbou je cementová spárovací malta Ultracolor Plus, se kterou můžete koupelnu naplno používat již po 24 hodinách. Je totiž pochozí již po 3 hodinách, i čas čekání před finálním dočištěním obkladů je velmi krátký. Výhodou je také mimořádně nízká nasákavost a ochrana proti vzniku plísní. Na pohyblivé spáry a v stycích dvou různých materiálů (např. V koutech či okolí sprchové vaničky) se uplatní pružné silikonové tmely odolné proti plísním.

Reklama