Bydlení se zvířátky. Jak na to?

0
5
Reklama

Je jedno, jestli se budíte s olíznutí tváří, za zvuku hrdelního zpěvu nebo s pocitem drbání drápků po zádech. Kdo zažil upřímnou radost domácího miláčka po zaštrnganí klíčů ve dveřích, bydlení bez něj si už neumí představit.

10 kroků ke sžití s domácími mazlíčky

Je mnoho věcí, na které byste měli myslet, dokud si takového společníka pořídíte. Jak mu přizpůsobit životní styl, denní režim, čím ho krmit, před čím ho uchránit. Pokud jste už všechno toto zvážily, na řadě je ještě jeden krok – zamyslet se, jaký vliv bude mít zvířátko na vaše bydlení.

1 Dýchejte zhluboka. Oba. Myslete na to, že pro zvířata je hodně výparů a pachů v domácnosti toxických. Některé vůně při vaření, osvěžovače vzduchu, vonné svíčky, spreje na vlasy nebo cigaretový kouř mohou být například pro ptáky smrtelné. Každé zvířátko by proto mělo mít svůj pelíšek, klec nebo doupě, který snese trochu znečištění, v dobře větraném prostoru, například ve vstupní hale.

2 Buďte připraveni. Zatímco se zvířátka naučí, že teritorium se uvnitř neznačkuje ani nijak nedemoluje, chce to trošku času. Do té doby vám pomohou produkty neutralizující pach moči. Jejich výhodou je i to, že domácí mazlíčky tyto spreje odpuzují a zabraňují jim v znečišťování domova av okusu nebo škrábání nábytku. (Trixie Fernhaltespray, www.pethappyshop.sk)

3 Přizpůsobujte. Zapomeňte na čalouněné pelíšky s potisky tlapek. Stylový domů si zaslouží kreativnější přístup. Šuplík se může stát napajedlem s miskami, skříňka pohodlnou psí nebo kočičí postelí. Tvůrčí inspirace čekají na www.ikeahackers.net

4 Nemíchejte, laďte. Pokud sníte o černém Labradorovi, je načase zvážit, zda béžová sedačka není úklidovou sebevraždou. Pokud však barva nábytku bude ladit s barvou srsti miláčka (nebo naopak), budou na sedačce nebo koberci chlupy méně viditelné a vy se z toho alespoň nezblázníte.

5 Vysavač nad zlato. Investici do kvalitního vysavače neprohloupíte. Zaměřte se na speciální filtry podobné těm, které potřebují astmatici. Zachycují kromě prachu také roztoče a jejich výkaly, pyl, lupy, filtrují plísně a alergeny. Kromě což nejvyššího výkonu je důležitý i tichý chod vysavače. Zvířata jsou na zvuky mnohem citlivější, ušetříte jim tak množství stresů.

6 Odolné textilie, které se ubrání pachem, skvrnám, bakteriím a tekutinám. Zapomeňte raději na samet, hedvábí a vlnu. Pro zvířátka jsou jako magnet a zaručeně jejich nálet nepřežijí. Sáhněte raději po syntetických textiliích, kvalitní bavlně, kůži nebo výjimečně odolné tkanině Crypton.

7 Odkrýt, přikrýt. Zabránit pejskovi, aby přes den vyskočil na postel, je skoro nemožné. Proto je praktické ochránit peřiny přikrývkou, nejlépe v barvě zvířátka. Prodloužíte tím čas mezi jednotlivými praním. Naopak, podlahy nechte, pokud je to možné, volné. Koberce na celou plochu místnosti vám život značně zkomplikují.

8 Zaměstnejte ho. Zvířátko potřebuje činnost, která ho zabaví. Pokud mu ji neumožníte, bude si hledat alternativy (a ty vás rozhodně nepotěší). Nemusíte ho zaplavit hračkami. Odpozorujte, čemuž věnuje pozornost nejvíce a zaručte, aby se ke své hračce pejsek nebo kočka vždy dostali.

9.Ve výšce ocasu. Ohněte se a poznejte horizont chlupáče. Je to podobné jako při dětech – vše, co je v jejich dosahu, může být potenciální hračka nebo hrozba. Drogerie a chemikálie, jakož i nevhodné jídlo odstraňte z dosahu, křehkou keramiku přeložte na výše police, daleko od kroutícího se ocásku.

10 Myslete na bezpečnost. Zvířátko vám bezmezně důvěřuje a vy byste si to měli zasloužit. Prozkoumejte, zda nemůže vypadnout mezi balkonové mříže, zda má klec dostatečně chráněnou před průvanem, akvárium mimo přímého slunce nebo zda elektrické zásuvky nejsou blízko misek.

Reklama