Chalupa s celoročním bydlením

0
328
Reklama

Chalupa ve vesnici na zdánlivém konci světa nabídla keramikářce Ale místo na práci i klidné bydlení pro celou rodinu, kde si mohou plnými doušky vychutnávat ranní kávu v pyžamu s pohledem na stále měnící se zahradu.

Ala začala se svou uměleckou tvorbou ještě v třípokojovém bytě, kde žila s manželem a dvěma dcerami. Zde si na ni vyhradila ložnici. Věnovala se různým kombinovaným technikám, lákala ji však i práce s hlínou. K tomu ložnice nestačila, potřebovala dům.

Nekonečné prázdniny

Při jeho hledání objevili starší dům v malebném prostředí Selecký doliny. „Když jsme ho poprvé navštívili, hned jsem si představovala, jak a co se s ním dá udělat. A okamžitě jsme se pro něj rozhodli, „vzpomíná Ala. Umocnil to i pohled na starou ovocem vysypanou jabloň a její přitažlivá energie.

 Sezení pod ní je dodnes nejoblíbenější místo na společné víkendové snídaně. Hned po koupi naplánovali přeměnu letní kuchyně na keramickou dílnu, aby měla Ala kde tvořit.A postupně i domu, který bude o víkendech využívat celá rodina. To bylo v zimě někdy na přelomu let a okamžitě, jak to šlo, pustili se do základních prací. Ty se však začaly nabalovat, až se z nich stala kompletní přestavba domu s novým topením, elektroinstalací, podlahami, okny, omítkami. „V létě jsme již v našem víkendovém domku trávili prázdniny a do bytu jsme se z nich více nevrátili,“ pokračuje ve vyprávění Ala.

Divoká a pestrobarevná

Po čase přirostl k domu ateliér, obytný prostor se zvětšil o podkroví a zahrada se rozšířila o sousední pozemek, který dokoupili. Díky tomu mohli zvětšit keramickou dílnu a vybudovat garáže. Velká zahrada nabízí rozmanité místa na relax. Mezi barevnými květy, keři a stromy je mnoho věcí a zákoutí, které máte chuť prozkoumat.

Zahrada vznikala krok za krokem, bez plánu, jaksi intuitivně. Tam, kde byla vyšlapaná tráva, dali kameny, tam, kde tráva nudila, vysadili květinový záhon. Velikánská skála, na kterou natrefili při kopání základů, zůstala v zahradě a kreativním majitelům vnukla myšlenku udělat při ní jezírko.

Časem zahrada svévolně zarostla květinami a rostlinkami, které manželé občas korigují. Nuda zde nemá šanci, divoká zahrada poskytla prostor i na Alina kreativní vyžití. Je vlastně výstavou rozmanitých hliněných hrnků a různých spirituálních i živočišných bytostí. A mezi tím vším je ještě několik kávičkových zákoutí.

Stromy i v interiéru

Samotný dům prošel jen malými dispozičními změnami. Kuchyň zůstala na původním místě a stala se centrem žití rodiny. Ala kvůli tomu, aby se zde všichni pohodlně usadili, včetně koček a psů, které s nimi žijí, upřednostnila dvě pohovky před kompletní kuchyňskou linkou.

„Já té kuchyni hodně nedám, většinu času trávím v dílně, proto je moje kuchyně atypická,“ s úsměvem vysvětluje a dodává: „Při jeho zařizování jsme nevěděli, že tu budeme bydlet, dnes bych ji řešila jinak.“

Přesto stále vystačí se dvěma pracovními pulty, které si dala udělat na míru, a koutkem s dřezem a se sporákem. Na kuchyň navazuje obývací pokoj. Zařízená je stylově, nábytkem, který si dali vyrobit na zakázku. Většinu doplňků a svítidel Ala vyrobila sama včetně bříz, které sem vnášejí kus přírody a slouží i jako dekorativní stojany na zavěšení luceren. „Mám ráda břízy, větve, staré věci – vyplní prázdná místa a jakýkoliv interiér zútulní,“ vyznává se Ala.

img_4629-2

Reklama