Chata na místě, kam ani lišky nechodí

0
10
Reklama

Poznáte výraz o zapadákově, „kde lišky dávají dobrou noc“? Tak ten je komfortem oporoti místu, kde se nachází horská chata Kanin.

Přesněji, Kanin je název pohoří, kde se chata nachází a které znají zejména lyžaři. Jde totiž o jediné lyžařské centrum v Slovinsku, které má sjezdovky položené nad 2 000 metrů nad mořem. Blízko italsko-slovinské hranice, nad městečkem Bovec, Kanin je krásnou destinací i v létě. A má i historický význam. Právě zde se odehrávaly významné bitvy během 1. světové války. Několik připomínky těchto bojů se v okolí Kani nacházejí dodnes.

Místní horolezci a Slovinská horská asociace se rozhodla na jednom z nejkrásnějších míst postavit chatku pro milovníky lezení, horské turistiky a přírody. Přesně z vrcholku, na kterém chatka stojí, je nádherná 360-stupňová vyhlídka na moře hluboko pod nohama, na horu Triglav i zelený klenot Slovinska – údolí Soča.

Samozřejmě, úkol navrhnout a postavit chatu na takovém významném místě nemohl dostat kdokoliv. Práci získali pravděpodobně nejvýznamnější aktivní slovinští architekti, Rok Oman a Spel Videčniková, kteří vystupují pod značkou OFIS Arhitekti. Oba momentálně přednášejí na Harvardské univerzitě.

S výstavbou ikonických obydlí na výjimečných místech mají zkušenosti. Například ve Slovinsku se jim podařil podobný projekt – horská útulna na hoře Skut. Jen pro lepší představu: Kanin je známý mimořádnými meteorologickými zprávami. V oblasti se často lámou rekordy ve výši dešťových srážek a silných bouří (v městečku Bovec, který leží pod nohama horské chaty, je rekord úhrnu 363 litrů na metr čtvereční. Horská oblast je v zimě zasypaná i deseti metry sněhu, všude je plno prasklin, jeskyní a nezřídka se vyskytují i ​​menší zemětřesení.

Radost navrhovat stavbu v takové oblasti (a nést za ni odpovědnost), viďte? OFIS Arhitekti Oman a Vidlečniková to udělali opravdu mimořádně. Na ploše 9,7 m² má chatka tři oddechové úrovně. Vnější rozměr je 2,4 x 4,9 metru. Konstrukce je ze dřeva, hliníku a skla.

Úzká stavba na okraji brala působí odvážně – nejen tvarem, ale především gestem. Připomíná postavu odvážné stojící na okraji skály. Téměř cítíme, jak se vítr pohrává s vlasy, jako roztahuje neviditelné křídla a jen tenké ocelová lana ji drží nohama bezpečně na zemi.

Samozřejmě, dostat do takové výšky jakýkoliv stavební materiál. Chatku tedy jako celek dovezla helikoptéra. A spustila ji opatrně dolů, jak úzké bílé vejce.
Jen poznámka na okraj: horská chatka byla financována z dobročinné sbírky a na její budování se významným dílem podíleli dobrovolníci, kteří její výstavbou strávili mnoho hodin.

Reklama