Chcete mít krásnou zahradu hned?

0
31
Reklama

Vybudování nové nebo rekonstrukce staré zahrady vyžaduje určitý čas, dokud se zazelená. Několika triky však lze dosáhnout i mnohem rychlejší efekt.

Když má někdo dobrý nápad, je zcela přirozené, že by ho chtěl hned i zrealizovat. Naštěstí je v zahradě mnoho možností, jak si dlouhé čekání na zapojený porost výrazně zkrátit. Chcete-li mít například nádherné trvalkové záhony hned, stačí když si do nich vysadíte už kvetoucí rostliny. V zahradě si však mnohem více trpělivosti vyžadují taková místa, na kterých plánujete bujnější porost, trávník či vydlážděné plochy. I na toto však máme pár praktických řešení.

Krásný trávník za hodinu

Přeměnu prázdné plochy na travnatou můžete doslova pozorovat při ozelenění. Za jednu hodinu se totiž na předpřipravenou půdu položí přibližně 50 čtverečních metrů kobercového trávníku, po kterém se můžete hned projít. Plně zatížitelný je však asi po třech týdnech.

Rostlé stromy jsou náročnější investicí

Stromy a keře jsou na trhu v různých velikostech, od zcela malých až po dospělé jedince. I zde však platí, že čas jsou peníze a pokud jste opravdu nedočkavý, musíte být připraven sáhnout hlouběji do peněženky.

Rychlým řešením je i mobilní zeleň

Obyčejně trvá roky, než dosáhnete vysoké a husté živé ploty lemující zahradu, které zároveň slouží jako ochrana před zvědavými pohledy. Šikovná alternativa může být například mobilní zeleň. Rostliny vypěstované ve velkých nádobách se dají totiž použít přímo tam, kde je právě potřebujete.

Ploty či stěny můžete rychle zazelenat i popínavými rostlinami, jako je například hrachor, povijnice či fazolka, které rozkvetou již po několika týdnech.

Kouzlení s květinami

Kvetoucí trvalkové záhony jsou často srdeční záležitostí zahrádkářů. Přestože při nákupu většinou ještě nevidět jejich budoucí nádheru v podobě květin, nový trend to však napravil. V zahradních centrech Dosa koupit už kvetoucí trvalky ve velkých nádobách, které zaručí, že váš záhon bude hned po výsadbě nádherně rozkvetlé.

Rostliny, které se výborně rozrůstají

Takové druhy rostlin jsou pro rychle zazelenala zahradu jako stvořené. Patří k nim například levandule, kterou dostanete koupit i jako mladé rostlinky, i jako dospělé a mohutnější. K dalším vytrvalým druhům patří kontryhel měkká, která se poměrně rychle rozšiřuje samovýsevem a kamarádi se se sluncem i stínem. Její hustý porost navíc nedá šanci žádné plevelům.

Bleskurychlé vodní potěšení

Na založení jezírka třeba hodně odborných zkušeností a ještě více času. Rychleji to však jde s hotovými plastovými jezírkových formami. Stačí vykopat jámu, vložit do ní plastovou formu a naplnit ji vodou. Abyste ji osadili rovnou, pomozte si vodováhou. Při kupování vodních rostlin dejte však pozor, abyste vybrali pouze takové druhy, kterým budou vyhovovat hloubkové podmínky vašeho jezírka. Kvetoucí vodní a bahenní rostliny, jako například Pontedera srdčitá a blatouch bahenní vnesou do vašeho nového biotopu brzy život.

Dřevěná paluba místo dlažby

Je vhodná zejména pro ty, kterým se vydlážděné terasy zdají příliš nákladné nebo pro ty, co si chtějí své sezení zařídit flexibilnější. Díky moderním stavebním systémem a předpřipraveným částem montáž zvládnete is sami a pohodové sezení na terase si vychutnáte již po několika hodinách.

Šikovné kombinace

Letničkami vysazeny květináče a nádoby nemusí stát výlučně jen na terase. Pár pěkných kousků můžete zakomponovat i do záhonů, kde je můžete libovolně obměňovat podle chutě a nálady. Tímto způsobem rychle dosáhnete změnu na „vyvýšených místech“ zatímco trvalky v samotném záhonu budou nerušeně růst dál.

Popínavé rostliny

Stínítko z pletených vrbových prutů postavíte rychle. Nejenže vás ochrání před větrem, ale i zvědavými pohledy. Aby nevypadalo nudně, můžete jej nechat obrůst kvetoucími popínavými rostlinami, jako jsou víceleté plaménky či jednoletá lichořeřišnice.

Krok za krokem

Vydláždění zahradní cestičky nebo plochy, kde plánujete sezení je namáhavé, drahé a časově náročné. Rychlejší a levnější to jde se štěrkem.

Reklama