Chladicí strop namísto klimatizace: Chlazení bez průvanu

0
575
Reklama

I když nejsou chladicí stropy takové populární jako klimatizace, mají několik zajímavých výhod, které je předurčují být ideálním domácím doplňkem v kterémkoliv příbytku.

Když v zimě protéká pod podlahou teplá voda , proč by tu nemohla v  vedrechzávodit studená? Ale raději v  stropě nebo v  stěně . Asi by se ani v létě nikomu nelíbilo mít studené nohy, navíc chladný vzduch se přirozeně drží při zemi. Příjemnější a lepší mít trubky na chlazení ve stropě, aby chladný vzduch klesal a přebíral při tom teplo, nebo ve stěně, která chlad do prostoru sál Nejkomfortnější je pokud se vytápí podlahou a chladí stropem, ideální je i kombinace vytápění i chlazení stěnou.

Pozor na rosení

Správný výběr chladicího stropu by měl záviset na typu interiéru a jeho vybavení, ale oba způsoby jsou flexibilně využitelné, takže v konečném důsledku můžete vyzkoušet kterýkoliv. Teplota chladicího média ve stropě nesmí být příliš nízká a v prostředí zase ne příliš vysoká vlhkost vzduchu, jinak by se plochy rosili. Pro tepelnou pohodu okolo 24 ° C stačí teplota chladicí vody přibližně 16 ° C, Velikost chladicí plochy je několikanásobně větší než při klasickém způsobu chlazení klimatizačními jednotkami, což znamená, že i s vyšší teplotou vody lze dosáhnout stejného výsledku. Navíc bez nežádoucích vedlejších účinků a s nižší spotřebou energie.

Při běžných podmínkách se stropy a stěny nerosí, ale pokud se ochladí velmi rychle, může docházet ke kondenzaci. Zabrání tomu snímače rosného bodu, které po vyhodnocení teploty chladicí vody a vlhkosti v bytě uzavřou přívod chladící vody do stropu a zamezí tak rosení.

Zdroj chladu

Na ochlazování vody ve stropech se používají tepelná čerpadla nebo voda z dostatečně vydatné studny. Využití studny je jednodušší, obvykle její teplota postačí k vytvoření chladu. Na plochu chladicího stropu 100 m2 je nutná vydatnost spodní vody 0,5 l / s. Ze studny se přečerpá do výměníku tepla, kde ochlazuje vodu cirkulující přímo do stropu. Dosáhnou se tak nejnižší provozní náklady, chladí se jen za cenu spotřeby cirkulačního čerpadla. Pokud nemáte vhodnou studnu, pořiďte si tepelné čerpadlo, které dokáže na chlazení využít vzduch nebo vodu ze studny. Nejvýhodnější je využijete tepelné čerpadlo na kombinaci podlahového vytápění a stropního chlazení. Ideální je také ve spojení se stěnovým chlazením využívající tytéž rozvody, které v zimě vytápějí.

Na suchou či mokrou cestou?

Trubky stropního chlazení lze instalovat do monolitického stropu už při jeho stavbě. Zabudují se do hloubky 15 mm od povrchu stropu a zalijí betonem. Výhodou tohoto řešení je nízká investice a fakt, že systém nesnižuje světlou výšku místnosti.

Další způsoby instalace trubek jsou stejné pro strop i stěnu. Pomocí úchytných lišt se mohou instalovat na spodní plochu stropu nebo stěnu. Trubkový registr se překryje omítkou hrubou 15 – 20 mm. Omítky musí být tepelně dobře vodivá a dobře snášet roztažnost. Vhodné jsou hliněné a speciální sádrové omítky. Tento systém je možné zabudovat i dodatečně, jeho výhodou je minimální snížení stropu.

Nejjednodušší je instalace suchou cestou pomocí sádrokartonových desek. Jejich výhoda je, že se dají montovat při rekonstrukcích a i v zařízeném interiéru. Navíc je k nim snadný přístup v případě poruchy. V sádrokartonových panelech, které mají tloušťku 12 nebo 16 mm, jsou zabudovány plastové trubky s vnitřním průměrem 6 nebo 8 mm. V nich proudí chladicí voda a ochlazuje celou plochu stropu či stěny. Panel je z pohledové strany hladký, zabudované chladicí trubky nevidět. Chladicí panely se montují stejně jako klasický sádrokarton. I na strop postačí běžná konstrukce, protože hmotnost chladicího stropu naplněného vodou není příliš velká, nevyžaduje tedy speciální uchycení.

 

Reklama