Když se řekne elektroinstalace, každý si představí osvětlení, zásuvky a vypínače. Ne všichni však uvažují i o řízeném vytápění či ovládání stínících prvků. Vedle klasické elektroinstalaci se v novostavbách stále častěji můžete setkat i s inteligentními řešeními, které jednotlivé systémy spojují do jednoho.
Co patří do elektroinstalace?
Kromě osvětlení, zásuvek a vypínačů do elektroinstalace spadá řízené vytápění, ovládání stínící techniky, zabezpečovací zařízení nebo řízené větrání s rekuperací. Mezi další rozvody patří i počítačová síť, anténní rozvody, audio- a videorozvody, interkom či kamerový systém. Uvažovat samozřejmě třeba i o systémech, které se nacházejí mimo domu – ovládání vstupní brány, vyhřívání příjezdové cesty, zavlažovací systém nebo bazénové technologie.
Co byste měli vědět o elektroinstalaci
1 Jak vybrat elektroinstalaci
Výběr elektroinstalace skládá ze tří kroků. V prvním kroku se rozhodněte, jakou elektroinstalaci chcete – na výběr máte klasickou nebo moderní inteligentní. Pokud máte jasno, můžete přistoupit k výběru vhodného produktu. V případě klasické elektroinstalace je nutné vybrat si více produktů – kromě světel a zásuvek budete mít například samostatný systém pro řízení vytápění, samostatné zabezpečovací zařízení nebo samostatné ovládání stínící techniky. Pokud jste se rozhodli pro inteligentní řešení, je třeba vybrat si jeden systém, kterým budete řídit celý dům. Někdy se používají dva systémy: jeden řídí technologie a druhý multimediální funkce – distribuci audio- a videosignálu. Ve třetím kroku si musíte vybrat dodavatelskou firmu, která celý projekt zrealizuje. Bez ní se neobejdete ani v případě, pokud si budete chtít některé přípravné práce udělat svépomocí – samotná realizace totiž patří do rukou odborníkům s potřebnou kvalifikací.
2 Co je to inteligentní elektroinstalace
Inteligentní elektroinstalace jsou trendovou záležitostí. Módnost však není rozhodujícím důvodem, proč si ji zvolit. Důvody bývají většinou tři – úspory, bezpečnost a komfort. Tyto přínosy jsou pak tím významnější, čím více technologií v domě máte. Kromě vytápění můžete mít zabezpečovací zařízení, elektricky ovládanou stínicí techniku, rekuperaci a na zahradě bazén nebo zavlažovací systém. Každý systém může být i v moderním domě ovládán samostatně, kouzlo inteligentních domů ale spočívá v možnosti zařízení sloučit. Výhody jsou zřejmé na první pohled. Každý z uvedených systémů disponuje vlastní řídící jednotkou, ke které se připojují jednotlivé prvky – elektrické rolety, snímače pohybu, žárovky osvětlení, termohlavice radiátorů či zavlažovací ventily. Každý z nich však můžete přímo napojit i na řídící jednotku inteligentního domu. Množství samostatných řídicích jednotek pak nahradí jedna centrální. Stejně je to i s ovládacím rozhraním – celý systém ovládáte z jednoho místa, například nástěnným dotykovým displejem, počítačem, tabletem, mobilem nebo inteligentní televizí. Samozřejmě, že lze všechny ovládat i klasickými vypínači.
3 Kdy použít klasickou elektroinstalaci
Klasickou elektroinstalaci využijete v případě, pokud chcete mít v domě minimum technologií a jste si jisti, že vaše nároky na elektroinstalaci se nebudou měnit a obejdete se bez pokročilých funkcí jako hromadné ovládání, časové programy nebo ovládání technologií prostřednictvím počítače, tabletu či mobilního telefonu.
4 Kdy použít inteligentní elektroinstalaci
Inteligentní elektroinstalaci využijte v případě, pokud plánujete v domě několik technologií a chcete, aby vzájemně spolupracovaly a daly se ovládat z jednoho místa, nebo v budoucnu plánujete jejich změny či rozšíření. Nejčastější kombinací využívanou v nízkoenergetických domech je nezávislé řízení teploty v jednotlivých místnostech, zabezpečovací zařízení, ovládání stínících prvků a větrání s rekuperací. Někdy je tento systém ještě doplněn o ovládání osvětlení, zásuvek a měření spotřeby energie. Pokud plánujete ve svém domě použít alespoň dvě z technologií uvedených výše, pak můžete začít o inteligentní elektroinstalaci uvažovat. Pokud jich tam budete mít víc, určitě sáhněte po některém inteligentním systému.
5 Co zvládnete svépomocí
Pokud jste zručnější, můžete si svépomocí natáhnout kabely. Stejně se můžete pustit i do osazování podomítkových elektroinstalačních krabic a rozvaděčů. V obou případech je však důležité mít kvalitně zpracovaný projekt, postupovat důsledně podle něj a vše zodpovědně dokumentovat. Je to určitě jednodušší než později v množství kabelů hledat ten správný.
6 Co přenechat odborníkům
S odborníky určitě prokonzultujte návrh řešení elektroinstalace, nezbytné je to zejména v případě inteligentní elektroinstalace. Předejdete tak řadě problémů a ušetříte čas i peníze. Existuje množství různých systémů a produktů, ale ne všechny se hodí do každé domácnosti. Zpracování projektu a následná revize celého systému jsou pak dalšími kroky, které je nezbytné svěřit do rukou kvalifikovanému odborníkovi.
Výběr správného produktu a kvalitního projektu
Ze všech kroků je při elektroinstalaci nejdůležitější výběr správného produktu, který bude odpovídat vašim potřebám, a následně dobře vypracovaný projekt. Pokud jste si jisti, že jste si vybrali vhodný produkt, a máte dobře zpracovanou projektovou dokumentaci, máte téměř vyhráno. Při přípravě projektu si určitě předem dobře promyslete, které systémy chcete používat již nyní a které byste chtěli používat v budoucnu. I s nimi je totiž možné počítat, a přestože například v současnosti neplánujete zahradní domek, bazén ani samozavlažování zahrady, vyplatí se pro ně připravit minimálně kabelovou soustavu.
Společné vypínače i funkce
V rámci inteligentní elektroinstalace můžete i jednotlivé vypínače využívat na několik věcí. Pokud máte v místnosti osvětlení i roletu, nepotřebujete nutně samostatný vypínač pro oba prvky. Vystačíte si s jedním, krátkým stiskem kterého budete ovládat osvětlení a dlouhým stínicí techniku. Spojovat možná i využívání jednotlivých funkcí, například zabezpečovací zařízení může ovládat osvětlení – snímače pohybu zabezpečovacího zařízení mohou v noci rozsvítit tlumené navigační osvětlení chodby. Stejně tak může zabezpečovací zařízení v době vaší nepřítomnosti simulovat přítomnost lidí v domě rozsvícením světel nebo vytažením rolet, čímž se zvyšuje bezpečnost vašeho domova.