Co je vlastně loft

0
58
Reklama

Loft sem, loft tam. A proto jsme se vám rozhodli polopatě vysvětlit, co si pod tímto zajímavým názvem vlastně můžeme představit.

Samotné slovo pochází z anglického originálu, které znamená označení podkroví nebo půdy. Ve skutečnosti je to bydlení, které vzniklo rekonstrukcí nevyužitých průmyslových či skladovacích prostor nebo jednoho z jejich patra.

Hlavními vlastnostmi jsou vysoké stropy, maximálně otevřený prostor, rozeznatelný konstrukční systém a také přiznané, neomítnuté cihlové zdi. V rámci rozložení místností bytu jde zejména o propojení společenských prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, oddělené jsou zpravidla jen ložnice a koupelna s toaletou.

Typické lofty najdeme zejména ve velkých městech jako Londýn, Paříž či New York. Po skončení druhé světové války totiž upadlo několik menších či větších firem a opuštěné budovy továren začaly na bydlení využívat svobodní umělci. I dnes po něm sahají mnohé známé jména a svůj loft vlastní téměř každý z nich. Proč je to tak? Toto svobodné bydlení je lukrativní často zejména díky své lokalitě, protože jako města rostly, původní průmyslové čtvrti se staly rušným centrem, kde chce bydlet zkrátka každý.

Reklama