Loft sem, loft tam. A proto jsme se vám rozhodli polopatě vysvětlit, co si pod tímto zajímavým názvem vlastně můžeme představit.
Samotné slovo pochází z anglického originálu, které znamená označení podkroví nebo půdy. Ve skutečnosti je to bydlení, které vzniklo rekonstrukcí nevyužitých průmyslových či skladovacích prostor nebo jednoho z jejich patra.
Hlavními vlastnostmi jsou vysoké stropy, maximálně otevřený prostor, rozeznatelný konstrukční systém a také přiznané, neomítnuté cihlové zdi. V rámci rozložení místností bytu jde zejména o propojení společenských prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, oddělené jsou zpravidla jen ložnice a koupelna s toaletou.
Typické lofty najdeme zejména ve velkých městech jako Londýn, Paříž či New York. Po skončení druhé světové války totiž upadlo několik menších či větších firem a opuštěné budovy továren začaly na bydlení využívat svobodní umělci. I dnes po něm sahají mnohé známé jména a svůj loft vlastní téměř každý z nich. Proč je to tak? Toto svobodné bydlení je lukrativní často zejména díky své lokalitě, protože jako města rostly, původní průmyslové čtvrti se staly rušným centrem, kde chce bydlet zkrátka každý.