Dům s oblouky

0
18
Reklama

Navštivte s námi rodinné hnízdo na jihu Itálie, které zaujme množstvím oblouků. Architekti ze studia Nauta zvolili geometrii oblouku jako hlavní ideu projektu a dosáhly v něm otevřenost a souvztažnost mezi interiérem a exteriérem. A hlavně dostatek světla.

Sněhobílý dům, který prošel rekonstrukcí, má pouze dvě fasády – do ulice a do zahrady, ostatní dvě strany lpí na sousedních domech. Z tohoto důvodu má jeho střední obytná část velkou nevýhodu – vzhledem k jejich vzdálenosti od frontálních fasád trpí nedostatkem denního světla. Právě tvar domu a oken řeší tento problém. Rekonstrukcí domu architekti zachovali původní sekvenci vnitřního prostoru, jehož důležitou součástí jsou klenuté stropy všech přízemních místností.

Pod oblouky

Oblouk je navržen jako hlavní myšlenka renovace. Uliční fasáda je koláž klenutých otvorů v různých velikostech. Nejvýraznější je velký oblouk, který částečně vysunutý na vnější povrch fasády.

V interiéru je oblouk archetyp, a také se objevuje v různých velikostech jako vnitřní okna, která prostor otevírají a zároveň spojují, vytvářejí přechody mezi místnostmi. Oblouky odlehčují stěny a poskytují výhledy i ze středu dispozice. Díky nim je dům otevřený, vzdušný a prosvětlený.

Domácí materiály

Architekti při rekonstrukci vsadili na tradiční italské materiály. Vnitřní i vnější stěny a strop jsou pokryty bílými omítkami. Na podlaze je „Coccio pesto“, materiál používaný v římských dobách, mix malty a terakotových korálků. Tato směs připomíná teraco, ale místo mramoru je použita keramika – terakota.

Ostatní plochy – schody a parapety jsou z italského travertinu. Kámen je použit v o svém přirozeném stavu nebo částečně ošetřen průhlednou pryskyřicí, která zdůrazňuje a zachovává jeho zvláštní charakter. Konečným výsledkem je rustikální prostor a střízlivá atmosféra, kde jsou tradiční materiály a tradiční tvary sloučeny do současného domova.

Reklama