Co je vlastně mezonet

0
143
Reklama

Na stránkách stále více a více realitních kanceláří se skloňuje slovo mezonet. Tušíte však co se pod tímto termínem skrývá? My vám to tedy přiblížíme.

Slovo mezonet pochází z francouzského slova Maisonette, což znamená domeček. Ve skutečnosti se však jedná o velký, vícepodlažní byt umístěn v klasickém bytovém domě. Francouzi ho tak nazvali protože takové bydlení imituje bydlení v rodinném domě tím, že ho rozděluje do několika úrovní. Velkým trendem je řešení bytu v rámci nejvyššího podlaží spolu s podkrovním prostorem, kdy se pohodlí ve velkém prostoru spojuje i s idylickým výhledem na okolí domu.

První podlaží bytu je většinou využíváno jako společenský prostor, nachází se zde kuchyň, jídelna, obývací pokoj, terasa. To nabízí obyvatelům domu oddělit soukromí od společenské části tak, že na vyšším podlaží pak najdeme ložnice, dětské pokoje, popřípadě šatníky, knihovny či pracovny a úložné prostory.

Velmi zajímavým prvkem mezonetu může být tzv. galerie, kdy vrchní podlaží není položené na celé úrovni prvního podlaží. Je to prostor, ze kterého vedou schody a působí maximálně efektně. Opticky otevírá prostor a přirozeně propojuje společenskou a soukromou část.

Velkou roli v mezonetu hraje i světlo. Mladí lidé i do našich podmínek přinášejí nápady ze zahraničí, kdy si všímají i tohoto prvku. Velká okna (někdy i od podlahy až po strop) ještě podporují vzdušnost a velikost prostoru a z hlediska exteriéru působí jako výrazný architektonický prvek.

Originalita a velikost bytu typu mezonet se samozřejmě následně odráží i v jeho ceně. Na úkor trendy, prostorného bydlení musí majitel sáhnout pořádně hluboko do kapsy. V našich podmínkách je to zatím spíše luxus než klasické bydlení, ale stále více a více lidí sahá po takovém řešení svého domova zejména ve velkých městech, které takové možnosti nabízejí.

Reklama