Čtyři rady pro vytápění kondenzačním kotlem

0
236
Reklama

Jaký výkon by měl mít kondenzační kotel? Kam kotel umístit? Na co je třeba dbát při regulaci a při komíně?

1. Jaký výkon by měl mít kondenzační kotel?

Kotel s velmi nízkým výkonem dům nevytopí. Pokud bude jeho výkon příliš vysoký, bude pracovat se sníženou účinností. Ušetřit na účtech za plyn můžete, pokud si vyberete topné zařízení s modulovaným výkonem. Nízkou minimální hodnotu výkonu oceníte zejména v přechodných obdobích, kdy kotel potřebujete jen na přitápění. K nejúspornějším kotlem v současnosti patří právě kondenzační kotle, které v nízkoteplotním systému dokáží pracovat se stupněm využití až 106 – 109%.

2. Kam kotel umístit? Na co si dát pozor?

Plynový kotel musí být umístěn v minimální vzdálenosti 20 cm od hořlavých předmětů. V místnosti se nesmí nacházet plynoměr nebo hlavní uzávěr plynu. V interiéru se snadněji umisťují závěsné kotle, které jsou na rozdíl od stacionárních menší a lehčí. Neobvyklé v současnosti není ani umístění kotle v koupelně, předsíni či kuchyni. V případě, že se kondenzační kotel bude používat i pro přípravu teplé vody, doporučuje se umístit kotel či zásobník v blízkosti odběrného místa, a to z důvodu snížení tepelných ztrát v potrubí.

3. Komu se vyplatí kombinovaný systém?

Větším domácnostem s vyššími nároky na teplou vodu se vyplatí investovat do kombinovaného systému – kondenzačního kotle a solárního systému na přípravu teplé vody. Výhodou takového topného systému je úspora nákladů na vytápění hlavně v přechodném období, kdy je dostatek slunečního záření a nevyžaduje se dohřívání vody kondenzačním kotlem.

4. Na co je třeba dbát při regulaci a při komíně?

Při výběru kotle nelze zapomínat na regulaci. Jejím úkolem je rychle a bez problémů reagovat i na větší teplotní výkyvy a udržovat nastavenou teplotu na konstantní úrovni. Pozor je třeba dát i na správný odvod spalin z kotle. Komínová verze kotle s napojením na kouřovod s příslušným průměrem je určena pro domácnosti, které mají komín. Komíny, které jsou vhodné pro klasické kotle, však ne vždy lze použít i pro ty kondenzační. Kontaktovat proto třeba oprávněnou firmu, která navrhne správný způsob odvodu spalin. V případě, že komín nemáte, vyberte si turbo kotel s odvodem spalin přes zeď do volného ovzduší. Pokud jde o rekonstrukci – výměnu starého turbo kotle za nový – realizuje se to na zapojení původního starého turbo kotle – tedy s odvodem spalin přes zeď. Pokud jde o realizace v novostavbách, resp. zcela celého nového vytápění – legislativa již přikazuje řešit odvod spalin komínem a to se dodržuje. Odvod spalin přes komín – ano (vložením plastové trubky do komínového průduchu), ale je to možné řešit i kouřovody s přechodem přes zeď, ale s vyústěním nad střechu.

Reklama