Doba plastová

0
14
Reklama

Zahoďte předsudky o umělé hmotě. Dokáže totiž interiér rozzářit, zútulnit a dodat mu punc svěžesti i umělecké hodnoty.

O plastu, který se začal využívat i v interiéru, lze hovořit od roku 1907, kdy jej vynalezl Leo Baekeland. Bakelit se stal hitem doby, skládalo se z něj prakticky vše a ještě před pár lety nám doma zvonily bakelitové telefony. Přestože byl pionýrem, nebyl příliš atraktivní ani trvanlivý a s bojem za lepší životní prostředí ztratil dech.

V současnosti se však plasty vracejí. Obohacené, zrecyklované i recyklovatelné, se spoustou vymožeností, které oceníme v designu iv každodenním životě. V současnosti dominuje interiéru známé PVC v podobě vinylu, polykarbonátu či polyuretanu. Návrat plastů ohlašují i ​​dílny italských designérů, kteří přinášejí na trh extravagantní umělohmotné kousky, po kterých zapiští srdce nejednoho milovníka pěkného bydlení.

Vzdušnost a hravost

Ikonické židle, stoly jako z budoucnosti, abstraktní tvary určené k sezení, malá umělecká díla a trendy variace. Plasty dokáží dokonale kopírovat představu umělce a designéra, proto přinášejí do bytu ducha umění. Své uplatnění najdou v každé domácnosti, ale do malých prostor přinášejí kromě funkčnosti a estetiky benefit optického nafouknutí prostoru.

Plastový nábytek prostředí nejen extravagantně zmodernizuje, ale díky dostatečné míře transparentnosti dodává prostoru lehkost, vzdušnost a hravost. Výhodou plastů je, že se nebrání ani partnerství s jinými materiály. Kombinace s kovem, dřevem a se sklem jsou okouzlující. Plast zároveň podstatně snižuje hmotnost komponentů, proto s nábytkem lze snadněji manipulovat.

Obstojí v kuchyni

Plast nemusí být pouze dekorační. Do kuchyně patří prkénka, sklenice k nerozeznání od skla, talíře, vázy i vařečky jako alternativa ke dřevu. Desky jsou odolné, lze je sklápět a manipulace s nimi je jednodušší. Asi největší výhodou jsou i malé žlábky po bocích, z nichž nestéká voda a plastové desky netupí ostří nože.

Při používání plastů v souvislosti s konzumací však dbejte na označení BPA free. I když po roce 2011 se láhve s obsahem této látky nesmějí nejen prodávat, ale ani vyrábět, stále je dost výrobků, které přicházejí s jídlem do styku a mohou škodit.

Domácí recyklace

Plasty jsou inspirací nejen pro designéry. Zgustnúť si na nich umí i nadšenci šikovných rukou. Plastové láhve jsou ideálním společníkem při tvorbě pěkných malovaných květináčů, jsou praktické jako trychtýře na zalévání, zužitkovat do pěkné mozaiky se dají i víčka z lahví. Ani květináče z plastu již nezaostávají oproti keramice, právě naopak. Ty nejkvalitnější chrání kořenovou soustavu před vysycháním, mrazy či povětrnostními vlivy, což ocení každý kultivátor balkónové zahrádky.

Vany a umyvadla

Plast si rozumí is vodou, proto je přímo stvořený do koupelny. Ve srovnání s designovými vychytávkami z umělé hmoty patří vana a umyvadla z plastu do nejnižší cenové hladiny. Materiálem je většinou akrylát.

Mnoho lidí ho zvolí nejen pro cenu, ale i teplejší dotek a lepší možnost opravy poškozených částí. Drobnější poškození se dají zbrousit a opravit pomocí leštící pasty, větší jdou zreparovat pomocí speciálních akrylátových tmelů.

výhody plastů

Máte pocit, že plast stále není to pravé ořechové? Pár plusů na něm určitě najdete. Je vysoceodolný, na údržbu stačí vlhký hadřík a je uklizeno. Nevyžaduje speciální péči. Díky nízké hustotě je lehký, ale současně pevný.

Vydrží i zacházení v dětském pokoji. Umí se přeměnit na designový šperk. Nevadí mu změny teploty, disponuje barevnou i tvarovou stálostí. Je odolné proti chemii i slunci a dnes se dá velmi dobře recyklovat.

Není plast jako plast

  • Polyvinylchlorid – známý pod zkratkou PVC, je nejvyužívanější plast. Od dekorací, pokrývek až po obalové materiály. Využití nachází i v nábytkářském průmyslu a s nástupem obliby vinylových krytin se stává králem podlahy.
  • Polypropylen – velmi tvrzený s dobrou odolností proti teplotě, ale i proti chemikáliím, oděru a poškození. Proto se výborně hodí na nábytek, designové kousky a dekorace.
  • Polykarbonát – rovněž velmi odolný plast, který je zajímavý i v průhledné nebo v barevné verzi. Je skvělý na balkonové stříšky, nábytek či police.

Reklama