Domácí koutek na práci

0
3
Reklama

Nosíte si práci domů? Nebo je „home office“ vaším každodenním chlebem?

(Ne) praktický notebook

Je zodpovědný za nejvíce deformací páteře. Notebook je sice ideální volba, pokud potřebujete pravidelně migrovat mezi prací a domácím pracovním prostorem, ale není vhodný na dlouhodobou práci. Doma ho proto nikdy nevyužívejte bez podstavců.Výhodné je použití externí klávesnice a postavení notebooku na stojan, aby byla obrazovka ve výši očí při zachování zásad správného sezení.

Rohy a stěny

Sedět v rohu bývá trest pro malé děti, ale jde o vynikající místo na pracovní koutek.Řešení  spočívá v rohovém stolku, který má mít minimální rozměry 170 x 70 centimetrů. Výška stolku musí umožnit pohodlné psaní při vzpřímeném hřbetu a polohu rukou v pravých úhlech.

Alternativou je stvořit pracovnu sklápěcí deskou připevněnou na stěnu. Pomocí jednoduchého mechanismu tak kancelář rozložíte a složíte podle naplánování domácích úkolů.

Seďte kvalitně

Pokud si k hodinám v  práci připočtete i sezení doma, součet je pro páteř nelichotivý.Nejlepším řešením domácí sezení při pracovním nasazení jsou tradiční klekačky. Jsou nejen zdravé, ale i spořádat, takže je stačí zasunout pod stolek a pracovní nepořádek je zahlazen. Jinou variantu nabízejí zdravotní židle s výkyvným sedákem.

Nepodlehněte dojmu, že sedět při práci se dá na stejné židli jako během oběda. Odnese si to pracovní výkon i páteř, která má být k tělu v úhlu 94 až 104 stupňů a mezera mezi přední hranou židle a lýtkem široká na čtyři prsty, aby mohla volně proudit krev. Nastavitelná výška je samozřejmost. Nohy mají být v pravém úhlu a uvolněné. To platí pro dospělé i pro děti.

Stolečku, prostři se!

V případě, že potřebujete pracovat jen některé hodiny dne, není problém „zneužít“ i jinak využívané prostory. Jídelní kout mimo časů na podávání jídla většinou zeje prázdnotou, a tak stačí prostřít své pracovní vybavení. Kuchyně v sobě skrývá i možnost využít jednu ze skříněk například ke skladování šanonů, dokladů či faktur.Nikdo nebude tušit, že otevřením dvířek se kuchyň mění na kancelář.

Podkrovní zákoutí

V užším slova smyslu jde o prostory pod střechou, v širším chápání tak můžete pojmout i místo pod schody směřujícími na výše patro domu. Pokud pracujete výhradně s počítačem, bude vám stačit prostor s rozměrem 2 x 2 metry a to klidně najdete i pod schody na půdu. Stačí si prostor přizpůsobit, vytapetovat, obohatit pracovní deskou a nikdo vás nebude vyhánět ani tvrdit, že prací zabíráte místo.

Nejen monitory

Zdomácnělo se přesvědčení, že práce na doma je jen o sezení za počítačem.Například architekt či výtvarník však potřebují jiný prostor jako programátor. Pro ně je ideální vybavit místnost středovým ostrůvkem, který schová potřebné instrumenty a jeho povrchová plocha bude přizpůsobena práci vestoje i ze židle. Něco podobného jako známe z kuchyně.

Prostorový experiment

Můžete se pokusit io nemožné. Pokud to myslíte s prací doma vážně, sejde se vlastní kancelář. Tuto potřebu může iv malém bytě vyřešit vestavěná skříň, nebo její část. V jednom bloku budete mít šaty, ve druhém vysouvací desku na práci a poličky na spisy.

Pak už stačí jen posunout dveře a jste v pracovním světě. Přisuňte židli ke kolejnicím vestavěné skříně a můžete usilovně pracovat celé hodiny i dny. Na konci šichty zavřete dveře a prostor kanceláře už váš domov neruší. Takovým způsobem můžete velmi efektivně oddělit práci od soukromí, s čím mají lidé pracující doma permanentní problémy.

Světlo

Práce doma se obvykle začíná až v momentě, kdy je třeba umělé osvětlení.Nejideálnější je osvětlení přímo svrchu a doplňkové ze strany méně dominantní ruky.Toto pravidlo je třeba dodržet zejména u dětí, které více práce provádí rukou jako na klávesnici.

Práce dětí

Nejde o rozpor se zákonem, ale i školou povinné ratolesti potřebují prostor nejen na hru. Nekvalita nebo absence pracovního prostředí mohou podněcovat slabou koncentraci, dokonce neplnění povinností. O dětském pracovním místě platí přesně to, co o dospěláckém. Ať už v otázkách prostoru, nebo možností. Nikdy však nerezignujte na potřebu pracovního místa v dětském pokoji. Dále je třeba dbát na nastavitelnou výšku pracovní desky a židle. Pravidelně je třeba přizpůsobovat správnému sezení po celé období růstu dítěte.

49409-pracovni-stoly

 

Reklama