Dveře k bytu by měly být nepropustné jako stěny hradu

0
14
Reklama

Letní měsíce nejsou jen o šťastných chvílích na dovolené, ale pokud jsou mylně zodpovědní za bezpečnost svého domova, stejně jako starosti. Případy loupeže jsou  stále vzácnější, ale škody se zvyšují. Zvýšení bezpečnosti vašeho bytu vám pomohou bezpečnostní dveře. Ale víte, jak si je vybrat správně?

Počet vloupání se každoročně snižuje. Například v roce 2014 zloději pronikli do téměř 9,5 tisíc předmětů, v roce 2015 policie hlásila méně než 7 tisíc. vloupání. A když porovnáte toto číslo s daty roku 2013, kdy zloději vstoupili do více než 11 000. objekty, může se zdát, že se nemusíme bát v naší nepřítomnosti, pokud je náš byt v bezpečí.

Ale pozor! Za klesajícím počtem vloupání není to, že by si zloději hromadně vstoupili do svědomí. Vůbec ne; jsou stále stejně aktivní. Stále více lidí si však své obydlí chrání bezpečnostními dveřmi, které zloději buď nedokážou překonat, nebo, když se podívají, jaký model dveří by museli zdolat ani se o to nepokusí.

Jaké jsou bezpečnostní dveře?

„Prostor, čas a vybavení je přesně to, co rozhoduje. Každé dveře se dají překonat, ale dokud do jedněch stačí kopnout, aby povolily, jiné třeba líbit desítky minut a nebude na to stačit jen tak ledajaká výbava,“ říká  bezpečnostní analytik společnosti Sherlock Assa Abloy.

Vysvětluje, že bezpečnostní dveře jsou testovány v akreditovaných zkušebnách a snaží se je různými způsoby překonat. V závislosti na způsobu a času překonání jsou dveře zařazeny do tříd zabezpečení. „Bezpečnostní dveře, které prošly zkušebnou, mají certifikát potvrzující jejich zařazení do bezpečnostní třídy podle evropské normy ENV1627. Pokud certifikát nemají, prodejce jen deklaruje, že jsou bezpečnostní, ale není to tak,“ pokračuje bezpečnostní analytik.

Jaká ochrana je vhodná

V případě výše uvedených bezpečnostních tříd dveří, čím vyšší číslo, tím vyšší je jejich bezpečnost. „Podle mých zkušeností jsou pro běžnou rodinu, která si chce chránit majetek, soukromí a bezpečí, nejvhodnější bezpečnostní dveře třetí třídy. Mají certifikovaný vysoký stupeň ochrany a odolnost vůči mechanickému napadení šroubovákem, dřevěnými a plastovými klíny, kleštěmi, hasákem, páčidlem či ruční mechanickou vrt, „uvádí analytik. Třetí třída zabezpečení je nejoblíbenější a čtvrtá je nejvyšší z hlediska výběru zákazníků k zajištění bytů v bytových domech.

Kromě toho jsou kvalitní dveře testovány na odolnost a při použití 30letého certifikátu celoživotního užití slouží alespoň jedné generaci. „Bezpečnostní dveře by ale měly chránit před hlukem a požárem, které je třeba ověřit na jejich osvědčení,“ připomíná analytik.

„Důležitá je vnitřní konstrukce dveří. Musí v nich být příčné a podélné výztuhy, pevný ocelový rám, zvuková a tepelná izolace a pro legislativu a pojištění i protipožární prvky,“ uvádí bezpečnostní analytik. Podle něj je také důležitý řetězec. Pokud jsou oka na ní poctivě svařené a řetízek je pevně uchycena šroubem na jednom konci v zárubni a na druhém konci na klice, překonat ji je náročné.

Dvakrát měř

„Jistotu, že budete mít dobré a funkční bezpečnostní dveře, získáte pouze tehdy, když si je vyberete až poté, co servisní technici všechno zaměřili, zvážily a navrhli vám řešení. Takže ne nejdříve zaplatit zálohu a pak čekat, ale dát si bezplatně udělat zaměření, odborně a nezávazně poradit, na základě zjištěného dostat cenovou nabídku a vzápětí si v klidu vybrat, „radí J. Hroš.

A protože takové dveře nejsou levný špás, není na škodu vybrat si je od takového prodejce, který k nim nabízí i časově neomezený a bezplatný servis. Pokud ví, že prodává kvalitní výrobek, nemá problém poskytnout takovou službu. „Dveře Sherlock si můžete koupit na splátky. Znamená to, že přímo v prodejně nepotřebujete ani cent na to, abyste odešli s dveřmi. První splátku platíte až po měsíci,“ dodává J. Hroš.

Dobrá rada k závěru

Vedle vysoce kvalitních bezpečnostních dveří nezapomínejte na hlavní zásady při dovolené na dovolené:

  • Pečlivě zamkněte dveře a zavřete okna. Nezapomeňte na podkroví, podlahu, malé střešní okna a sklepní okna. Zloděj se může dostat do každé jamky větší než lidská hlava.
  • Nikomu nevěřte, kdy a jak dlouho odejete na dovolenou.
  • Nevytahujte žaluzie a žaluzie. To vám dává pocit, že nejste doma.
  • Ukládejte cenné předměty a dokumenty do trezoru nebo domácího trezoru.
  • Nesouhlasíte se sociálními sítěmi, které jste na dovolené.
Reklama