Farma, na které je pěstován NÁBYTEK

0
43
Reklama

Dřevěný nábytek symbolizuje kvalitu a je nádherným doplňkem každého interiéru. Jeho nevýhodou je, že mu musí padnout za oběť stromy. A co tak zkusit opačný přístup a vypěstovat si nábytek přímo na stromě?

Stará metoda

Metodu pěstování nábytku znali již staří Číňané, Egypťané či Řekové. Designér nábytku a umělec Gavin Munro ji opět oprášil a založil si farmu na pěstování židlí, svítidel a dalších interiérových doplňků. Za zdroj si vybral rychle rostoucí vrbu, která se dá výborně tvarovat. Výroba nábytku trvá čtyři až osm let a spočívá v osazení speciální formy na mladý stromek. Mladé a pružné větve stromu se následně poohýbajú do požadovaného tvaru.

Slunce, voda, vzduch …

Dále je vše v rukou přírody. Slunce, voda, půda a vzduch se zaslouží o růst nábytku až do požadovaného tvaru a velikosti. Někdy je zapotřebí lidský zásah, který spočívá v naroubováni několika větví, aby se srostly do jednoho kusu. „Sklizeň“ nastává v zimním období, kdy se výrobek odřízne od mateřské rostliny a nechá se vysušit. Dále přichází na řadu broušení a dokončovací práce. Důkazem toho, že se to dá je první prototyp židle, který se nachází ve stálé expozici Národního muzea ve Skotsku.

Žádná lepidla ani hřebíky

Nábytek je zcela ekologický. Sestává z jednoho celistvého kusu dřeva a na jeho výrobu není potřeba lepidlo ani žádné hřebíky. Každý kus se ručně dokončí a získá certifikát původu. Ochránců přírody jistě uspokojí, že kvůli výrobě se nemuseli vykácet žádné dospělé stromy. Nábytek se vypěstoval na stromech, které vysadili k tomuto účelu. Navíc z odříznuté podnože vyrostou další výhony, které se budou tvarovat. Zbytky větví putují do kompostu.

Čekat se vyplatí

Výroba pěstovaného nábytku je otázkou velké trpělivosti, ale podle designéra se vyplatí čekat. Už jen proto, že jde o metodu, která je šetrná k přírodě a není kvůli ní zapotřebí masivní těžba dřeva. V současnosti designér pěstuje asi tři tisíce kusů stromů na ploše čtyři akry a v rámci úvodní kampaně „vyrobí“ asi 500 kusů nábytku. Jedná se o různé typy židlí, stoly, stínítka na lampy, rámy zrcadel. Cena nábytku je poměrně vysoká, ale Munro věří v globální změnu myšlení lidí. Místo kácení stromů je třeba využívat jejich růstový potenciál a nábytek pěstovat.

Reklama