Co prospívá lepší atmosféře v obývacím pokoji

0
171
Reklama

Obývací pokoj z hlediska feng-šuej je do písmene společenská místnost. Symbolizuje setkání, komunikaci, rodinnou pohodu. Měla by obsahovat nekonfliktní, vysloveně příznivé a přátelské předměty.

Jako poradci feng-šuej doporučujeme aplikovat sedací soupravy, koberce a další zařízení pouze z textilních nebo imitačních materiálů (napodobenin), nikoliv z někdejších živých tvorů. To se týká i paroží (setkali jsme se s nohama stolu z paroží).

Také není vhodné umisťovat do obýváku fotografie nebo obrazy lidí, kteří už nežijí. Jinak se vnáší mrtvá energie do bytu a odstraňuje se nesnadno.

Paroží nepoužíváme ani ve formě visících loveckých trofejí na stěnách. Setkáváme se s vyřezávanými 3D obrazy (něco jako africké totemy) a zobrazením zestárlých osob v podobě sošek. Tyto z hlediska feng-šuej nepatří do domácností. Samozřejmě, fotografie žijících členů domácnosti, rodiny nebo přátel jsou vhodné.

Paroží a trofeje jsou artefakty, které nejsou živou, přínosnou, člověku prospěšnou energií – právě naopak. Zobrazené zestárlé osoby vytvářejí „stárnutí“ energií. Knihovna v obývacím pokoji může být. Samozřejmě přiměřeně velikosti pokoje.

Osvětlení

Osvětlení obývacího pokoje má být příjemné. Kolmá sloupová svítidla, které osvětlují strop, jsou vhodná. Pokud chceme lustr nebo soubor menších stropních svítidel, instalujeme ho mimo hlavy, ale můžeme do středu pokoje nebo do prostoru mimo sezení.

Do obývacího pokoje nepatří žádné rytířské meče nebo samurajské katany na stěnách, žádné střelné zbraně.

Sedačky

V optimálním případě by měla být sedačka v obývacím pokoji umístěna tak, aby za jejími zády byla plná stěna (bez okna), mimo průvanové energie dveře-okno-dveře nebo dveře-dveře. V obývacím pokoji totiž často relaxujeme, proto by sedačka měla být na klidném místě. Nejsme zastánci obrovských televizorů, které dominují obýváku.

Pokud má obývací pokoj šikmý strop (například pod sedlovou střechou), je ideální, pokud je sedačka mimo šikminy. Šikmé a atypické klenby celkově nejsou vhodné ani na spaní, ani na sezení. Pod šikminu můžeme umístit televizor, tomu to nevadí, právě naopak, šikminu rozrušuje.

Rostliny

Do obýváku jsou optimální rostliny, které mají listy ve tvaru kapky, například fíkus, Zamioculcas, Tlustice … Do tohoto prostoru naopak nejsou vhodné palmové rostliny nebo jiné s ostrými či pichlavými listy (například „tchýnin jazyk“). Tyto rostliny sice výborně odrážejí vnější negativa (například blízký hřbitov), ale v obýváku nejsou vhodné.
Konec-konců, palmy na mořském pobřeží mají funkci „rozbíjení“ síly vody, která se řítí ve formě vln a větru na pevninu. Nicméně v obýváku takové procesy nemáme.

Naopak množství rostlin může obýváku prospět. Například, živou zelenou stěnou můžeme oddělit jídelní a společenskou část velké pokoje, buď na podstavci nebo bez něho- záleží na výšce rostlin.

Rostliny můžeme aplikovat v jakékoliv společenské pokoji (některé domy mají uvítací halu s posezením a pod.). Měli bychom se však vyhnout dekoracím ze suchých větví a větviček, sušených a řezaných květin. Umělé „imitace“ aplikovat můžeme, jedná se vysloveně o mrtvou energii utržených větví a květin.

Otevřené dispozice

Není vhodné propojit obývák s kuchyní kvůli možným pachům. Poměrně častou záležitostí je krb v obývacím pokoji. Je důležité, aby vytvářel příjemné teplo a netvořil“ horké „vztahy rodiny.Lokalizace obývacího pokoje je optimální jih, jihovýchod, jihozápad.

Z barev jsou do obývacího pokoje vhodné zemité barvy, můžeme použít i zelenou (ale ne v případě obýváku s krbem). Kdo má rád fialovou, může ji aplikovat ve spojení se zemitou (například koberec kávové, smetanové barvy). Fialová je však silná barva, kterou je vhodné ponechat 2 – 3 roky. Červené barvě stěn se vyhýbáme.

Reklama