Znáte ten skvělý pocit , když jste v přírodě, například někde v horách, a plnými doušky nasáváte čerstvý vzduch ? Kromě okolního prostředí, které vás obklopuje, se na něm podílejí zejména záporné ionty.
Ty však v tomto případě působí pozitivně, díky čemuž se člověk cítí velmi dobře. Anionty , a tedy záporně nabité částice, představují tematiku, se kterou se nesetkáváme pouze na hodinách fyziky a chemie. Zájem o ně vzrostl zejména kvůli současnému, často hektickému životnímu stylu.
Co je ionizátor a jak funguje
Málokdo totiž ví, že je dostatečně vysoké množství v exteriéru, ale i v interiéru zlepší kvalitu ovzduší . Ionizátor je v podstatě čistička vzduchu, která mu produkcí záporně nabitých iontů dodává svěžest, přičemž pohlcuje i různé druhy nečistot v něm. Právě proto má blahodárný vliv na lidský organismus .
Užitečný však nemusí být jen pro alergiky, astmatiky či lidí trpících migrénou. Jednoduše, pokud toužíte po lepším vzduchu, vyzkoušet ho se vám určitě vyplatí a to bez ohledu na to, zda bydlíte v bytě nebo v rodinném domě.
Víte, proč se vám zdá vzduch po bouři tak dobrý?
Iontová nerovnováha se dokáže negativně podepsat na zdraví . To je fakt. Tím nechceme říci, že ionizátor se musí stát součástí každé místnosti vašeho bytu nebo domu. Ve velké míře totiž záleží, v jakém prostředí bydlíte a kde trávíte většinu svého času . Není město jako město, ani venkov nemusí vždy překypovat dostatečným množstvím aniontů.
Pokud bychom velmi zobecněny číselné hodnoty záporných iontů ve vzduchu v různých lokalitách, kanceláři nebo interiéru bytu odpovídá 50 až 100 aniontů na cm ³. V exteriéru je to 100 až 500 aniontů na cm³, u moře a v lese 100 až 5000 aniontů na cm ³ . Jak vidíte, rozdíly jsou enormní a právě kvalitní ionizátor vzduchu.
Ionizátor vzduchu a zkušenosti s ním
V uzavřených a špatně větraných místnostech je koncentrace záporných aniontů velmi nízká. Nízké hodnoty podpoří i televizory, počítače, klimatizace či kouř. I to je často důsledkem toho, že vás bolí hlava, nemůžete dobře spát, jste náchylnější na depresi a alergie. Ionizátor je přístrojem, pomocí kterého tyto nežádoucí vlivy eliminujete .
Anionty, které ionizátor vzduchu produkuje, sice nedokáží zcela vyřešit vaše zdravotní problémy, ale dokážou vám při léčbě pomoci. Příznakyzačínající nemocí lze odstranit, ty dávno vzniklých alespoň utlumit . Astmatici a alergici si tuto tzv. pračku vzduchu velmi pochvalují. Vzduch je totiž lehčí, svěžejší, dýchateľnejší.
Jaký ionizátor vzduchu do bytu si vybrat a jaké má mít funkce?
Správný výběr závisí zejména od výkonu ionizátoru . Ten by měl být alespoň o polovinu vyšší než objem místnosti. V úvahu vezměte i protiprašnou účinnost , která by neměla podlézt laťku 80%. Pozitivní je, pokud má ionizátor i časovač, dálkové ovládání a plynulou regulaci výkonu.
Jelikož čistič vzduchu byste měli používat zvláště pokud se nacházíte v místnosti, ale nejen tehdy, určitě oceníte i typ s nízkou hlučností . Pokud máte doma alergika, zaměřte se na přístroje s pylovým filtrem, HEPA filtrem , se senzorem prachu a filtrací v několika stupních.
Na jednu místnost , ideálně uzavřenou, zvolte jeden ionizátor . Použití v přechodných a trvale neuzavřených prostorách se nedoporučuje. Optimální umístění je ve střední vzdálenosti mezi dveřmi a oknem, například na poličce . Na zemi nebo v těsné blízkosti stropu nebude účinek dostatečný.
Jak správně čistit ionizátor vzduchu?
Nestačí si ionizátor jen koupit a těšit se z lepšího vzduchu. Tedy stačí, ale jen určitý čas, pokud ho nebude nutné vyčistit . Tím, že dochází k filtraci ovzduší v interiéru, je pochopitelné, že se musejí nečistoty někde zachycovat. Pokud jeho údržbě nebudete věnovat dostatečnou pozornost, výsledek bude přesně opačný.
Některé typy ionizátorů mají disponují automatickým čištěním po třiceti litrech přefiltrované vody. Kromě výměny filtru, na kterou vás přístroj upozorní, se v podstatě nemusíte o nic starat. V ostatních případech doporučujeme alespoň jednou ročně zkontrolovat pH ionizátoru.
Odchylky od původních hodnot vám naznačí, že má přijít na řadu čištění, zde je jeho postup:
- otevřete boční kryt a vytáhněte zásobník na filtrování
- odšroubujte filtr ionizátoru a vylijte z něj zbytkovou vodu
- převařte 250 ml destilované vody a když mírně ochladne, rozmíchejte v ní dvě kopcovité lžíce kyseliny citronové
- vzniklý roztok nalijte do zásobníku, který následně uzavřete
- na ionizátoru nastavte pH filtrované vody 7,0 a zapněte jej na cca čtyři sekundy
- jelikož se voda rozproudí, zvedněte vypouštěcí hadici a připevněte ji k hlavnímu ohebnému výtoku, aby nedošlo k vypuštění roztoku
- odpojte přístroj ze zásuvky a nechte jej odpočívat přibližně hodinu
- potom vypouštěcí hadici umístěte na původní místo a ionizátor zapojte do elektřiny
- pH s hodnotou 7,0 zvolte opět a zapněte přístroj na pět minut
- pak ho vypněte a po deseti minutách spusťte na dalších pět minut se stejným pH
- vložte filtr zpět a zkontrolujte ionizovanou vodu
- proces čištění lze v případě potřeby zopakovat
Jaké má ionizátor vzduchu recenze? Kde nakoupit?
Ionty nás obklopují již od narození, ale i tak jim obvykle nepřikládáme důležitost, přitom nás mohou ve značné míře ovlivňovat . Pozitivní i negativní. Záleží na tom, zda jsou nabité kladně nebo záporně. Jak jsme již zmínili, přívlastek záporné má tentokrát pro člověka a jeho zdraví kladný význam, a proto jsou ionizátory vyhledávaným přístrojem .
Produkováním aniontů do interiéru snižují i riziko přenosu choroby, jsou tedy i jakýmsi dezinfekčním prostředkem. Široký sortiment ionizátorů a čističek vzduchu najdete v eshopech . Recenze zákazníků vám také pomohou zúžit výběr. Ionizátor stojí za vyzkoušení! Spokojenost pocítíte za krátký čas na vlastní kůži.