Nejlepší elektrické sekačky

0
136
Reklama

Elektrické sekačky jsou synonymem pro pohodlnou, snadnou a velmi efektivní péči o trávník v zahradě. Ze všech zahradních sekaček nabízejí nejlepší poměr mezi pořizovací cenou, výkonem a náročností na údržbu.

Časy, kdy platilo, že kvalita znamená jedině a pouze benzínovou sekačku, jsou minulostí. Ano, výkonově byly motorové sekačky špičkou nabídky, ale dnes již není problém najít solidní řešení i jinde. Podívejte se, jak fungují nejlépe elektrické sekačky na trhu.

Jak vybrat elektrickou sekačku? Značka už příliš nerozhoduje

Pokud přemýšlíte o koupi elektrické sekačky , zapomeňte na rozhodování podle značky . Tradiční výrobci se sice mohou chlubit historií, ale dnes už platí, že i méně známé značky dokáží podat plnohodnotný výkon bez ohledu na zahradu.

To, co by mělo rozhodovat, jsou především technické kritéria. Ve prospěch elektrických sekaček říká hned několik výhod: nižší cena, nižší hmotnost a zejména nenáročná údržba během sezóny . To, že jste závislí od napájení na zdroj elektřiny není ale nevýhoda.

Úvodem si však třeba objasnit zejména to, jak velký výkon potřebujete a jaká má být šířka záběru sekačky . Nejlevnější sekačky mají výkon motoru do 1.200 W, střední třída má výkon kolem 1400 W a ty nejlepší elektrické sekačky disponují výkonem až do 1.800 W. Pro trávníky do 400 metrů čtverečních vám stačí i nejmenší výkon, jinak třeba více.

Výkon hovoří však zejména o tom, zda si sekačka poradí s hustým a vyšším trávníkem , případně s plevelem. Pokud budete udržovat trávu v 100% kondici a sekat dvakrát týdně, nebojte se ani menších motorů.

S pojezdem nebo bez? A jaká šířka záběru? Závisí na pozemku

Co se týče šířky záběru, ta je pro rychlost sečení větších ploch ještě důležitější, jak je to při výkonu. Nejlevnější sekačky mají záběr okolo 32 až 35 cm , ty největší až do šířky 48 cm. Pokud máte dlouhé volné plochy, nejlépe elektrické sekačky jsou se záběrem alespoň 45 cm, menší se hodí na pozemky členěny na více menších ploch.

Se šířkou záběru by měl korespondovat i objem sběrného koše. Ten bývá od 25 do 65 litrů, přičemž doporučujeme zvážit i to, jak často ho budete používat . Pokud budete sekat jen jednou za čas, je lepší větší koš. Při pravidelném sekání si dokonce vystačíte i bez něj.

Důležité jsou i následující funkce:

  • pojezd – jde o pohon, který „tlačí“ sekačku místo vás , takže se méně naděláte ; na malých a rovinatých pozemcích ho ale moc nevyužijete, spíše na větších a do kopce
  • nastavení výšky sečení – zde si všímejte zejména pohodlnost změny výšky , čili to, zda musíte každé kolečko nastavovat zvlášť, nebo se to dá centrálně
  • mulčování – jde o funkci sekání trávníku na drobné kousky , takže nepotřebujete koš; pokud však sečete každý druhý či třetí den, je vám tato funkce zbytečná

Nejlepší elektrické sekačky na záhony? Strunové

Zatímco klasické rotační sekačky se hodí zejména na větší plochy trávníků, pokud potřebujete sekat kolem záhonů, stromů, zámkové dlažby nebo plotů , ideální volbou jsou strunové elektrické sekačky.

Ano, pokud má klasická elektrická rotační sekačka funkci Edge Cuting, díky čemuž je šířka nože téměř identická s šířkou sekačky , je možné s ní sekat i při obrubníku, chodnících nebo stěně, ale zde je třeba zvážit i problémy s manipulací s sekačkou.

Vyžínače , jak se tomuto typu sekaček říká, mohou být buď na klasický elektrický pohon přímo ze sítě , ale jako akumulátorové vyžínače . Zde zvažte zejména to, jak často můžete a chcete takový vyžínač dobíjet, ale zejména to, jaká je jeho výdrž . Obvykle to není víc než pár desítek minut a to nemusí stačit pro každou zahradu.

Kvalita za rozumnou cenu? Čtěte testy, recenze i zkušenosti

Ani ty nejlepší elektrické sekačky podle slov výrobců nemusí být dokonalé . Vyskytnout se mohou problémy například s pohodlností ovládání nebo praktičností vyprazdňování sběrného koše. Ideálním pomocníkem při výběru sekačky tak mohou být reálné zkušenosti o tom, jak se používá v praxi . Ty získáte v recenzích či testech.

Pokud je budete sledovat, pozorně si všímejte zejména tyto kritéria:

  • jaké příslušenství sekačka má a  jak se s ním pracuje
  • jak funguje nastavování výšky a pokud je to pomocí šroubování koleček, zda se tak neděje samovolně i během sečení
  • jak se chová sekačka s košem, zda není položen příliš nízko a zda se dobře vybírá i nasazuje
  • jak pohodlné je ovládání sekačky a zda je madlo vybavené pěnovými rukojeťmi
  • pokud má sekačka pojezd, jak plynule se dá nastavit jeho rychlost
  • všímejte si, zda je provoz sekačky tichá nebo hlučná
  • pokud má sekačka funkci mulčování , jak dobře tato funkce pracuje

Plotostřihy pro dokonalý efekt

Zajímavým doplňkem k velkým elektrickým sekačkám jsou plotostřihy . Jde o speciální nůžky určené primárně pro tvarování živých plotů , ale novinkou jsou i trávníkové nůžky a zastřihovače pro dosažení dokonale rovného trávníku.

Pokud máte větší plochu na zastřihávání , můžete si koupit i velké profesionální nebo teleskopické nůžky na trávník a plotostřihy, které vám ušetří čas i námahu. Vyhněte se ale tím akumulátorovým aiv tomto případě volte klasické napájení přímo na elektrický proud . Baterie totiž nejsou dostatečné kapacitě a postupem času bude jejich výkon klesat.

Nakoupit online se vyplatí

Časy, kdy jste museli kvůli koupi sekačky navštívit několik specializovaných prodejen se zahradní technikou a výbavou, jsou naštěstí dávno pryč. Dnes není problém najít kvalitní sekačky za zajímavou cenu v mnoha eshopech, zejména v těch, které mají široký sortiment spotřebičů a techniky pro celou domácnost .

Jistěže, i zde je možné nalézt černé ovce, tedy obchody, které jdou jen za cenou , ale kvalita zákaznických služeb je mizerná. Pokud se takovým chcete vyhnout, měli byste se zaměřit zejména na nabídku známých a ověřených prodejen. Dobrými příklady jsou například Alza , Andreashop nebo Hej . V nich máte jistotu dobré ceny, ale i seriózního jednání.

Reklama