Nejlepší mikrovlnka

0
190
Reklama

Mikrovlnné trouby se staly běžnou součástí našich domácností a každý den je využíváme zejména na ohřev již hotových jídel . Ty nejlevnější se dají koupit už za pár desítek € a své místo v kuchyni si bezpochyby zaslouží.

Proč byste se ale měli spokojit pouze s průměrem nebo něčím obyčejným? Tento praktický pomocník v domácnosti vám může být užitečnější mnohem víc, než si myslíte . Podívejte se s námi, která je nejlepší mikrovlnka a s čím vším vám pomůže.

 

Mikrovlnné trouby už neslouží jen k ohřevu

I ty nejjednodušší a nejlevnější mikrovlnky nabízejí řadu funkcí a to nejen ohřev předem připraveného jídla. Ano, tato jejich vlastnost je tou nejdůležitější, ale zdaleka ne jedinou.

Mikrovlnky vědí totiž například i rozmrazovat zmrazené potraviny a jídla. Podobně jako při ohřevu, i rozmrazování se děje technologií mikrovln , nicméně je třeba vědět předem gramáž jídla, které budete ohřívat. Kromě rozmrazování a ohřevu můžete využít mikrovlnku i na přípravu popcornu v sáčku.

Vyšší modely mikrovlnek už dokáží mnohem více, například grilovat, opékat nebo i vařit potraviny a jídla v páře. Vaření v páře je sice nejzdravější, ale musíte počítat s tím, že takovou funkcí disponují až ty nejlepší mikrovlnky , které určitě jen tak levně nekoupíte.

Důležité parametry a vlastnosti každé mikrovlnky

Základem pro efektivní a optimální využití mikrovlnky je její objem . Ten se pohybuje v poměrně širokém spektru a to od 15 až do 50 litrů, přičemž existují i výjimky s ještě větším objemem. Do běžné domácnosti na klasické využití však zcela klidně stačí mikrovlnné trouby s objemem okolo 20 litrů.

Druhým důležitým parametrem je výkon udávaný ve Wattech. Levnější modely mají výkon kolem 700 W , lépe je však volit mikrovlnky s výkonem okolo 1000 W . V zásadě platí, že čím větší výkon, tím rychlejší je příprava pokrmu.

Třetím důležitým parametrem, který je třeba si všímat, je průměr otočného talíře . Tato vlastnost sice většinou souvisí s objemem, ale nemusí to tak být vždy přímo úměrně. Doporučujeme pro běžné použití talíř do 24 cm, pokud chcete mít více prostoru například na talíř s pizzou, 30 cm a více je nutnost.

Všímat byste si měli i tyto vlastnosti a funkce:

  • jak velký je výkon grilu a jaké dodatečné funkce s ním souvisí
  • zda má mikrovlnka kromě klasického pečení i tzv. crisp křupavé pečení
  • pokud chcete rychlé rozmrazování , funkce „jet defrost“ je pro vás základem
  • jak velký je rošt v mikrovlnce a jaká je jeho výška
  • zda nabízí mikrovlnka kombinovanou přípravu pro více jídel
  • zda umožňuje mikrovlnka přípravu jídel z obou stran na talíř

S grilem nebo bez grilu?

Mikrovlnné trouby s grilem jsou bezpochyby na první pohled atraktivní, ale otázkou je, nakolik jsou praktické. Grilovat se sice v mikrovlnce dá a při trochu šikovnosti můžete připravit opravdu zajímavé jídla, ale není to právě nejpohodlnější .

Naopak, grilování například v troubě nebo zvlášť na grilu je mnohem příjemnější a i při minimální námaze dosáhnete ve většině případů mnohem lepší výsledek. Navíc už dávno neplatí, že nejlepší mikrovlnka je ta, která umí všechno najednou. Ne, nejlepší je ta, která splní svou funkci optimální. Grilovat můžete přece i na grilu!

Bílá, černá i nerezová

Co se týče designu, nejčastěji jsou v nabídce tři druhy mikrovlnných trub . Nejlevnější jsou bílé mikrovlnky, které se hodí zejména do levných panelákových kuchyní . O něco dražší jsou nerezové, které zapadnou do modernějších kuchyní v každé domácnosti.

Vrcholem z hlediska designu a stylu jsou černé mikrovlnky, zejména s lesklým povrchem na předním skle. Bez ohledu na to, jakou si vyberete, měli byste vždy vidět mikrovlnku jako součást atmosféry celé kuchyňské linky a podle toho například vybrat i styl ovládání. Manuální ovládání může být totiž někdy mnohem estetičtější , například dotykové .

 

Nejlepší mikrovlnky: test jako barometr kvality

Vybírat si jen podle technických údajů na obalu nebo v popisu spotřebiči by nebylo ideální. Ano, technické parametry se sice takto zjistit dají, ale pro praktické používání mikrovlnné trouby jsou důležité i jiné vlastnosti. Ani ta nejlepší mikrovlnka podle technických údajů jejich nemusí mít všechny!

Abyste si uměli vybrat, musíte vědět v testech správně číst. Všímejte si zejména:

  • ovládání výkonu mikrovlnky a možnost intervalu zvolení výkonu
  • otevírání dvířek, přičemž pravo-levé je mnohem praktičtější, jako spodní-horní
  • zda má mikrovlnka automatický program , který podle hmotnosti a typu pokrmu nastaví ostatní parametry sám bez vaší pomoci
  • jaký je výkon ohřevu a  jaký je výkon grilu , pokud je mikrovlnka s grilem

Vestavné či volně stojící?

Volně stojící mikrovlnky jsou zřejmě iu nás stále nejpopulárnější, ale pokud vám to finanční možnosti dovolí, zkuste raději vybrat vestavěné mikrovlnky . Jsou mnohem stylovější a šikovnější , přičemž cenový rozdíl není až tak výrazný.

Nejlevnější mikrovlnka vvstavaného typu se u nás dá koupit už i pod 150 €, i když v takové cenové hladině najdete více méně jen základní model. Nejlepší mikrovlnka se všemi „hi-tech“ funkcemi může vyjít klidně i přes 500 €, ale taková investice přinese i kvalitu.

Hledáte mikrovlnky? Recenze nejsou všechno

Přestože se na internetu stále více množí různé recenze, určitě byste neměli podlehnout hned prvnímu dojmu. Jelikož nejvýhodnější a nejpohodlnější je nakupování přes internet, právě zde existuje velké riziko, že si vyberete sice nejlevnější eshop, ale dodání bude trvat příliš dlouho nebo budete mít později problém s uplatněním záruky bez problémů.

Koupě mikrovlnky by tak neměla zahrnovat pouze studování testů a recenzí, ale i výběr osvědčeného a spolehlivého prodejce .

 

Reklama