Nejde jen o cenovky a produktové značky, které se nacházejí na novém výrobku, ale hlavně o nálepky, které si děti lepí po skříňkách, psacích stolcích a na dveře. Zde je pár tipů, jak je odstranit a nezničit přitom nábytek ani své nervy.
1. Teplo
Použití tepla nemusí fungovat na všechny typy nálepek – a lepidel, kterými drží, ale jde o jeden z nejšetrnějších způsobů, proto je dobré ním začít.
Nahřejte nálepku fénem – nepřibližujte se však více než na 5 cm od povrchu dřevěného nábytku. Přílišná teplota by mohla poškodit lak.Zahřívejte asi 10 – 15 sekund, pak PLASTOVOU škrabkou zkuste odlepit nálepku směrem od rohlíku do středu. Pokud nemáte plastovou škrabku, vyzkoušejte například plastový průkaz nebo nějakou klubovou kartičku.
Nepoužívejte kovové předměty (nože, dláta atd.), Abyste nepoškrábali povrch nábytku.Keď se vám podaří odlepit alespoň kousek, pomozte si se zbytkem jemnou pinzetou. Průběžně si pomáhejte opětovným nahříváním vysoušečem vlasů.
2. Voda
Pokud je nálepka papírová, můžete ji zkusit odstranit pomocí hadříku namočeného v teplé vodě. Hadřík navlhčíme kluzkým a nechte na nálepce položenou pár minut. Opět si při odstraňování pomáhejte plastovou škrabkou a pinzetou.
3. Ocet
Pokud voda nepomohla, zkuste hadřík navlhčit octem. Opět nechte pár minut působit na celé ploše nálepky a jemně zoškrabkajte plastovou kartičkou.
4. Vazelína
K odstranění některých druhů nálepek nepomáhá voda, ale mnohem lépe sejdou s trochou vazelíny. Docela dobře funguje i mentolová mast. Nevýhodu však je, že proniknutí vazelíny do celé hloubky nálepky trvá i několik hodin. Tato metoda se tedy vyplatí pouze tehdy, pokud vás nespěchá čas a chcete ušetřit za koupi specializovaného prostředku na odstraňování lepidla.
5. Odmašťovač
Některé lepidla jdou docela snadno odstranit pomocí čisticího prostředku na nádobí. Nikdy však nepoužívejte gely nebo krémy, které nejsou čiré – mohly by obsahovat jemný písek, který by definitivně poškrábal nábytek.
6. Oleje
Jiné typy lepidla se dají naopak dobře odstranit pomocí oleje. Lze k tomu použít například kuchyňský nebo jemný dětský olej. Dobré zkušenosti máme is WD 40, který se navíc dá dávkovat pomocí jemné trysky. Oleje se však nehodí na surové dřevo, na kterém by mohli nechat mastné fleky – ještě horší než nálepky.