Jak si vybrat to správné umyvadlo do koupelny?

0
284
Reklama

Zařizujete-li novou koupelnu, anebo se chystáte rekonstruovat tu původní, mějte na paměti, že vana nebo sprchový kout a umyvadlo jsou zde těmi nejzákladnějšími prvky. A proto byste je měli vybírat jako první (tedy po dlažbě a obkladech), a přizpůsobit jim i další vybavení a styl koupelny.

Doby, kdy byl vrcholem hygieny lavor se džbánem vody, jsou naštěstí už dávno pryč, a vy si dnes můžete koupelnu zařídit nejen kvalitním, ale též vkusným a stylovým sanitárním vybavením. A umyvadlem tedy rovnu začněme. Ať už jde o minikoupelnu ve starém panelákovém bytě, anebo prostornou místnost v těch nejmodernějších rodinných domech, můžete volit z nepřeberného množství typů, tvarů, materiálů i barev.

Typy umyvadel

 • Závěsné – klasické umyvadlo, tak jak jej známe, zavěšené na zdi, s odkládací plochou na mýdlo, skleničky, a podobně; odpad je veden přes „sifon“, který může být překryt keramickým sloupem, případně keramickým polosloupem; tyto kryty dobře doplňují závěsná umyvadla: působí jako podpůrné prvky, mají krycí a estetickou funkci – zkrátka tvoří s umyvadlem jednotný a dobře sladěný celek. Závěsná umyvadla mohou mít otvory pro stojánkovou baterii – umyvadlo bez těchto otvorů je určeno pro baterii nástěnnou; dále mohou být s přepadem či bez něj.
 • Usazené do koupelnového nábytku – nejvhodnější jsou skříňky s uzavřenými dvířky, případně kombinované s několika otevřenými poličkami. Kdo nechce mít to množství drobných předmětů, které se v koupelně používají, vystaveno na umyvadle, může zvolit tuto variantu. Do skříňky se může všechno uložit, a to je důležité v malé i prostorné koupelně – v malé koupelně tyto předměty překáží, v prostorné narušují vzhled a styl koupelny. Skříňky a obecně koupelnový nábytek lze zakoupit jakožto sérii konkrétního výrobce, například Villeroy&Boch, nebo si můžete nechat nábytek navrhnout na míru.
 • Umyvadla na desce – patří k nejnovějším trendům; vyznačují se elegantním provedením, čistými liniemi a moderním designem; podkladová deska může být z jakéhokoliv materiálu – skleněná, kamenná, dřevěná, anebo třeba může jít o výklenek obložený dlažbou či obklady.
 • Samostatně stojící v prostoru – takové umyvadlo se může jako solitérní prvek stát dominantou vaší koupelny; používá se u něj neuzavíratelný odtokový ventil.

Materiály

 • Klasických keramických umyvadel je i v současnosti na trhu převážná většina – keramika je praktická, vkusná, dobře udržovatelná a tudíž stále oblíbená, až nadčasová. Při používání umyvadla však dávejte pozor na fluorové sloučeniny, které by mohly svou agresivitou vytvořit na povrchu umyvadla neodstranitelné skvrny (jde zejména o některé čisticí prostředky, event. zubní pasty).
 • Keramoocelová umyvadla – vysoká pevnost a odolnost proti větším nárazům. Povrch těchto umyvadel je ze skla a smaltu a dají se koupit v různých barevných odstínech.
 • Leštěný kámen – luxusní umyvadla z přírodního kamene mohou z vaší koupelny udělat naprostý skvost. Vyrábí se z více druhů hornin a v mnoha barevných provedeních. Mohou být světlejší i tmavší, výrazná či decentní. Každý kus je vždy originálem, neboť se liší nejen barvou, ale též kresbou a rýhováním. Tvar těchto umyvadel může být oválný, hranatý, kulatý, ale mohou být i nepravidelného tvaru. Chcete-li dosáhnout dokonalý efekt, pořiďte k umyvadlu z přírodního kamene rustikální baterii pro dokonalé sladění. Údržba je nenáročná, prach a menší nečistoty nejsou na tomto materiálu vlastně ani vidět.
 • Umyvadla z litého mramoru – litý mramor je směs přírodního vápence a epoxidové pryskyřice; luxusní umyvadla vyrobená z této moderní kompaktní hmoty mají naprosto hladký a rovný povrch, vysokou odolnost proti poškození a dlouhou životnost.
 • Beton 2.0 – tento beton má velmi vzácnou vlastnost, díky níž je využitelný právě v koupelně, a to nenasákavost tekutin, kterou zajišťuje špičková impregnace. Nevadí mu voda, káva, víno, ani jiné tekutiny. Umyvadla z tohoto betonu vyrobená jsou trvanlivá, dobře snášejí UV záření (mohou se používat i jako venkovní); nepotřebují speciální ošetření, jen běžnou údržbu pro zajištění hygieny v koupelně.
 • Ocelová umyvadla – jednoduchost, neotřelý design; chlad ocele mohou zmírnit vhodné doplňky. Oblíbené do industriálních interiérů nebo komerčních prostor.
 • Skleněná umyvadla – tlusté bezpečnostní sklo (při případném rozbití by se rozsypaly drobné neškodné krystalky, jako např. u auta) si své příznivce nachází především v designových prostorech.

Tak co říkáte na tohle praktické a prostorné, ručně broušené, betonové umyvadlo na desku? Líbí se vám jeho originalita, dostatečné odkládací plochy a ikonická mapa vrstevnic uprostřed? Při výrobě byla použita moderní technologie, a tak má umyvadlo naprosto běžnou hmotnost. Betonová umyvadla vám výrobce může upravit přesně na míru. Tento typ se vyrábí ještě v šedé, grafitové a pískové barvě.

Malé koupelny

Nemyslete si, že malou koupelnu v paneláku, nemůžete vybavit prakticky a zároveň stylově. Ovšem praktická stránka věci bude mít přece jen přednost. Zde byste měli přemýšlet o umyvadle zasazeném do koupelnového nábytku – obvykle skříňky, kterou pak můžete využít ke skladování všeho, co ke koupelně patří (od vlasové hygieny, mýdla, flakony s parfémy či dentální hygienu, až po mycí a úklidové prostředky). Dvířka skříňky zvolte posuvná nebo otočná, nebudou tak při otevírání překážet. Anebo se můžete rozhodnout pro umyvadlovou mísu, instalovanou na desku. Hlavně všechno předem dobře promyslete a proměřte. Zvolit můžete i vybavení koupelny na míru.

Pokud byste si s tímto malým prostorem nevěděli rady, svěřte tento úkol nám a my se o realizaci vaší nové, dokonalé, koupelny postaráme.

U velkých a prostorných koupelen si můžete dopřát velkorysé stylové sanitární zařízení, tedy i umyvadla, a proto dovolte, abychom vám některé konkrétní výrobky představili:

Naše koupelnové studio pro vás umí připravit návrhy i vizualizaci nové, či rekonstrukce koupelny původní, naši odborní pracovníci vám poradí stejně tak s velkou designovou koupelnou, jako s malou či jen sprchovým koutem, anebo s koupelnou podkrovní.. V e-shopu i v showroomech na vás čekají takové barvy, tvary a materiály praktických i moderních umyvadel, jaké jste si ani v nejodvážnějších snech nedovedli představit. Dodavateli jsou čeští výrobci – JIKO, RAVAK, německý výrobce Villeroy&Boch nebo dánská společnost Copenhagenbath. Na stylová betonová umyvadla se specializuje společnost Gravelli. A mnoho dalších, stačí se jen přesvědčit na vlastní oči.

Reklama