Jak si vybrat tu správnou sádrokartonovou příčku

0
79
Reklama

Na trhu je dnes množství typů sádrokartonu, který se může pochlubit nejen dobře známými užitečnými vlastnostmi. Výrobci totiž své desky neustále zdokonalují a ty nám tak dokáží nabídnout více, než bychom čekali. Který sádrokarton je tedy na splnění vašich požadavků ten pravý a jak ho správně použít? Máme pro vás šest tipů, jak postupovat.

Jak docílit, aby nepraskaly?

Praskání sádrokartonových příček a podhledů může mít několik důvodů. Přestože je jejich instalace v porovnání s jinými stavebními postupy jednodušší, mistr by měl mít v první řadě dostatek znalostí. Pokud se příprava podcení, následkem mohou být právě trhliny. Častou chybou je například nesprávné zatmelení výztužné pásky nebo její úplné vynechání ve spojích mezi sádrokartonovými deskami. Při napojení na okolní konstrukce pomůže i použití separačních pásek. Praskliny můžeme také pozorovat v novostavbách, kde ještě celá konstrukce domu pracuje a vyvíjí tlak i na lehké příčky.„Stává se i to, že se sádrokartonové desky montují v nevyhovujícím vlhkém prostředí.Tehdy nasají vlhkost a zvětší svůj objem. Později, když se ve vytopeném prostoru vlhkost odpaří, deska svůj objem zmenší a ve spojích může dojít k pohybům a praskání, „ vysvětluje  vedoucí technického oddělení společnosti Knauf.

Může se sádrokarton použít u bazénu?

Některé typy sádrových desek jsou přizpůsobeny i na větší zatížení vlhkostí. Desky na bázi sádry s vrstvou skelné tkaniny (většinou mívají šedou barvu) jsou vhodné i na stěny a stropy domácích bazénů a prostor wellness. Do takových místností už odolnost zeleného sádrokartonu nestačí. „Pro použití při extrémním namáhání vlhkostí, jaké je například v místnosti s bazénem a bez vzduchotechniky, v sauně nebo v prádelně, jsou určeny speciální cementové desky, které mají nejvyšší odolnost proti vlhkosti,“ upřesňuje zástupce společnosti Knauf.

Kdy je zapotřebí protipožární sádrokarton?

Požadavek na protipožární sádrokarton řadí do projektu projektant, přičemž v běžných bytových prostorách většinou není důvod na stavbu příček s vyšší požární odolností.Speciální protipožární sádrokarton, který poznáme podle červené barvy, se nejčastěji využívá v podkroví, na interiérovou úpravu šikmin střechy. „Při požární ochraně šikmé střechy je důležité i využití minerální tepelné izolace. Kromě toho, že výborně tepelně izoluje a optimálně vyplňuje prostor mezi krokvemi a trámy ve střešní konstrukci, je zcela nehořlavá, „ dodává  aplikační manažer Knauf Insulation.

Jaký sádrokarton je vhodný do koupelny?

Různé typy sádrokartonových desek s odlišnými vlastnostmi jsou rozlišeny i barevně.Základní bílá deska je určena do prostor zatížených běžnou vlhkostí, jako jsou obytné místnosti či kanceláře. Tam, kde je vlhkost vyšší, například v koupelnách nebo na WC, se doporučují vybrat zelené sádrokartonové desky, které jsou impregnované. „Ve vlhkých prostorách by se měly impregnované desky použít na všech vodorovných i svislých konstrukcích, to znamená i na stěnách pod obkladem a na strop. Na místech, které jsou přímo vystaveny vodě, jako jsou například sprchové kouty, je třeba na desku nanést hydroizolační nátěr a do rohů aplikovat izolační pásky. Až na tyto vrstvy se může pomocí flexibilního lepidla lepit keramika, „ zdůrazňuje vedoucí technického oddělení společnosti Knauf.

Mohou se na sádrokartonové příčky upevnit těžké předměty?

Sádrokartonové příčky dnes bez problémů udrží skříňky kuchyňské linky, umyvadlo či záchod. Jedna „hmoždinka“ unese při správném vyztužení a kotvení sádrokartonové konstrukce příčky až 65 kg (v závislosti na druhu konstrukce). V nabídce výrobců sádrokartonu však najdeme i speciální modré desky s názvem Diamant, které mají mnohem vyšší tvrdost povrchu, tuhost jádra a odolnost proti mechanickému namáhání. Díky svým vlastnostem se využívají i na vyztužení nosných stěn dřevostaveb a jsou univerzální iz pohledu akustické izolace a požární ochrany.

Ochrání i před hlukem?

Společnou předností sádrokartonových konstrukcí, pórobetonu a lehkých cihel je nízká hmotnost, sádrokartonové příčky však mají výhodu sendvičové konstrukce.Jelikož jsou složené z několika vrstev sádrokartonových desek, ocelové konstrukce a případně i minerální vlny, dokážou zajistit vyšší vzduchovou neprůzvučnost. Účinnost zvukové izolace přitom závisí v první řadě od objemové hmotnosti desek. Při menším zatížení hlukem vyhovují i bílé desky s 8,5 kg / m 2 , nebo červené s 10 kg / m 2 . Tam, kde je nutná lepší zvuková izolace, jsou vhodné modré desky s hustotou 12,8 kg / m 2a na trhu jsou i speciální desky s objemovou hmotností 17,5 kg / m 2 , určené na akustické konstrukce například ve zvukových studiích. Zvuková izolace by však nebyla účinná bez vrstev – nejlepší je vícevrstvé opláštění sádrokartonem a výplň z minerální vlny. „Tato kombinace je ideální. Minerální vlna má vysokou schopnost pohlcovat zvuk zejména ve vyšší části spektra, sádrokarton zase tlumí hlouběji zvuky.Navíc, pružnost minerálních vláken zajišťuje dokonalé vyplnění dutiny, „vysvětluje specialista a pokračuje,“ stále častěji se setkáváme is požadavkem na zvukovou izolaci stávající zděné stěny. Zde je ideální nainstalovat předsazenou stěnu složenou z ocelové konstrukce, minerální izolace a jedné nebo dvou vrstev sádrokartonových desek. „

48_stavba-pricky

Reklama