Kašlete na dokonalou zahradu: V módě je ležérnost!

0
224
Reklama

Současné zahradní trendy poukazují na to, že už nás tolik netrápí, „co si pomyslí sousedé“. V zahradě chceme mít hlavně nabíječku životní energie.

„Stále více klientů si při zadávání projektu vzpomíná na zahrady z dětství,“ říká renomovaný zahradní architekt Ferdinand Leffler, jehož milovníci zahradničení znají iz televizního seriálu Ferdinandova zahrady. Zahradní trendy posledních let ukazují, že v zahradách hledáme (možná ztracený) pocit bezstarostného štěstí . „v dětství jsme se mohli v zahradách skrývat, motat se v nich jako v zeleném labyrintu plném chutných odměn. a tento pocit chceme dopřát i svým dětem a také sobě. pro někoho je to přírodní jezírko, ve kterém se může zchladit, pro jiného členitost, která vytváří příjemné zákoutí, „vysvětluje Leffler.

Ekologičnost a přirozená krása

Jak se uvolněnost zahradních struktur projevuje? Především ve větším důrazu na ekologičnost, a to nejen v pohledu na používání hnojiv nebo sběr dešťové vody. S ekologičností se totiž spojuje i respekt k přirozené kráse.

Centimetr netřeba

Na ústupu jsou i zahrady „podle pravítka“. Současné zahrady nemusí mít rostliny posazené v pravidelných rozestupech jako rotu vojáků. Dokonce ani různé zahradní struktury nemusí být dokonale symetrické. Květiny lze například posadit do jednodruhových hnízd namísto pravidelných řad.

Volnost pro sebe i zahradu

Ještě před pár lety jsme se v slovenská a českých zahradách setkali spíše s tím, že vše mělo své přesně určené místo, v současnosti projevují větší rozlet. Tak jako člověk nemusí relaxovat jen na vyhrazené terase nebo konkrétním kuse dokonale postřiženého trávníku , i rostlinám víme dopřát více volnosti. Už při výsadbě počítáme s tím, že se časem volně rozrostou podle vlastních instinktů, ne podle námi určené cestičky. Renomovaný holandský zahradník Piet Oudolf tento princip nazval „rámovat a rozmazávat“ .

Cyklus sucha

Na celém světě je další ze zahradních novinek kalkulace s vodou. A to nejen ve smyslu sbírání dešťové vody, ale i ve změně výsadby. Stále více zahradníků si uvědomuje cenu a důležitost vody na planetě, a tak se více zamýšlejí nad tím, jak jí neplýtvat. Například i tím, že se v určitých oblastech zaměřují na suchomilnejšie druhy rostlin. Nebo také tím, že dnes si už po odkvětu rostliny nemusíme jít nohy polámat, abychom ji odstřihli – a tím odhalili kus půdy pod ní. Respekt ke kvalitní půdě se projevuje i respektem k smrti, a tak není výjimkou, že první mrazy vykreslí v zahradě krásně ledové sochy na suchých steblech.

Reklama