Niky v koupelně

0
9862
Reklama

Niky jsou výrazný estetický architektonický prvek.Získáte s nimi další prostor a nemusíte koupelnu přeplňovat nábytkem. Takže, pokud jste v procesu výstavby nebo plánujete rekonstrukci koupelny, určitě s nimi počítejte …

Niky, jaké jste?

Nika může mít různé podoby. „Pohrát“ se můžete s její velikostí, tvarem i hloubkou. Niky můžete realizovat zděním nebo suchou cestou – ze sádrokartonu. Ještě širší možnosti máte, co se týče materiálů a barev. Pokud chcete, aby nika v prostoru vynikla, nejsnáze to dosáhnete pomocí různých struktur materiálu a kontrastních barev. Pozor si dávejte na příliš tmavé barvy, které v kombinaci se světlou koupelnou vytvářejí dojem děr ve stěnách.

Pohodlné sprchování

Nejpraktičtější využití nabízejí niky ve sprchovém koutu nebo v blízkosti vany. Šampon, sprchový gel a jiné pomůcky budete mít při sprchování okamžitě po ruce a nehrozí, že se udeříte o vyčuhující polici. Z hlediska údržby je lepší, když je spodní police realizována pod určitým úhlem. Spádování zabrání, aby se v nice shromažďovala přebytečná voda.

S policemi i bez

Niky slouží pro dekorativní účely, ale zejména na odkládání. V závislosti na využití si navrhněte jejich velikost a „vnitřní vybavení“. V nike, kterou budete používat jako úložný prostor potřebujete mít police. Jejich materiál závisí na předpokládaném zatížení. Efektní jsou police z kaleného skla, ale pokud sem chcete ukládat těžší, případně více předmětů měly být z odolného a pevného materiálu. Do niky můžete osadit i dvířka, tak nejlépe ochráníte uložené předměty před vlhkostí a prachem. Součástí ník je osvětlení, které může mít podobu zapuštěných svítidel nebo LED pásků. Podsvícení zdůrazní krásu niky i vystavených předmětů.

Praktické rady

Velikost niky se odvíjí od toho, co do ní chcete uložit. Dopředu si změřte velikost produktů, které nejčastěji používáte. Niky nevytvářejte v obvodových stěnách, přes menší tloušťku stěny můžete pociťovat sálání chladu. Umístění niky naplánujte tak, abyste při obkládání koupelny nemuseli řezat z obkladu. Nejkrásnější totiž působí, pokud jsou obloženy symetricky. Precizní buďte i při obkládání samotné niky, pro lepší efekt ji můžete orámovat dokončovacími obkladovými prvky.

Výhody a nevýhody

Koupelna s nikami působí moderně a atraktivně. Umožňuje využít hluchý prostor na stěně, bez zbytečných prostorových nároků. Niky plní dekorativní i úložnou funkci. Důležitá je však jejich kvalitní realizace a vhodné naplánování, protože se jejich nezbavíte tak jednoduše jako nábytku. Nevýhodou je omezená hloubka a náročnější údržba, protože na věcech v otevřených policích se usazuje prach.

Reklama