Kladka na cvičení najde uplatnění i v domácnosti

0
1170
Reklama

Princip kladky se využívá prakticky všude, ale svůj smysl má i při cvičení. Kladka na cvičení totiž představuje velmi jednoduchý, ale zároveň účinný a multifunkčně využitelný nástroj na procvičování svalstva více partií od nohou až po ruce.

Kladka se dá dokoupit jako dodatečný adaptér ke komplexním přístrojem na cvičení , ale například i jako samostatný fitness stroj, čehož důkazem jsou protisměrné kladky. Pokud nemáte v domácnosti příliš mnoho volného prostoru, můžete si zakoupit i kladky se zavěšením na zeď, dveře nebo na strop.

Jak cvičit s kladkami na co si dát pozor

Na první pohled vypadá cvičení s kladkami velmi jednoduše, ale začátečník či laik může udělat mnoho chyb zejména při provedení a technice samotného cvičení . V takovém případě vám nepomůže ani ta nejlepší a nejkvalitnější kladka na cvičení, protože účinnost cviku závisí nejen na vybavení, ale také od vykonávání cviku.

Jiné je však cvičení, pokud se jedná o  samostatné posilovací stroje na ruce a jiné, pokud jde o  doplněk či příslušenství k existujícímu stroji. Při samostatném zařízení je důležité dbát zejména na plynulý chod samotných kladek, pokud se jedná o  adaptér k existujícímu zařízení , klaďte důraz na dostatečně precizní a  pevné ukotvení adaptéru ke stroji.

Zároveň je třeba si dát pozor na několik nejčastějších chyb při cvičení:

  • podobně jako při cvičení na jiných strojích i zařízeních, snažte se vyvarovat prudkým a trhaným pohybem , zvedání kladek rukama či nohama musí být plynulé a bez švihnutí celým tělem
  • zapojujte jen ty svaly, které chcete posilovat , zejména při horní kladce s obouručním zvedáním je důležitá šířka úchopu, která udělá rozdíl mezi zatěžováním prsních svalů a tricepsů
  • samozřejmostí je i správné dýchání , nádech by měl následovat ve volném stavu, výdech při zátěži nebo na jejím konci
  • na úvod zkoušejte menší závaží , zvláště pokud chcete vybudovat sílu v svalech; pokud vám jde o objem, na ten se zaměřte později, kde přidáte závaží, ale uberete z počtu opakování

Protisměrné kladky

Mimořádně účinná kladka na cvičení je protisměrná kladka . Jde o jeden z nejvíce všestranných a nejvíce efektivních strojů do domácí i komerční posilovny vůbec. Takový profesionální kladkový systém složený z horní i dolní kladky umožňuje posilovat efektivní nejen ruce, ale například i nohy, zejména v oblasti kotníku a lýtek.

Známé svou kvalitou a  velmi všestranným využitím jsou zejména protisměrné kladky značky Body Solid . Ty mají kvalitní konstrukci a výškově nastavitelné kladky až v 20 pozicích. 180 stupňové polohování dělá z nástroje skutečně účinný posilovač svalstva rukou i nohou a to tak v domácím , tak v komerčním využití.

Při výběru protisměrných kladek si dejte pozor na zpracování jednotlivých konstrukcí až do nejmenších detailů. Nejen pevné lanko, ale i kvalitní vodicí kolečka a zejména samomazná kuličková ložiska pomohou cvičení udělat pohodlné a zároveň efektivně. Hladký chod a ergonomické uchycení rukou či nohou by měly být samozřejmostí.

Kladka na cvičení i jako příslušenství ke strojům

Druhou častou kategorií jsou kladky ve formě samostatných zařízení . Populární je zejména horní kladka , která je určena primárně pro posílení horní poloviny těla, zejména bicepsů, tricepsů a zádového svalstva. Chcete-li se věnovat takovému cvičení opravdu seriózní, volte model s možností závaží až do 75 kg , abyste mohli kladku využít io pár let.

Další možností jsou kladky jako adaptéry či příslušenství k existujícím multifunkčním strojem. K běžným posilovacím lavičkám se dají koupit například horní a spodní kladka zvyšující účinnost při procvičování svalstva hrudníku, ramen a bicepsů. Volte model s co nejlepší plynulostí tahu a s kvalitními kuličkovými ložisky.

Častou alternativou jsou i kladky k multipress strojům , například tato přídavná kladka na cvičení značky Body Solid . Jde o kombinaci horní a spodní kladky pro domácí i profesionální využití, která obsahuje 95 kg závaží ve formě cihliček. Ke kladce je horní a spodní rovný adaptér a za přijatelnou cenu získáte zajímavé rozšíření původního zařízení.

Kladky na stěnu, do stropu a také na dveře

Posledním typem je kladka na cvičení s uchycením samostatně na stěnu nebo do stropu , kdy jde o samostatnou pomůcku . Je to cenově nejvíce dostupný varianta charakteristický účelností, jednoduchým ukotvením a možností provádět i izolované cviky na konkrétní partie. Kladky lze používat na procvičení ramen, zad i celých rukou.

Při výběru je třeba si dát pozor na konstrukci a zatížení . Základní horní kladky jsou vyrobeny z kvalitní oceli se zatížením obvykle do 120 kg. Pokud zvolíte horní i dolní kladku do zdi, může být zatížení vyšší. Při stropních kladkách si dejte pozor zejména na kvalitní montáž, doporučujeme svěřit ji profesionálům .

Zajímavou alternativou je kladka na cvičení s uchycením na dveře . Tato multifunkční kladka se dá využít na víceúčelové posilování a její výhoda spočívá v možnosti nastavení zátěže pomocí více flexibilních lan. Rychlá montáž a mobilita jsou největšími přednostmi tohoto řešení.

Kde najít nejlepší a nejlevnější kladky?

Pokud budete kupovat kladku jako samostatný stroj či zařízení , můžete jednoduše zkusit navštívit libovolný obchod s fitness a posilovacím sortimentem. Pokud se jedná o  adaptér a součást příslušenství k nějakému stroji, doporučujeme oslovit prodejce, kde jste původní posilovací stroj zakoupili.

Nejlepší výběr a nejlepší ceny přitom již zdaleka nemají klasické kamenné obchody, ale internetové prodejny . Pokud vynecháme ty neznámé, které lákají uživatele pouze na nízkou cenu, zajímavý výběr a kvalitní služby lze nalézt například v eshopech Insportline , Fitness-store nebo Hej. Ty vám doporučujeme i podle naší zkušenosti.

Reklama