Klimatizace

0
16
Reklama

Rozhodli jste se koupit klimatizaci? Toto byste před jejím výběrem měli vědět

Nehodláte se už doma "dusit ve vlastní šťávě" a rozhodli jste se koupit si klimatizaci? Důležité je nejen vybrat si tu správnou, ale také ji správně namontovat a používat.

Při stavbě domu máte několik možností, jak si v novém bydlení zajistit příjemné klima nejen v zimě, ale i v létě – od vhodně umístěných listnatých stromů, přes stínicí techniku až po chladící okruhy zabudované ve stěnách a stropech. Třeba však na to myslet dostatečně včas. Pokud bydlíte v bytě nebo v starším domě a neplánujete velkou rekonstrukci, ověřeným lékem na horka je klimatizace typu split.

Seznamte se

Jde vlastně o tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, kde kapalina v chladícím okruhu na jedné straně teplo ze vzduchu odebírá (vnitřní jednotka) a na druhé odevzdává (venkovní jednotka). Klasické klimatizace tedy skládají z jedné venkovní a jedné až pěti vnitřních jednotek (systém split nebo multisplit). Ve venkovní jednotce je zabudována nejhlučnější část sestavy (čerpadlo), takže hluk v interiéru se omezuje na šum proudícího vzduchu. Vnitřní jednotky, obsahující různé filtry a kvalitní technologie, mohou mít různou konstrukci (parapetní, kazetové, podstropní …), v bytech jsou však nejoblíbenější nástěnné typy.

Co všechno umí?

I když si při slově klimatizace většinou představíme ochlazování vzduchu, většina dnešních zařízení tohoto typu dokáže vzduch i ohřívat, upraví také jeho vlhkost, odstraní nečistoty a prach, pachy, bakterie, viry či alergeny jako pyl, roztoče a pod.

Podle čeho si vybrat

"V první řadě byste se měli zamyslet nad tím, co od klimatizace očekáváte," radí Ľubica Koštialiková ze společnosti Daikin. "Ať vám postačí základní nastavení, jako jsou chlazení, topení, odvlhčování, nebo jste náročnější uživatel a máte rádi sofistikovanější zařízení s prémiovými funkcemi. V obou případech však doporučuji porovnávat minimálně hlučnost vnitřní jednotky a energetickou třídu klimatizace, která vyjadřuje efektivitu jejího provozu. "Za kvalitní zařízení s lepšími parametry sice zaplatíte vyšší cenu při nákupu, ale budete mít dlouhodobě nižší náklady na provoz. "Důležité je také oslovit kvalifikovanou realizační firmu, která se věnuje prodeji, montáži a servisu zařízení dlouhodobě a má na to certifikovaný personál," zdůrazňuje Koštialiková. "V takovém případě budete mít jistotu, že se máte na koho obrátit, pokud by se na zařízení náhodou vyskytla nějaká závada."

Jako neudělat chybu při výběru

Klimatizační jednotka není klasický domácí spotřebič. Důležitou roli zde hraje kvalitní montáž, kterou by měla udělat firma se zkušenostmi, certifikovaná Slovenská chladírenským svazem. Samozřejmě, důležitý je i samotný produkt. Měl by být od výrobce, který dbá v první řadě na kvalitu.

Jaký výkon potřebujete?

Tento důležitý parametr nelze stanovit odhadem, je třeba ho vypočítat. I zde tedy platí doporučení: obraťte se na odborníky. "Potřebný výkon závisí nejen na velikosti místnosti, ale také na dalších parametrů jako velikost a stínění zasklených ploch, jejich situování vzhledem ke světovým stranám, lokalita, v níž se byt nebo dům nachází, atd.," Vysvětluje Ľubica Koštialiková. "Orientačně lze odhadnout chladící výkon potřebný v běžné obýváku o rozloze asi 25 m2 přibližně na 2,5 – 3,5 kW. Oblibě se těší zejména nástěnné jednotky, které se dají koupit již od 600 €, při designových jednotkách může být cena několikanásobná – i při klimatizaci platí, že za design se připlácí. "

Kam s nimi?

Venkovní jednotku je ideální umístit tak, aby co nejméně narušovala exteriér budovy, zároveň by měla mít dostatečný přísun venkovního vzduchu a důležitá je i přístupnost při servisu. Její vzdálenost od vnitřní jednotky musí přitom respektovat limity dané výrobcem. Je dobré mít na paměti i to, že jde o hlučné zařízení, takže například v blízkosti terasy vám radost nebude dělat.

Vnitřní jednotka by měla interiér decentně doplnit, neměla by v něm dominovat. Zároveň by měla být umístěna tak, aby vzduch, který z ní proudí, nefoukal přímo na lidi v místnosti. "Výši i směr proudění vzduchu je samozřejmě možné nastavit lamelami. Je třeba si při tom uvědomit, že ochlazený vzduch vycházející z klimatizace je těžký a asi po 2 m klesá k zemi. Obvykle je proto optimálně nasměrovat výškovou lamelu vzhůru, aby se distribuovaný vzduch dostal co nejvýše a začal padat až po ztrátě své rychlosti. Směrové lamely se nastavují tak, aby vzduch proudil tam, kde je třeba zchlazení, případně do středu místnosti, "doporučuje zástupkyně značky Daikin.

Montáž a údržba

"Při montáži je třeba počítat i se stavebními úpravami, jejich rozsah závisí na dohodě s montážní firmou," upozorňuje Ing. Koštialiková. "Žádný budoucí uživatel klimatizace se přitom nevyhne propojení venkovní jednotky s vnitřní, a to párem izolovaných měděných potrubí, v nichž proudí chladivo, a komunikačním kabelem. Potřebný je i odvod zkondenzované vody, která se tvoří při ochlazování vzduchu v interiéru. Zde je důležité vhodné umístění odvodu kondenzátu, abyste například neobtěžovali sousedy tím, že jim bude kapat voda na parapet. "Rozvody mohou zasekat do zdi, takže je nebude vidět. Pokud se chcete vyhnout demolicím, nevyhnete se viditelným krycím lištám.

Zásadní je také pravidelný servis, při kterém se vyčistí oba výměníky tepla, zkontroluje se náplň chladiva i všechny mechanické připojení a udělá se dezinfekce. Odborníci ho doporučují dělat dvakrát ročně, před chladicí a topnou sezónou. Pokud klimatizační zařízení obsahuje více než 3 kg chladiva, servis je z hlediska platné legislativy povinen.

Jak ji nastavit?

V vedrech bydlíme malátní a unavení, s ochlazováním interiéru však třeba zacházet opatrně. Jinak vás čekají nepříjemné stavy, od pálení očí a sliznic až po nachlazení. "Rozdíl mezi venkovní teplotou a námi nastavenou teplotou v interiéru by ze zdravotních důvodů neměl být větší než 6 ° C," upozorňuje Ľubica Koštialiková. Když je venku 33 ° C, což nebývá výjimkou, představa 27 ° C v místnosti sice velmi nepotěší, teplota vzduchu však není jediným faktorem, na kterém závisí náš pocit komfortu. Stejnou teplotu totiž vnímáme rozdílné při různé vlhkosti vzduchu. Například při 25 ° C a vlhkosti 40% nám bude příjemně, pokud se však při stejné teplotě zvýší vlhkost na 80%, budeme mít pocit dusna a horka. Důležitou roli hraje i proudění vzduchu, které ovlivňuje odpařování vody z povrchu těla a jeho ochlazování. Při rychlejším proudění je nám tedy chladnější – zvýšení rychlosti vzduchu o 0,1 m / s pociťujeme jako ochlazení o 2 až 3 ° C. Právě průvanu, na který je naše tělo citlivé, přitom lze přičítat většinu nepříjemných důsledků pobytu v klimatizovaném prostoru.

Reklama