Krilon nebo modernizace proutí

0
3
Reklama

Krilon je efektní, elegantní plast, který se i přes svou exotičnosti už stihl zapsat do dějin designu. Na výplety židlí a lehátek ho totiž používá výhradně firma, která ho vyvinula. Bonacina Pierantonio po desetiletích zkušeností s tradičními i méně tradičními přírodními materiály nenuceně přešla k plastu. Jakoby jen k další úloze z designu a technologie …

Krilonové modely mají půvabné názvy, v nichž variuje počáteční písmeno firmy. Bikini, Miss B., Bliss. Evokují ne zrovna činorodé, ale o to příjemnější pocity – možná dokonce až pocity sladkého nicnedělání a snění s otevřenýma očima. Všechny se dají postavit k bazénu na pálící ​​slunce, možná na nich sedět v dvoudílných plavkách a užívat si pocit rozkoše nebo se ponořit do vzpomínek. Dříve či později židle Osiris. Lidí vyžene slunce, hlad, žízeň, ale ony tam mohou stát celé léto … a pak i dále v sychravém říjnu. Výplet s obsahem nylonu zůstává napnutý, příjemný na dotek, díky UV filtru s nezměněnými barvami. Nejznámější model Bikini může na palubě jachty nahradit i mimořádně odolný teakový nábytek. Neškodí mu, když ho omývají vlny, sedají něj husté mlhy a celé dny padají slané výpary.

Šperky se schopností zatajit se

Je zajímavé, že výrobci se zkušenostmi s volnějšími strukturami, dokonce s celkem průhledným vídeňským výpletem, nestačil tradiční plast, který zapadá do trendu a měkce ladí s moderním interiérem s průsvitnými až průhlednými prvky. Vyvinul hned několik transparentních barevných variant krilonu. Ladné šperky jsou v tomto provedení ještě subtilnější. Akceptuje jejich i minimalistická estetika a jsou vhodné do prostoru, ve kterém jsou prioritou čisté plochy – do interiéru formovaného světlem a dotváření zelení za oknem.

Nábytek od Bonacina Pierantonio by se samozřejmě nestal šperkem pouze díky krilonu. Je to zásluha klasiků designu, jako jsou Giuseppe Vigano, autor Bliss, zda Tito Agnolo, který navrhl Miss B., Franco Bizzozzero, tvůrce "bikini", je zase známý pohovkami tak prostých, tak monumentálních tvarů (Viadurini, Omega). Právě díky němu se krilonový nábytek před šesti lety dostal do pomyslného interiéru slávy.

Jako laureát prestižní ceny Compasso d ‚Oro by křesílko Bikini mohlo stát nedaleko černého oválného stolu Legato od Enza Marines (Driade) a obrovského bílého stolu s mimořádně tenkou deskou Titano od Studia Cerri & Associati (Poltrona Frau). U stolů by stály graciézní štíhlé bílé židle Bellini z polyesteru vyztuženého laminátem od Maria Belliniho (Heller), svítily by tu polykarbonátová lampa May Day s černým háčkem na zavěšení od Konstantina Grcice (Flos) a skleněné, jemně se rozšiřující Tite (visící) a Mite (stojící) od Marca Sadlera (Foscarini) s dekorem jemných černých karbonových pásků. V interiéru by všem konkurovala (a možná by je i zatlačila do pozadí) objemná polyetylénová pohovka oblých tvarů Bubble Club od Philippa Starcka (Kartell). Byl by to možná trochu nesourodý, ale o to vybranejší interiér laureátů Compasso d ‚Oro!

Reklama