Kuchyňské zkratky: 6 tipů, díky kterým bude kuchyň čistá raz dva!

0
36
Reklama

Uklízení a čištění kuchyně je sisyfovská práce.Jakmile na jednom konci skončíte, už třeba chystat další jídlo – a to znamená další kolo čištění. S těmito tipy to však půjde snadněji.

1. Tenisový míček na odřeniny

Mop nebo vlhký hadr ne vždy odstraní fleky od černých podrážek na podlaze. Mnohem snadněji to však půjde, pokud namísto hadříku použijete – tenisový míček!

2. Uhlíky a noviny na zápach v ledničce

Vydali jste se na pár dní z domu a ze zapomenutých potravin zapáchá celá chladnička? Vyzkoušejte trik s uhlíky a starými novinami: Samozřejmě chladničku nejprve dobře vymyjte. Pokud zápach přetrvává , pokrčte na každou polici pár listů starých novin a do misky vložte několik grilovacích uhlíků. Noviny i uhlíky jsou totiž výbornými absorbenty pachů. Chladničku zavřete a postup opakujte i následující dny, dokud zápach zcela nezmizí.

3. Odmašťovač na digestoř

Na odsavač par nad sporákem při úklidu nejednou zapomeneme. Pokud si chcete usnadnit jeho mytí, použijte účinný odmašťovač, který je rozpustný ve vodě. Najdete ho například v oddělení pro motoristy. Kovovou mřížku namočte na 10 minut, poté opláchněte a vydrhněte. Při práci třeba mít ochranné rukavice, protože jinak nehty i pokožka na rukou zapláčou.

4. Zubní kartáček na spáry

Úzké štěrbiny při vodovodní baterii, lišty kolem umyvadla nebo varné desky nejlépe vyčistíte zubním kartáčkem. A pokud si chcete tuto rutinní práci usnadnit, použijte na to starý elektrický zubní kartáček. Tak bude čištění hotové raz dva!
Staré zubní kartáčky se výborně hodí i pro čištění odtoků nebo spár mezi obkladačkami.

5. Citronem na mikrovlnku 

Citron se ukazuje jako účinný čistící prostředek na odstranění nánosů vodního kamene, zbavení se zápachu, ale jeho pomoc je k nezaplacení hlavně při čištění mikrovlnky. Do misky nalijte vodu, vložte plátek citronu (nebo i dva) a nechte vodu sevřít. Když čas uplyne, mikrovlnku hned neotvírejte. Ať nejprve pára uvolní nečistoty. Počkejte ze 10 minut a potom vnitřek mikrovlnky vytřete hadříkem z mikrovlákna.Žádné čisticí prostředky nebudou potřebné!

6. Sodou bikarbonou na fleky

Na odolné skvrny na kuchyňské lince třeba vyzkoušet pastu z vody smíšené s jedlou sodou . Pokud ani ta nezabere, možná vyzkoušet odlakovač na nehty. Ten však nanášejte zásadně jen pomocí vatových tyčinek, aby silná chemikálie nenadělala více škody než osohu.Po důkladném vyčištění kuchyňské linky a hlavně pracovní desky však třeba myslet hlavně na prevenci.
Ať byla deska vyčištěná čímkoli, její povrch bude citlivější na znečištění. Třeba ho proto ošetřit speciálním prostředkem, například silikonovým sprejem, olejem a podobně.

Reklama