Květinové záhony nejsou navrhované „bez ladu a skladu“

0
69
Reklama

Každý květinový záhon má svůj úkol. Jakou konkrétní, to určuje jeho poloha v rámci zahrady a také aktivity, které se v blízkosti záhonu odehrávají. Úkolem záhonů je poutat oko majitele, nejlépe po celý rok. Některé mají však i více úkolů, než jen být krásné.

Předzahrádka. Všimne si ji každý kolemjdoucí a majitel jí prochází několikrát denně. Proto je velmi důležitá. V případě záhonů doporučuji držet se pravidla – v jednoduchosti je krása. Jednoduché linie, nepřehánějte to s množstvím druhů rostlin, soustřeďte se na co nejmenší údržbu. Je třeba myslet na to, že předzahrádka je „výkladní skříň“ vaší zahrady. Měla by být vždy upravená, přesto, že vy nebudete mít vždy čas se o ni postarat.

Lemování chodníků. Vedle těchto záhonech se pouze prochází. Jsou barevně stejnorodou hmotou, která doplňuje celkový charakter navazujících záhonů a celkově zahrady. I zde se však najdou místa jako například příchodové rozšíření záhonu, které má svými barvami zaujmout.

Při lavičce, odpočívadle, na terase. Zde je prvořadá různorodá koncepce a bohatá druhová skladba. Specifikem této části zahrady je, že se zde majitel dlouho zdržuje, a tak má dostatek času každé zákoutí prozkoumat. Velkým plusem jsou rostliny s malými listy nebo velkým množstvím drobných kvítků. Důležitá je součást aromatických trvalek, například mateřídouška či levandule, a voňavých keřů, jako jsou záhonové růže nebo jasmín.

Před zdmi a ploty nebo jako ohraničení pozemku. Jsou výborným pozadím pro všechny typy záhonů a zároveň vzteky nevzhledné zdi a ploty v zahradě.

Ostrůvkový záhony. Navrhujeme při velkých zpevněných nebo travnatých plochách. Je třeba myslet na to, že bude na ně pohled ze všech stran. Ostrůvek může být i priestorotvorným prvkem v zahradě. Doplněný o drobnou architekturu v podobě skulptury ještě nabere na významu.

Výška záhonu předurčuje míru dělení prostoru do několika částí. Čím vyšší rostliny, tím větší pohledová bariéra a více celků v zahradě.

Rada na závěr: Zvláštní pozornost byste měli věnovat záhonům, které jsou viditelné z domu. Platí to zejména na záhony, na které je výhled z kuchyně, jídelny či obývacího pokoje. Tyto by měly být zajímavé i během zimy.

Reklama