Levandule – díky ní vaše zahrada dostane nádech Středomoří

0
99
Reklama

Krásná, voňavá, spolehlivá, nenáročná a ještě i užitečná. Taková je levandule. Pokud ji nemáte, je načase si ji pořídit.

Pochází z oblasti Středomoří. Její úzké šedozelené listy jsou tvarem i barvou dobře chráněny před nadměrným slunečním zářením. Vysazujte ji na slunná stanoviště.Velkým plusem je, že dobře snáší sucho, přesně tak, jak je zvyklá z domoviny, a stačí jí i málo výživné půdy. Kvete poměrně dlouho, několik letních týdnů. Když stopky s květy krátce po odkvětu odstraníte, dočkáte se i druhého kvetení, i když bude výrazně slabší.

Úzkolistá a hlávkovitá

Nejčastěji se u nás prodává levandule úzkolistá, která vydrží krátkodobě i mrazy silnější než minus 15 až 20 stupňů Celsia. Dostanete ji ve více kultivarech, s květy od bílé přes růžovou, fialovou až modrou. Dostupná je však i levandule hlávkovitá, přezdívaná motýlková, francouzská nebo španělská. Horní lupeny na soukvětích jsou dlouhé asi dva centimetry. Připomínají motýlí křídla, odtud i její přezdívka. Vězte, že u nás není dostatečně mrazuvzdorná, proto ji zimujte na chladném a slunném stanovišti, kde nemrzne.

Na mnoho způsobů

Výjimečně jí to svědčí vysazené v linii. Můžete jí olemovat cestičku z obou stran od vstupní brány k domu nebo i v zahradě. Vhodná je i jako okraj záhonu, upřednostněte však nízký kultivar. Podle výšky a šířky kultivaru zvolte rozestupy při výsadbě, doporučuje se polovina výsledné výšky rostliny. Tehdy se velmi dobře zapojí do jedné linie. Zpestří však i téměř každý vícedruhový záhon, vysazovat ji můžete jednotlivě podle rozměrů okolních rostlin.

Dopřejte jí dostatek místa, aby se rozvinula do každé strany. Sluší jí to například s trvalkami jako šuškarda, echinacea, Letnice či podzimní rozchodník. Nejhezčí kombinaci vytvoříte s růžemi, nejlépe s květy v odstínech růžové až po bílou. Můžete zvolit záhonové, popínavé, stromečkové, ale i půdopokryvné růže. Nízké kultivary využijete v skalce nebo v širokém málo používaném přírodním chodníku s kamennou dlažbou a se štěrkem, ze kterého bude sem-tam nějaká jakoby ledabyle vyrůstat.

Sama roste do tvaru polokoule, řezem se dá tento tvar podpořit. Kde by levandule rozhodně neměla chybět, to jsou bylinkové záhony. V květináči na terase, balkoně nebo lodžii se dobře uplatní motýlková levandule. Před mrazy ji snadno přenesete na vhodné místo. Podmínkou nejsou ani terakotové květináče typické pro Středomoří, svědčí jí to iv jiných typech nádob.

V kuchyni i v kosmetice

S levanduli si užijete vůni a krásu léta, o tom není pochyb. No užitečná je i pro ekosystém, její květy navštěvují včely, motýly a množství jiného hmyzu. To, že se dá v několika podobách použít i v domácnosti, kuchyni a kosmetice, jistě víte. Stonky s kytičkami zachycovat na začátku kvetení a v malých voničkách jejich sušte zavěšené dolů květy. Vložte jejich byť i celé do bavlněných sáčků a schovejte do skříně jako prostředek odpuzující moly.

Šikovné hospodyňky kvítky oberou a ušijí k tomuto účelu malé a milé levandulové kapsy. Zkuste ji v malém množství na maso při grilování nebo do koláče, nápojů či zmrzliny. Připisují se jí zejména uklidňující účinky. Dávkujte ji však opatrně, její aroma je velmi intenzivní.

o_profimedia-0012019568

Reklama