Ložnice jako zdroj energie

0
2
Reklama

Domácnosti se postupně stále více a více přizpůsobují trendu společenského života. Ztrácejí se stěny mezi obývákem, kuchyní a jídelnou a nahrazuje je jedna společná místnost. I proto nabývá ložnice na důležitosti. Neslouží více jen na spánek. Lidé si v ní hledají své zázemí, kde najdou chvíli klidu a užívají si vytoužené ticho a klid.

Nerušeným spánkem k dobré náladě

Jedním z klíčových aspektů fyzické a psychické pohody člověka je dobrý spánek. Abychom ho dosáhli a zároveň příjemně nastartovali svůj den, musíme zajistit v ložnici tmu. Pro biorytmus lidského těla je totiž důležitá rovnováha denního světla a tmy. Tato rovnováha úzce souvisí s denním koloběhem ve venkovním prostředí. Spánek v noci může narušit byť i zapnutá stolní lampa na druhém konci místnosti, ale i paprsky pouličního osvětlení. Proto je třeba při výběru svých střešních oken myslet na zatemňující doplňky, které jsou praktické i při odpoledním spánku. Odpočaté tělo se během náročného dne poděkuje zvýšeným výkonem.

Správná teplota a čerstvý vzduch zvýší kvalitu spánku

Často máme v noci problém usnout. Přitom některé problémy se spánkem stačí vyřešit regulací teploty v místnosti. Obecně se doporučuje snížit teplotu v ložnici na minimálně 16 ° C. Její úroveň, samozřejmě, může být i vyšší, ale obecně by mělo platit pravidlo: maximální teplota v ložnici by měla být o několik stupňů nižší než v ostatních místnostech. I čerstvý vzduch pozitivně ovlivňuje lepší spánek – netřeba se proto bát otevřít před spaním okno. Rychlé vyvětrání pomocí střešních oken zajistíte pomocí tzv. komínového efektu.

Střešní okna versus světové strany

Správné umístění oken (střešních, ale i fasádních) v ložnici hraje důležitou roli při osvětlení a v zimním období při vytápění ložnice. Ideální je orientovat okna ložnice směrem na severovýchod – ráno nás díky tomu vzbudí slunce svými hřejivými paprsky. Celé dopoledne se dostává sluneční záření dovnitř, přičemž odpoledne se prostor nepřehřívá. Díky tomu je zaručena příjemná nižší teplota v ložnici i v pozdějších hodinách.

Spojení domova s přírodou

Dotyk s přírodou nás denně nabíjí energií a dává nám sílu vstát do nového dne. Proto nezapomínejme na přírodu a pozval ji do našeho domova. Pohled ven oknem těsně po probuzení nás spojí s vnějším světem a pozitivně naladí do celého dne. Stačí otevřít okno, vyvětrat a tento příjemný pocit se znásobí. K příjemnému probuzení dopomůže i systém dálkového ovládání střešních oken VELUX INTEGRA® a jeho funkce Good Morning (dobré ráno). Žaluzie na střešních oknech se vytáhnou a okna se v nastaveném čase otevřou.

Tip navíc

Pokud máte možnost pomyslně rozdělit ložnici, určitě neváhejte. Část, kde se spí, může být klidně dál od okna a přístup světla zde podpoří malá stolní lampa. Zóna využívána během dne pracovny nebo ODDECHOVÉ, například pro čtení by však měla být umístěna co nejblíže ke zdroji denního světla – k oknům.

Reklama