Ložnice je pokoj na spaní

0
7
Reklama

Spánek je hotová věda – ve spánku probíhá několik cyklů, přičemž každý z nich má čtyři proměnlivé fáze, které jsou velmi důležité pro fyzické a duševní zdraví každého z nás, a jejich skladba závisí mimo jiné na věku, únavy či zážitků. Během nočního odpočinku náš organismus regeneruje a zároveň dochází i k duševní očistě. I když možná neovládáte spánkovou teorii, praxe je vám určitě blízká. A na to, abyste se každé ráno vzbudili dorůžova vyspinkaní, byste si měli vytvořit co nejlepší podmínky.

Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují to, zda bude náš spánek kvalitní a zdravý. Podle psychologů bychom například měli vstávat a chodit spát ve stejnou hodinu nebo bychom po páté hodině odpoledne už neměli pít kávu. Těsně před spaním není vhodné ani cvičit. Velký vliv na příjemný spánek má také prostředí, ve kterém spíme, a v neposlední řadě i lůžko s polštářem a peřinou. Vzhled ložnice by neměl vyvolávat silné emoce, měl by působit klidně a harmonicky. Barevné řešení by se mělo přiklonit k tlumeným a uklidňujícím odstínům, neměli by zde chybět závěsy nebo záclony, které prostor opticky změkčují. K měkkosti prostoru přispívá i nepřímé osvětlení, to znamená použití takových typů lamp, jejichž světlo se do místnosti dostává odrazem od stěny nebo stropu. Samozřejmostí by měly být noční lampy u postele.

Do ložnice určitě patří:
• postel jako základ (často jediný kus nábytku v ložnici);
• noční stolky nebo alespoň poličky v dosahu postele, kam se dá odložit kniha, sklenici s vodou nebo budík;
• pokud to prostorové možnosti dovolují, je vhodné mít v ložnici nebo v blízkosti ložnice úložné prostory na šatstvo, ať už ve formě šatníku, nebo skříní. Neměli byste však zapomenout na staré známé pravidlo, že méně je více – aby vám v ložnici zůstal i vzduch na dýchání;
• vhodné, nejlépe nepřímé osvětlení spolu s nočními lampami (dobré je zamyslet se i nad rozmístěním vypínačů – nejlepší je, pokud jsou dostupné z postele, protože pokud musíte v poslední chvíli před usínáním vstát a jít zhasnout, může se stát, že spánek už nepřijde ).

Do ložnice určitě nepatří:
• televizor;
• velké množství květin nebo různých ozdobných předmětů;
• těžké závěsy a koberce;
• pracovní povinnosti (ty rozhodně nepřispívají ke kvalitnímu spánku);
• není velmi vhodné umisťovat do odpočinkové zóny pracoviště.

Reklama