Malé množství denního světla znamená méně energie a koncentrace

0
7
Reklama

Podzim s sebou přináší kromě proměnlivého počasí i stále kratší dny. S nimi přichází potřeba užívat si co největší množství přirozeného světla. Zjištění o tom, jak obyvatelé Evropy vnímají denní světlo v interiéru, přinesla studie Healthy Homes Barometr 2016.

Během loňské studie, Healthy Homes Barometr 2015, dokázali respondenti, že vnímají důležitost a vliv denního světla na své zdraví. Ocitlo se na čtvrté příčce z devíti faktorů, které přímo ovlivňují zdraví člověka – hned po kvalitním spánku, větrání a jedení ovoce a zeleniny.

Sběr odpovědí do studie Healthy Homes Barometr 2016 probíhal během října 2015 a na otázky odpovědělo 14 000 Evropanů ze čtrnácti evropských zemí. Cílem výzkumu bylo zjistit, co přesně Evropané dělají pro zdravý domov a jak jej vnímají. Výzkumníci z Humboldtovy univerzity v Berlíně zjistili několik zajímavých faktů.

Umělé světlo se přirozenému nevyrovná

Až 20% dotázaných Evropanů tvrdí, že jsou závislí na využívání umělého světla během dne a 76% respondentů má potřebu ním svítit. Oba fakta jsou negativní, ale alarmující je druhé číslo – množství Evropanů je příliš závislých od umělého dosvetľovania aniž by si to uvědomilo. V ideálním případě je třeba myslet na vytvoření dostatečných světelných podmínek v interiéru novostavby i rekonstruovaného objektu již ve stadiu projektu.

Denní světlo ovlivňuje na člověka. Potvrdilo to 37% Evropanů – pokud jejich obývací pokoj není dostatečně prosvětlená, cítí se vitální buď nikdy nebo zřídka. Všechno však není ztraceno. Studie ukazuje, že Evropané se umí ze svých chyb poučit. Když zjistí, že žijí ve špatných světelných podmínkách, jsou velmi motivovaní jednat a změnit svou situaci. Až 74% respondentů z těch, kteří nemají dostatek denního světla ve svém obývacím pokoji, považuje za velmi důležité zajistit více denního světla v interiéru, kdy renovuje svůj příbytek.

Denní světlo je důležité pro správné fungování lidského těla

Přirozené světlo je výjimečným prvkem, který má pozitivní vliv na zdraví člověka. Je to zejména proto, že udržuje jeho cirkadiánní rytmy a synchronizuje je s přírodou. Aby lidské tělo správně pracovalo, mělo by dennodenně vnímat intenzitu světla. Díky němu i bez hodinek člověk ví, kdy by měl začít odpočívat a naopak, kdy se nastartovat do nového dne.

Denní světlo má pozitivní vliv na psychickou a fyzickou stránku člověka. V minulosti již bylo prokázáno, že dostatek denního světla v kanceláři dokáže zvýšit produktivitu pracovníka až o 15%. Pozitivně ovlivňuje všechny věkové kategorie, zejména na děti. Jeho nedostatek může způsobit poruchy spánku, zvýšit hladinu stresu, podporovat obezitu a únavu. Charakteristickým onemocněním, které je propojeno s nedostatkem denního světla je sezónní afektivní porucha (SAD) – jde o poruchu nálady, která vzniká v souvislosti se změnou ročních období.

Tato zjištění poukazují současně na velmi důležitý fakt: když se lidé stěhují do domu, který je plný denního světla, vnímají rozdíl v jeho dostatku a nedostatku. Dokud nezažijí pocit maximálního prosvětlení na vlastní kůži, nebudou vědět o co přicházejí.

PR_112016

Reklama