Moderní dřevěnice: Tyrolská tradice jak ji neznáte

0
66
Reklama

Tyrolsko a alpské kopce vůbec se nám přirozeně spojují s představou dřevěnic a vyřezávaného nábytku. Architekti ze studia Bergmeisterwolf tuto představu přenesli do 21. století.

Jejich zadání bylo prosté: navrhnout a postavit chalupu obklopenou nejen nádhernou alpskou přírodou, ale i tíhou tradice. Cílem však nebylo postavit imitaci historie, ale dát řemeslné tradici punc současnosti. Podařilo se jim to skvěle.

Stavba se nachází v okolí Brixenu (italsky Bressanone) v provincii Bolzano. V Brixenu se mluví převážně německy a místní stavby mají německou preciznost a italskou poetiku.Dům je členitý a slouží i na ubytování hostů. Nachází se v něm celkem 5 apartmánů a společná garáž.

Stavba nemá kompaktní charakter, připomíná hrozen hroznů. Vše se však soustřeďuje okolo centrálního dvora. Jelikož pozemek je v mírném svahu, odpovídá tomu i struktura celé stavby. Každá střecha má jiný tvar – jsou však porostlé zelení (nebo minimálně trávou), a tak v zemi nepůsobí vyzývavě.

Na první pohled kolemjdoucích zaujme způsob, jakým jsou uloženy dřevěné hranoly. Moderní interpretace dřevěnice se však ukázal i uvnitř – například v podobě dřevěné konstrukce – jakési palandy kolem keramických kachlí .

Rozdíl oproti tradičním dřevěnice je také v tom, že tato se jednou částí dokonale otevírá do přírody. Některé stěny směřující do zeleně jsou totiž skleněné a mají nádhernou vyhlídku .

Reklama