Moderní záclony

0
589
Reklama

Myslíte si, že záclony už vyšly z módy? Omyl! Pokud je i posledních pár let nebylo natolik vidno, tak jen proto, aby znovu zazářily. Moderní záclony se hodí kamkoliv, ať už do obývacího pokoje, kuchyně, ložnice nebo klidně i do celého bytu.

Vybrat si přitom můžete z opravdu velkého množství barev, materiálů i tvarů. Trendy jsou například obloukové nebo provázkové záclony, praktické panelové záclony a luxusní bílé záclony z drahých látek. Fantazii se meze vůbec nekladou!

Do domácnosti i na balkon

Záclony a  závěsy nejsou vůbec jen doménou interiérů bytů a domů. Ano, v domácnosti jsou pro nás přece jen přirozenější, například kuchyňské moderní záclony si stále více nacházejí své místo bez ohledu na styl nábytku či zařízení . Nejde však zdaleka o jediné místo.

Stále více se totiž využívají záclony iv exteriérech . Pokud máte dům, doslova se nabízí použití záclony v altánku nebo na zastřešené terase. Inspiraci si můžete vzít například z tohoto článku o moderním bydlení . Velmi „šik“ jsou však i balkonové záclony, zvláště pokud jste investovali do zasklení balkonu v panelovém bytě.

Průhledné či neprůhledné?

Pokud si chcete vybrat vhodný bytový textil do vaší domácnosti, musíte si nejprve zvolit mezi průhlednými a neprůhlednými záclonami . Dobrým kompromisem is ohledem na celkové zařízení bytu mohou být poloprůhledné záclony.

Velmi důležitý je i výběr látky. Dnes převládají zejména 100 % polyester a tkanina z mikrovláken , ovšem v případě těchto látek byste měli věnovat zvýšenou pozornost celkovému vzhledu. Některé modely totiž vypadají velmi levně, přestože jejich cenovka je poměrně vysoká.

Útulnost jde obvykle ruku v ruce s neprůhlednými záclonami. Pomyslná vizuální stěna mezi okolím a vaší intimitou dostává těmito záclonami velmi reálné kontury. Nehodí se však tam, kde je přirozeného slunečního světla akutní nedostatek.

Pozor na hmotnost látky i její zpracování

Přestože záclony jsou v podstatě „jen“ doplňkem, určitě byste si měli dát záležet při jejich výběru na hmotnosti látky a kvality jejího zpracování . Pro většinu domácností postačí kusové záclony , řešit metráž by bylo zbytečně drahé a neúčelné. Důležité určitě je, aby byly záclony obšité po obvodu, což prodlouží jejich životnost .

Z hlediska hmotnosti látky třeba sledovat uváděnou gramáž hned vedle druhu látky. Ačkoliv se může zdát nižší hmotnost výhodnější, ne vždy tomu tak je. Problém se ukáže zejména při neprůhledných záclonách se vzorem, kde jde nižší hmotnost zejména na úkor sytosti barev.

Důležitá je vzdušnost , barevná stálost a jemnost na dotek. To však vůbec neznamená, že byste neměli chtít kvalitní látku s gramáží alespoň kolem 600 g při zácloně až po podlahu . Samozřejmě, záclony musí být o něco lehčí, jako například látkové rolety .

Pro děti jsou ideální pestrobarevné záclony

Současná nabídka nabízí doslova nekonečné možnosti barevných vzorů a kombinací . Moderní záclony totiž nejsou jen o strohosti, ale také o nápaditosti a designu. Zatímco vzorované záclony se hodí do místností s kratším časem pobytu během dne, jednobarevné či dvoubarevné záclony jsou ideální do obýváků a ložnic.

Zvláštní kategorií jsou pak záclony do dětských pokojů. Ty vynikají nejen pestrobarevností, ale i motivy. Pro nejmenší děti jsou to pohádkové a filmové motivy , pro ty větší jsou trendy zejména motivy se superhrdiny .

 

Péče o moderní záclony

Pokud si myslíte, že koupí se celý proces končí, jste na omylu. Jakmile záclony zavěsíte, začíná doslova nekonečný proces péče o ně. Nejde však o nic negativní , jednoduše, záclony si během své služby v domácnosti vyžadují pozornost tak, jako kterékoliv jiné zařízení.

Základem péče je čištění od prachu pomocí speciálních prachovek. Vyberte si takové, které mají hebké vlákno, aby nedošlo k poškození textiliesamotné záclony, nebodaj k jejímu natržení. Čistit záclony od prachu byste měli každý týden.

Ještě větší pozor je třeba dávat na záclony vystavené povětrnostním podmínkám. Zde doporučujeme impregnovat jejich speciálními prostředky, které odpuzují vodu a plísně. Doporučujeme i speciální úklidové a čisticí pomůcky .

Samozřejmostí je praní a to tak pro záclony využívání v interiérech, tak pro ty nacházející se v exteriérech. Nejčastěji se záclony perou na 30 až 60 ° C , ovšem pouze tehdy, pokud jsou vhodné do pračky. Některé se totiž dají prát jen ručně. Pokud již použijete prací prášek, doporučujeme ekologické prací prášky .

Jak jednoduše záclonu uchytit?

Co se týče uchycení, moderní záclony jsou v tomto o dva kroky dopředu. Proč o dva? Protože už nejste odkázáni jen na klasické vrtání do zdi, jak tomu bylo v minulosti. Zároveň však existují i různé typy uchycení samotné záclony o  vitráže tyč nebo lištu.

Klasickým řešením je použít háčky na záclony. Ty se dají koupit v různém tvaru a stylu , takže zapadnou tak do venkovské laděné kuchyně, jakož i do moderní městské obýváku. Novějším řešením jsou záclony s  již připravenými otvory na vodicí tyč . Jde zpravidla o obšité otvory, kde se nemusíte bát o výdrž takového způsobu zavěšení záclony.

Nejen na okno, ale i na dveře!

Záclony se hodí nejen na okna, ale i na dveře . Za tímto účelem se dají koupit k záclonám i speciální garnýže, které se přichytí buď přímo o zárubeň a to bez vrtání, případně hmoždinkami do zdiva nebo betonu. Vyniknout tak může každá chodba, která se rázem díky záclonám stane útulnějším a krásnější!

Pokud byste chtěli tip , kde najdete opravdu zajímavý výběr záclon, závěsů a celkově bytového textilu, můžete zkusit například online obchody Bonatex , Bonami nebo 4home . I v tomto případě si můžete zboží vybrat online z pohodlí domova a  nemusíte nikam chodit. Vybrat si moderní záclony nebylo nikdy jednodušší!

 

Reklama