Myslete na okrasné jezírka a plovoucí lekníny

0
71
Reklama

V žádném okrasném jezírku nesmí chybět lekníny. Sortiment mrazuvzdorných leknínů je poměrně široký, vybrat si může majitel menšího i většího jezírka.

Ne každý však ví, jak lekníny správně pěstovat. Ideální období na výsadbu leknínů je od pozdního jara až do konce léta. V sluncem ohřáté vodě se jim daří mimořádně dobře a rychleji se také zakořeňují.

Zasazené lekníny se pak do roku dobře rozrostou av následující sezóně přinesou i první květy.

Lekníny nesmí být nikdy vysazeny hlouběji, než byly vysázeny v původním květináči. Vyplavení zabrání i 2 až 3 cm vrstva štěrku, kterou je třeba dát navrch osazeného koše. I vrstva štěrku by však měla být alespoň 4 cm pod horním okrajem koše. Nakonec se vysazené leknín umístí do jezírka. Mladé exempláře však nejdříve do mělčí vody, a až když vytvoří více listů, lze je přemístit na definitivně místo do hlubší zóny.

Při dodržení několika základních pravidel bez problémů rozkvete leknín několika květy ve velkém iv malém jezírku a dokonce i v nádobě na terase či balkoně.

Leknínům se bude nejlépe dařit na místech, která jsou nejméně šest hodin vystaveny slunci. Kromě toho nejlépe prospívají v středně hluboké až hluboké zóně jezírka.

Pokud se jezírko nachází na stinném místě, lekníny budou kvést velmi málo. Při výběru v prodejně si třeba uvědomit, že každý kultivar vyžaduje jinou výšku vodního sloupce (rozmezí mezi hladinou a horní hranou koše s rostlinou). Je třeba se proto řídit hlavně tím, jaké hluboké jezírko je.

Leknín vyžaduje kolem sebe prostor velký asi 1,5 m2. Lepší je, pokud je vysadíte do speciálních plastových košů, s minimálním objemem pět litrů. Do každého je však možné zasadit jen jednu rostlinu. Plastový koš (ideálně s většími oky) je důležité vystlat jutovinou a naplnit připraveným substrátem.

Reklama