Nábytek a doplňky

0
1
Reklama

Dřevo a přírodní materiál měli v životě člověka odjakživa své místo. Trvale s nimi žijeme ve zvláštní symbióze již od úsvitu civilizace. Každý kus dřevěného nábytku či bytového doplňku byl kdysi živým stromem nebo jeho částí a energie vyzařující teplo nás oslovuje, jestli se ho dotýkáme, nebo jej pouze vnímáme ostatními smysly.

Živý materiál

Asi by bylo nošením dříví do lesa mluvit o dřevě jako o materiálu spojeném s bydlením. Jeho vlastnosti – ekologičnost a recyklovatelnost jsou v tempu 21. století nenahraditelné. Navíc, je hygroskopické – dokáže přijmout vodu ze vzduchu a zároveň vyloučit z něj vlhkost. V interiéru tak pracuje jako garant stabilního složení atmosféry. Jen dřevo ví vyvážit, doplnit či nahradit chlad kovu, kamene či praktičnost a účelnost plastů. Je v něm skryta duše a vazby na minulé generace. Sotva někdy vyjde z módy. Často stačí pohled na citlivě umístěn dřevěný interiérový doplněk a celý prostor se najednou zvláštní rozvibruje a citelně změkne. Dřevo se svou duší dokáže zavděčit každému – v jakémkoliv tvaru či povrchové úpravě.

Tělo a život dřeva

Počet druhů dřeva využívaných v moderních interiérech roste úměrně designovým trendům, technologii zpracování a nárokům klienta. Dřevotřískové desky blahé paměti "vonící" formaldehydem jsou šťastně prošlou minulostí. Už ani masiv nehraje tu roli, do které kdysi rostl. Dub, buk, smrk, borovice, ořech, třešeň zůstaly evergreeny. Stále častěji však cítíme pod prsty i exotické, cizokrajné druhy, některé speciálně upravené, případně přírodní materiály, které Středoevropan řadí od "svých" dřevin relativně daleko – rotang, bambus, banánové listy, mořskou trávu a jiné.

Samozřejmě, o nábytek či dřevěné doplňky je třeba pečovat trochu víc než o nerez nebo plast. Platí jedna obecná zásada: živý materiál, jakým dřevo bezesporu je, vyžaduje specifické látky chránící jeho povrch i vnitřek. Nejvhodnější jsou přírodní oleje, výtažky z rostlin, prostředky na bázi vosků, jemný, suchý nebo vlhký kousek látky a citlivé dlaně. Ti, kteří mají rádi dřevo v barevné povrchové úpravě, si mohou vybírat z nátěrových látek, které materiálu ponechají život, což znamená, že vaše kuchyňská linka nebo nábytek v ložnici budou nadále svobodně dýchat a jejich kvalita zůstane dlouho stabilní.

Zeširoka-daleka

Trend umísťovat v interiéru exotické přírodní materiály (rotang, bambus, mořskou trávu, listy banánovníku a jiné), a to v různých formách – od stylového solitéru až po sedačku či kuchyňskou linku – se stal žádanou alternativou. Ruku v ruce s neotřelostí však padají otázky týkající se údržby a způsobu zacházení s kusem exotiky v interiéru. Klíčem k trvalé spokojenosti jsou správně vedeny prvotní úvahy, tedy co, kde, jak a nač. Rotangová křesla, postel z bambusu nebo sedačky z mořské trávy – každý druh takového nábytku má originální vlastnosti, které je třeba akceptovat, pokud jde o jeho umístění i ošetřování.

Rotangová nábytek si spolehlivě najde místo iv exteriéru. Základ tvoří Rotangová tyčovina vypletena Rotangová proutím. Trh nabízí i kombinaci rotang a kov či jiný materiál. Péče je jednoduchá: vysavač, případně vlhký kousek flanelu. Pohodlí zvyšují volně ležící matrace nebo tučné polštáře, které podle potřeby stačí vyprat nebo vyčistit moderním čisticím prostředkem na tkaniny.

Bambusové dřevo je kapitola sama o sobě. Možnosti jeho využití jsou téměř bezedné, o čemž svědčí pestrý sortiment nábytku a doplňků: sedačky, postele, obývací a ložnicový nábytek, skříně, stínítka na lampy, paravány, obklady stěn, markýzy, rolety a jiné. Další cenné body získává bambus díky své nenáročnosti a legendární odolnosti. Stačí si vzpomenout na houpací bambusové křeslo starého otce a jeho pokoj, plnou knih, která měla odrazu rozměr útulnosti a dobrodružství zároveň.

Mořská tráva zda listy banánovníku dnes kralují v designových žebříčcích moderních interiérů. Konstrukce se obvykle vyskládá z masivního dřeva kaučukovníku. Výplet z mořské trávy nebo listů banánovníku tvoří svršek. Pak už může nastoupit barevná paleta. Většinou se aplikují přírodní nátěry, které se následně přelakují. Takto stvořená sedačka nebo křeslo v pevnosti, kvalitě a odolnosti směle konkurují dřevu. Údržba je opět velmi jednoduchá – postačí vysávání a vlhký hadřík.

Obstojí dřevo v koupelně?

Dnešní technologické možnosti a designérská vynalézavost vítají dřevo iv království vody a zvýšené vlhkosti. Prvním krokem, a nutno dodat, že i hlavním, je výběr vhodného dřeva. Ne každému druhu totiž vyhovuje pobyt v koupelně. Oblíbené jsou tropické dřeviny, kterým častý kontakt s vodou ani značná vlhkost nepřekážejí. Nic vám však nebrání porozhlédnout se i po domácích druzích, jako jsou například dub, javor

Nábytek a doplňky s vůní

zda modřín – musí mít ale povrchovou úpravu; jejich odolnost, tvrdost a nasákavost jsou odlišné od exotických kolegů.

A co dřevěné můžete své koupelně darovat? Začněte podlahou a můžete pokračovat umyvadlem, obklady, nábytkem a doplňky. Šanci má dokonce i dřevěná vana, pokud máte dostatek finančních zdrojů na luxus takového druhu. Výběr závisí na vašeho vkusu, fantazie a samozřejmě od financí.

Jelikož spojení dřeva a vody je jakoby vepsáno v našich genech, je přirozené, pokud se, byť podvědomě, snažíme do koupelnové oázy vnést duši dřeva. Ponechat vše na keramiku, kov a sklo je dovoleno, ale důvěrně známé teplo opravdového dřeva a pocity při jeho dotyku jsou nenahraditelné. S doplňky, jako jsou živé květiny, zrcadla, světla, textilie a podobně, není těžké doma vykouzlit z těch x čtverečních metrů kousek ráje ve stylu wellness. Užít si relax horké koupele nebo dynamickou ranní studenou sprchu má nezaměnitelné kouzlo nejen pro vaše tělo, ale i duši. Odpověď na úvodní otázku tak už máme kompletní: dřevo a voda si nepřekážejí. Pokud patříte mezi ty, kteří mají rádi a potřebují ke každodenní spokojenosti obojí, nic vám nebrání v realizaci tohoto plánu. Směle se ponořte a odpočívejte třeba i po krk ve vodě s vůní dřeva kolem ….

Reklama