Napařovací žehličky

0
22
Reklama

Je úžasné sledovat, jak dokáží pokrčené prádle vrátit její ušlechtilý vzhled. Zatímco pára změkčuje nepoddajné vlákna tkaniny, hladící plotna s nepřilnavým povrchem narovnává každý záhyb, zvlnění či nerovnost.

Co byste měli vědět

1 Bezpečnost

Pokud zazvoní mobil a vy ve stresu necháte žehličku na prádle, nemusíte se obávat požáru ani jejího poškození. Žehličky jsou vybaveny senzory, které dokážou odhalit, zda je spotřebič v klidu nebo se pohybuje po pracovní desce, případně stojí zaparkování bokem. S dostatečným předstihem (30 sekund / 8 minut) vypnou ohřev a zabrání katastrofě. Některé mají senzor iv rukojeti, aby věděli, zda jsou pod kontrolou člověka nebo ne.

2 Vydatnost

Čím více páry dokáže žehlička při práci odevzdávat prádle, tím je žehlení jednodušší a rychlejší. Hlavně v případě, že šaty visely na šňůrách déle, než je nutné. Díky páře lze při žehlení nastavit na termostatu nižší teplotu, takže náklady na provoz budou nižší. Tato strategie však spolehlivě funguje pouze u těch modelů, které si dokáží s vydatným pařením spolehlivě poradit i při nižších teplotách.

3 Ergonomie

Na hmotnosti žehličky záleží mnohem méně než na ostatních detailech jejího vyhotovení. Velkým zklamáním mohou být tuhé tlačítka unavující prsty, deska, která se nechce klouzat po tkanině, nebo ochranné opletení kabelu, které překáží při odkládání žehličky ve svislé poloze na žehlicí plochu. Přestože se žehličky vzhledem liší pouze minimálně, pár minut práce vám okamžitě ukáže, do jaké míry výrobce myslel na vaše pohodlí.

4 Trysky

Děrování žehlicí desky obvykle prozradí, zda bude žehlička vhánět páru do prádla rovnoměrně nebo ne. Četné drobné otvory lemující žehlící prkno v širokých pruzích po jejím obvodu jsou mnohem úspěšnější než ty, které se přes velké trysky snaží tlačit páru do struktury tkaniny. Pravidelné přerušování žehlicí desky navíc zlepšuje klouzání žehličky po pracovní ploše, což se projeví menší únavou při žehlení.

5 Údržba

Žehlící desky jsou samočisticí, takže pokud vás při vyšší teplotě nezradí syntetický úplet či tkanina, nečekají vás na této ploše žádné starosti. Aby však napařování fungovalo správně a vydatnost v průběhu měsíců neklesala, je třeba věnovat čas odvápnění žehličky. Tento úkon probíhá mechanicky, bez nutnosti chemie. Měli byste si na něj vyhradit čas po každých deseti žehlením a postupovat podle návodu výrobce.

6 Trendy

Výrobci se snaží zaujmout spíše drobnými inovacemi než převratnými technologiemi. Ve hře je ekologie s použitím recyklovaných materiálů a nižších provozních teplot, na scénu vstupují inteligentní senzory sledující obsluhu či konstrukční prvky, které zabraňují provlhčení a přehřátí textilií. Trendem jsou i vizuálně doplňky, což změnou podsvícení upozorní na nastavenou teplotu či nahřátí.

PARNÍ GENERÁTORY

Zatímco napařovací žehličky dokážou dávkovat páru v stabilním tempu do 50 gramů za minutu, žehličky s externím parním generátorem hravě zvládají i trojnásobné tempo. Díky tomu jde žehlení mnohem rychleji. Tlak páry je mnohem vyšší, takže při dávkování dokáže pronikat do hloubky. To je praktické při žehlení ložního prádla na malém stole. Ve více vrstvách ji vyžehlit bez viditelných nedostatků.

Při parním generátoru je však třeba počítat s jeho objemností a kratší kabeláží, která ho spojuje s žehličkou. Pokud se již nyní cítíte při žehlení na své pracovní ploše stísněně, tento pocit se u generátoru může znásobit. To platí i o skladování. Takové řešení je ideální, pokud jste si v rodinném domě zřídili prádelnu nebo ve velkém bytě vyhradily žehlící kout, kde si při práci vychutnáváte chvíle nad párou.

Čím je delší a měkčí, tím méně při žehlení překáží. Je velký rozdíl, zda vám výrobce namontuje 150-centimetrový kabel nebo mu dopřeje dva a půl metru.

pára

Automatické dávkování páry je mnohem komfortnější než její manuální přidávání. Hlavně při přeschlého prádle z přírodních materiálů.

vydatnost

Musí být sladěna s rychlostí ohřevu. Pokud nahřívání zaostává za plným dávkováním vody, za žehličkou zůstávají mokré fleky.

klouzání

Speciální materiály hladicích desek nejsou pouze marketingový tah na lákání zákazníků. Zajistit dokonalé klouzání bez lesku ožehlenej plochy není jednoduché.

odvápnění

bez chemie je standardem iv nabídce nejobyčejnějších modelů. Zmáčknete knoflík a voda s párou vytlačí usazený vápník z rezervoáru ven.

Reklama