Pestrý domov kreativní maminky

0
12
Reklama

Napadlo by vám udělat ze starých šatů "fungl" novou kabelku? Blogerka Janka překypuje podobnými nápady. Sedíc za šicím strojem, vymaní se z role matky a stává se textilním alchymistou. Nitkami pospojuje jednotlivé kousky a vyčaruje z nich stylovou kabelku či dětskou hračku.

O tom, že Janka tvoří ráda, není pochyb. Přestože její srdeční záležitostí je šití – kontakt s látkou -, čehož důkazem jsou nádherné kabelky, peněženky, košíky, ubrousky a jiné drobnosti, dokáže být stejně inovativní i při tvoření interiérových dekorací či při pečení chutných koláčů.

VÁŠEŇ PRO ŠITÍ se zrodila krátce po narození synka. "Tehdy někdy jsem si poprvé sedla k šicímu stroji se záměrem ušít závěsy do obýváku. Hrůza a des! Naštěstí mi je pomohla dokončit máma. Závěsy dodnes visí na okně. Od toho času jsem se od stroje doslova neodlepila. Na internetu jsem náhodou narazila na časopis pro amatérské švadleny a rovnou si objednala půlroční předplatné. A to i přesto, že jsem neměla vlastní stroj ani nevěděla šít rovně. Rozhodla jsem se, že svému synovi ušijeme hračku. A ono to šlo. Nejen hračky, ale zejména kabelky. Tím jsem doslova propadla. Na Vánoce jsem pak dostala vlastní šicí stroj. Objevila jsem zahraniční látky, především ty japonské, a zamilovala jsem se. Ruku v ruce s šitím šla i touha měnit náš byt. Vylepšovat ho, a pokud možno, za co nejmenší náklady. Baví mě dávat věcem druhou šanci. Můj muž, naštěstí, prožívá tuto vášeň se mnou. "

A v jejich, jak sama říká, "nafukovacím" bytě jsou jakékoli dobré nápady na jeho vylepšení opravdu vítány. "Začínali jsme v něm sami dva s manželem, tehdy měl jen kuchyň spojenou s obývákem. Těsně před narozením Kuby jsme byt nafoukly o ložnici. Jak? Jednoduše. Naši milí sousedé, moji rodiče, se vzdali jednoho pokoje. A loni před Vánocemi jsme se probourali do další – můj bratr se oženil, odstěhoval se a pokoj už nepotřeboval. Naše děti tak získali pokojík. "Ačkoliv byt není velký, přirostl Jance k srdci. To, co mu nedopřejí čtvereční metry, si vynahradí světlostí. "Do budoucna bychom ho chtěli ještě malinko rozšířit, ale to momentálně není aktuální. Spíše se zaměřujeme na drobnější činnosti – jak konečně koupit sedačku, sehnat ten pravý lustr, lampu či vytvořit čtecí kout v ložnici. "

RECEPT NA DOBROU NÁLADU si našla jaksi intuitivně. Janka se snaží být pozitivně naladěná a část této energie působí na člověka i tehdy, když zavítá na její blog. Ten je (a osobně věřím, že nejen pro ni) účinným lékem, když nastanou dny pod psa s náladou klesající na bod mrazu (Kdo z nás je nezná, však?). "Snažím se zaznamenávat chvíle radosti, když se mi něco podaří, abych si to pak zpětně, když mi není dobře, mohla podívat. A tehdy si uvědomím, že ne vždy je všechno černé. I proto se řídím mottem: Každý den si udělat radost, zaměřit se na maličkosti … "

Reklama