Nový život staré podlahy

0
11
Reklama

Máte doma staré parkety? Jsou znečištěné nebo poškrábané? Nezakrývejte jejich kobercem ani nenahrazujte plovoucí podlahou. Zkuste je zrenovovat.

Dřevěné parkety mají svou dlouholetou tradici. V poslední době se stále více propaguje trend zdravého životního stylu v čistém ekologickém prostředí. A parkety jsou stále v módě. Často se stává, že při koupi starého bytu najdete pod kobercem hotový skvost – dřevěnou podlahu. Ta může mít silné známky opotřebení a tehdy se mnozí rozhodnou nahradit ji jiným materiálem, aniž by se parkety pokusili zachránit. Výhodou staré dřevěné podlahy je, že ji lze zrenovovat – přebrousit, nalakovat, vyleštit. Je pravda, že se jí třeba věnovat, ale dokáže se odvděčit dlouholetou službou a příjemným teplem, jakým působí jen dřevo.

Přírodní charakter dřevěné podlahy může ve vás vyvolat pocit, že v bytě máte kus přírody. Oproti jiným materiálům má dřevo jako materiál několik výhod – z hlediska zdravotního i ekologického. Obecně platí, že to, co pochází z přírody, je zdraví prospěšné. Životnost parket, zejména díky možnosti vícekrát jejich přebrousit a ošetřit novou vrstvou laku, dosahuje několik desítek let. Zpravidla i běžná péče bývá jednoduchá – stačí zamést, vysát nebo utřít podlahu mopem.

Parketám nelze upřít vliv na vytváření příjemného klimatu v místnosti. Dřevo jako přírodní materiál žije a i po zpracování potřebuje přiměřený "ekosystém". Optimální teplota pro něj je 20 ° C. Ne nadarmo se mluví o dřevěných parketách jako o teplé podlaze. Dřevo má malou tepelnou vodivost, proto i na nohy působí příjemně.

Dřevěná podlaha není výsadou jen obývacích pokojů či ložnic. Moderní úprava dovoluje využít tento materiál i na místech s vyšší vlhkostí, jako je například koupelna. To, co laminátové podlahy jen imitují, dřevo nabízí v originále – různé druhy, vzory, dekory, barvy. Nejběžnějšími druhy dřeva, které se u nás používá k výrobě dřevěných podlah, jsou dub, buk, jasan, javor a borovice.

Dříve než se pustíte do renovace své dřevěné podlahy, potřebujete vhodné nářadí a produkty. Ta zahrnuje přebroušení podlahy a aplikaci nové vrstvy ochranného laku. Při renovací dřevěných podlah můžete zvolit některé ze systémů úpravy povrchu:

• lakování laky na bázi vody,

• olejování,

• voskování,

• případně olejovoskování.

Při volbě laků na bázi vody, olejů a olejovosků se nabízí možnost tónování – moření holého dřeva. Můžete si však vybrat i přírodní vzhled povrchové úpravy, který uchová přirozený vzhled dřevěné podlahy. Je velmi důležité uvědomit si, v jakých prostorách chcete lak použít. Záleží na tom, zda chcete použít lak do obývacího pokoje, ložnice, kde se očekává střední zátěž, nebo kuchyně či chodby, kde je podlaha vystavena silné zátěži. Dále máte na výběr i požadovaný vzhled své podlahy (lesk, polomat nebe mat).

Rádi bychom vám připomněli jedno jednoduché pravidlo, které každý parketář sice dobře zná, ale přesto na něj někdy zapomene. Můžete používat ty nejlepší laky na světě, a přece nedocílíte dobrý vzhled podlahy, pokud nebyla správně a důkladně vybroušena. A také můžete používat nejlepší brusné prostředky, a přece nedocílíte dobrý výsledek, pokud lak neaplikujete správně.

Reklama