Osvětlení v zahradě

0
13
Reklama

Ke krásné zahradě patří i pořádně osvětlení. Zejména v zimě a během letních večerů, které zde chcete trávit je jeho přítomnost na nezaplacení.

Praktická pomoc

V zahradě můžeme volit mezi několika druhy osvětlení. Snad tím nejdůležitějším je osvětlení chodníků, které se zde nacházejí. Po setmění bychom přece neradi skončili někde v záhonu květin, které jsme tak těžce vypěstovali do krásy nebo šlápli do pořádného bláta. Toto osvětlení je nízké, zapuštěné do země a mělo by lemovat chodník nebo schody, tak abyste po nich pohodlně mohli projít. V posledním období je mimořádně oblíbenou záležitostí použití lamp s malým slunečním konektorem (solární), což znamená využití přirozené energie a žádné zbytečné kabely natahané pod zem či záhony. Navíc je výhodné, když je svítidlo umístěno dostatečně nízko a přímo, aby byl jeho osvětlovací efekt co nejúčinnější.

Terasy, vchodové dveře a předzahrádky

Světla, kterými potřebujete prosvítit velkou plochu, například terasu, na které trávíte s přáteli příjemný večer po grilování nebo vchod do domu je třeba umístit dostatečně vysoko, aby jejich rozptyl dosahoval tak daleko jako potřebujete. Moudré knihy doporučují výšku přibližně 2 až 2,5 metru nad zemí. Toto světlo by nemělo být příliš jasné (doporučuje se halogenové svícení) a umístěny dostatečně daleko od vás, protože přirozeně přitahuje hmyz a neradi byste se jím nechali celou noc otravovat.

Pod vodou

Mimořádně efektní a tedy již ne tak praktické, ale více estetické osvětlení je to, které nám osvětluje vodní plochu – fontánku, vodopád, bazén, vířivku. Kromě vnějšího svícení můžete využít umístění ve vodě. Dejte pozor, abyste zde využili nízkonapěťové zdroje a instalaci je třeba promyslet již pi samotné výstavbě objektu.

Nezapomeňte na maličkosti

Pokud máte všechny předešlé body pořádně prostudované, je tu ještě pár drobností, které můžete zvolit. Co takhle staré vánoční světýlka? Můžete jimi vyzdobit například trámy terasy nebo záhony lemující vchodové dveře – volte však jednobarevné žárovky, které nebudou připomínat Vánoce například v horkém srpnu. Alternativní, příležitostné osvětlení mohou být také papírové lucerny, zdobené lucerny, benzínem plněné pochodně nebo nalepovací LED pásky, či klasické svíčky vložené v zavařovacích sklenicích.

o_1

 

Reklama