Pokud nemáte klimatizaci a teplo vás v letních vedrech ničí, trochu ledu, správné větrání a využití vlhkosti dokáží interiér efektivně ochladit.
Prvořadé je zabránit přímému přístupu slunce do interiéru. Pomohou neprůsvitné závěsy, které slouží k dokonalému nočnímu zatemnění, pohltí hlavní nápor tepla. A když budou mokré, sníží teplotu horkého vzduchu. Ideální jsou spolu se žaluziemi.
Omezte techniku
Počítače, televizory, žehličky, elektrické trouba při své činnosti produkují teplo, proto omezte jejich používání přes den na minimum. Upřednostněte raději syrovou stravu nebo rychle uvařeným jídlům. Pokud potřebujete nutně péct, žehlit, odložte si to co nejpozději na večer. Tehdy je i čas otevřít okna dokořán, aby se přes noc alespoň trošku zchladily stěny i stropy v místnosti. Odpojte spotřebiče i na noc, vydávají teplo i v pohotovostním režimu. A odpusťte si i romantické večer při svíčkách.
Namísto klimatu
Když se večer ochladí tak, že teplota venku je nižší než u vás doma, zapněte ventilátor. Lopatky nastavte tak, aby vyháněli přehřátý vzduch z místnosti ven. Chladný vzduch se hromadí dolů, teplý výše, proto je dobré najít si místo na spaní co nejníže. Například na matraci na podlaze, karimatce nebo polštářích a nejlépe sám. Nejlepší jsou přírodní matrace naplněné slámou nebo bambusové rohože. Jsou sice méně pohodlné, ale nedrží teplo.
Úleva s ledem
Kostky ledu nemusí skončit jen ve sklenici se sektem. Pokud sklenice nebo misky naplněné ledem rozestavět po obvodu stěn, zmírníte sálání tepla z nich. Nádobu s ledem můžete postavit i před ventilátor, tak aby vzduch směřoval na led. Výborně tak ochladíte vzduch v místnosti. Vyhněte se však přímému působení chladného proudění, mohli byste onemocnět.