Plot ze zděných tvárnic

0
376
Reklama

Kdysi se ploty stavěly převážně z jednoduchého pletiva. Dnes je k dispozici nespočet materiálů, ze kterých se dá okolí domu, chalupy či chaty oplotit – od dřeva, kovu, plastu, až po kámen či beton.

Plot vždy sloužil především na vyhrazení hranic pozemku a zabránění vstupu cizích osob. V současnosti však mají ploty kromě tohoto základního poslání i jinou funkci – jsou významným architektonickým prvkem. Hrají důležitou estetickou roli, neboť dotvářejí okolí domu a celkový dojem ze zahrady.

Pletivo neposkytuje soukromí ani bezpečí, o dřevěné ploty se třeba pravidelně starat, neboť jinak nemají dlouhou životnost a kovové oplocení patří většinou k těm nákladnějším. Proto v posledních letech získávají stále větší popularitu betonové ploty.

Důvody, proč se betonové ploty stávají stále více populární spadají do dvou kategorií. Prvním je, že beton je osvědčený, trvanlivý materiál, odolný i vůči těm nejdrsnějším povětrnostním podmínkám. A dalším důvodem je fakt, že betonový plot zajišťuje pro příbytek vysokou míru soukromí, bezpečí a v případě potřeby se dá z něj vytvořit i dobrá protihluková bariéra. Není však beton jako beton. Důležité je zvolit si na stavbu betonového plotu zdicí betonové tvárnice, ne bednící, které se na stavbu plotů využívali v minulosti spíše z nouze, protože pro tento účel nesplňují normy a nemají vhodné vlastnosti (například zbytečně mnoho betonu, obrovská pracnost).

Zdící tvárnice jsou na stavbu plotů mnohem vhodnější než bednící tvárnice nejen pro lepší vlastnosti, ale i pro výraznou úsporu betonu. Při stavbě oplocení z zdicích tvárnic stačí použít až o 75% méně betonové směsi, než při stavbě plotu z bednicích tvárnic. Navíc, protože tyto tvárnice jsou duté, nehrozí, že se na povrchu plotu časem vysráží soli tak, jak na bednicích tvárnic, které jsou vyplněny betonovou směsí. Další výhoda zdících tvárnic je, že se vyrábějí z lehkého materiálu, proto se mohou ukládat ručně.
Pokud víte, že chcete trvanlivé a odolné oplocení, které vám zajistí maximální míru soukromí a bezpečí, ale obáváte se, že váš betonový plot v nezáživné šedé barvě vám pokazí estetický dojem z celého příbytku a okolí, vězte, že to tak vůbec nemusí být. Společnost Klartec, která ve vlastní betonárně vyrábí produkty s ochrannou známkou Terrabella dodává plotové tvárnice různých barev a odstínů.

Barevnost plotových tvárnic namícháme dle požadavků zákazníků – nejčastěji podle barvy fasády rodinného domu, který má plot obklopovat, nebo kombinujeme barvu plotu s použitou zámkovou dlažbou u domu a na chodnících. Pokud se rozhodnete pro tradiční šedé zdící tvárnice, můžete je samozřejmě obložit různými obklady – ať už keramickými nebo betonovými cihličkami, kamenem či imitací kamene, nebo natáhnout na plot fasádu v souladu s fasádou domu.

Nedělejte při výběru plotu kompromisy. Užívejte si výhody betonového plotu a vyberte si u nás přesně takový povrch, aby perfektně ladil s vaším domem a jeho okolím.

Reklama