Rodinná kavárna v Štiavnici se specifickým interiérem

0
3
Reklama

Rodinná kavárna Gavalier v centru Banské Štiavnice zaujme svým specifickým interiérem i bohatým výběrem zákusků z vlastní cukrářské manufaktury.

O kavárně

Kavárna Gavalier se nachází v Jorgesovom domě, který je národní kulturní památkou. Jeho název se spojuje s německým učencem Jorgesom, který zde počátkem 20. století vybudoval tiskárnu a vydával knihy či pohlednice. Dům je známý i tím, že zde v dětství žili sestry Vášáryová.

Specialitou rodiny, která kavárna vlastní, je cukrárenská výroba. Věnují se jí už téměř 25 let, přičemž navázali na rodinnou tradici, neboť část rodiny se v minulosti věnovala pekařských řemeslu. V roce 2010 spustili právě v prostorách Jorgesovho domu novou výrobnu. Činorodá rodina měla vždy smělé plány, uvažovala o vlastní kavárně, restauraci, divadle i zařízení. Jednu kavárna se stejným názvem již měli v Banské Bystrici a právě Jorgesov dům nabídl po rekonstrukci výjimečné prostory na vybudování nové. Provoz otevřeli v srpnu 2012 a byl to poměrně dlouhodobý proces. Majitelé se snažili navázat na historický charakter stavby – zachováním původní klenby i povrchovou úpravou stěn. "Zařízení se ale nesnaží napodobovat minulost, vychází spíše ze současnosti. Jedním z nosných prvků prostoru je jeho univerzálnost – pokud se vyklidí, může se okamžitě zařídit jinak a změnit tak celkový styl kavárny, "říká majitel.

Kamna v zimních měsících kavárna prohřejí a jsou nepochybně stylovým prvkem prostoru. Kovové nádoby na dřevo jim vkusně sekundují. V interiéru svého domova je můžete nahradit menšími, aktuální trendovými drátěnými koši.
Kavárny a výroba zákusků zaměstnávají celou rodinu a dělají jim radost. "Já s manželkou fungujeme v pozici provozovny, moje máma je designérkou a otec hlavním investorem," vysvětluje majitel.
Interiér kavárny s veselými zvířecími motivy a výraznými barevnými, částečně historizujícími židlemi je výsledkem práce majitelově mámy. Ta zařídila i druhou kavárna a ubytovací prostory, které rodina stejně provozuje v Jorgesovém domě.
Kavárna sídlí v měšťanském domě, který je zároveň národní kulturní památkou. Historický charakter jinak moderně laděného prostoru podtrhuje zachování původní klenby i povrchová úprava stěn.

Reklama